Telegram’da Katıldığım Grupları Kimler Görebilir?

Telegram üzerinden belirli amaç için kurulan gruplara katılmanız mümkündür ve Telegram’da katıldığım grupları kimler görebilir derseniz size özeldir. Telegram grupları alışık olunan WhatsApp gruplarından daha farklıdır. Sadece bireysel olarak tanıdığınız kişilerle değil, belirli amaç uğruna kurulan gruplara da katılabilir, yeni arkadaşlıklar edinebilirsiniz.

Telegram'da Katıldığım Grupları Kimler Görebilir
Telegram’da Katıldığım Grupları Kimler Görebilir

Telegram’da bir grup 200 bin kişiye kadar üyeye sahip olabilir. Bu yönüyle oldukça güçlü ve kapsamlı bir iletişim aracıdır. Bir nevi sosyal medya gibi faaliyette bulunur.

Telegram Gruplarının Özellikleri

Telegram gruplarının özelliklerini öğrenerek bu platformu daha verimli şekilde kullanabilirsiniz. Özellikleri şu şekilde kısaca özetleyebiliriz:

 • Mesajlarınızı gönderdikten sonra istediğiniz gibi düzenleyebilir ve herkesten kaybolmasını sağlayabilirsiniz.
 • Telegram uygulamasını mobil ya da masaüstü gibi birden fazla cihazda ve aynı anda kullanmanız mümkündür.
 • Çeşitli filtreleme seçenekleri ile aradığınız her şeyi kısa sürede bulabilirsiniz.
 • Grup sohbetlerinde yanıt, bahsetmeler, etiketler gibi pek çok özellik vardır. Bu sayede sizi ilgilendiren tüm mesajları kolaylıkla takip edebilirsiniz. Onlarca yüzlerce gruba üye olsanız bile sizi ilgilendiren tüm sohbetleri takip edebilirsiniz.
 • Grup mesajları tarafından rahatsız edilmek istemezseniz yalnızca sizden bahsedildiğinde bildirim alma özelliğini açabilir ve grupları sessize alabilirsiniz.
 • Belirli bir grupta sürekli olarak görmek istediğiniz bir mesaj varsa bu mesajı üste sabitleyebilirsiniz.
 • Grup ya da bireysel mesajları toplu olarak kolayca silebilirsiniz.
 • Grup yöneticisi olanlar grupta yayınlanacak içerikleri kısıtlayabilirler. Hangi kişilerin paylaşım yapacağını belirleyebilirler.
 • Tek seferde 2 GB boyutundaki dosyaları göndermek almak mümkündür.
 • Kurduğunuz grupları herkese açık hale getirerek yeni katılımcılara kapı aralayabilirsiniz.
 • Botlar ile özelleştirme yaparak uygulamayı kişiselleştirmek mümkündür.

ilgini çekebilir: Telegram’a Katıldı Bildirimi Kimlere Gider?

Gruplar ve Kanallar Arasındaki Fark Nedir?

Telegram'da Katıldığım Grupları Kimler Görebilir?
Telegram’da Katıldığım Grupları Kimler Görebilir?

Telegram grupları daha çok kişisel ilişkiler için kullanılır. Ancak gruplar büyüyerek yeni üyelere açılabilir. Kanallar ise daha büyük kitlelere mesaj yayınlamak için kullanılır. Kanallarda abone sınırı yoktur.

Telegram’da Katıldığım Grupları Kimler Görebilir?

Telegramda katıldığım grupları kimler görebilir diye merak edenler için Telegram grupları tamamen kişiye özeldir. Ancak o gruplara üye olan kişiler birbirini görebilecektir. Bu nedenle kullanıcı adını seçmek çok önemlidir. Kullanıcı adı herkese açıktır. Numaranızı bilmeyen kişiler kullanıcı adınızla arama yaparak sizi bulabilir. Gizlilik için kullanıcı adınızı kişisel olmayacak şekilde belirleyin. Ancak kullanıcı adınızla sizi bulsalar bile numaranızı göremeyeceklerini unutmayın. Telefon numaranızı görünür ya da gizli yapmak sizin tercihinizdir.

Telegramda katıldığım grupları kimler görebilir diye merak edenler için telefonunuzu ele geçirmeyen kimse göremeyecektir. Telegram uygulamanıza giren kişiler gruplarınızı görebilecektir. Bu nedenle uygulamayı kullandığınız cihazları kontrol etmeniz önemlidir. Uygulamayı kullandığınız PC, tablet ya da diğer telefonlardan çıkış yapmayı unutmamalısınız.

Sizinle aynı grupta olan kişiler varsa ve sizin kullanıcı adınızı biliyorlarsa aynı grupta olduğunuzu görebilirler. Bu ihtimaller dışında gruplar tamamen size özgüdür.

Telegram’da gizli sohbetler, kendisini yok eden mesajlar, şifreleme anahtarı gibi güvenlik önlemleri olduğunu unutmayın. Gruplar da kişisel veriler arasındadır ve kimseyle paylaşılmaz.

Telegram’da Katıldığım Grupları Başkası Görebilir mi?

Telegram’da katıldığınız grupları başkasının görüp görmediğinizi merak etmeniz son derece normal. Özellikle son yaşanan WhatsApp gizlilik olaylarından sonra verilerimizin ve bilgilerimizin ne kadar güvende olduğunu bilmek zor olabiliyor. Telegram’da katıldığımız grupları başkasının görüp görmediğini merak etmek de bu yüzden son derece normal.

Fakat Telegram’da katıldığımız gruplar, diğer grup üyeleri tarafından görülebilir. Grup ile Yayın karıştırılmamalıdır. WhatsApp’da da bu oldukça sık karıştırılmaktadır. WhatsApp üzerinde yüzlerce kişiye toplu mesaj göndermek için pek çok kişi yanlışlıkla grup oluşturuyor. Bu durumda herkes birbirinin numarasını görüyor ve tek tek “şu kişi gruptan ayrıldı” bildirimleri alıyoruz. Fakat yayın bundan farklı olarak sizin belirlediğiniz kişilere mesajınızı ulaştırmak için geliştirilmiştir. Telegram’da da girmiş olduğunuz yerin grup mu yayın mı olduğunu anlamanız gerekir.

Bu özellik WhatsApp’da yayın olarak geçiyor diye bu yazı içinde Telegram için de yayın olarak bahsettik fakat Telegram bu özelliğe kanal adını veriyor. Yayın ve kanal her ne kadar benzer özellikler olsalar da iki farklı şekilde telaffuz edilebiliyor. İkisinin de iki uygulamaya göre farklı özellikleri var. Her şekilde, yayın ya da kanala katılmış iseniz sadece yöneticiler sizin adınızı görebilir. Diğer katılımcılar sizi ve başka katılımcıları göremezler. Fakat grup içerisinde bunu söylemek mümkün değildir. Grup içerisine girerseniz diğer katılımcılar ile bilgilerinizi paylaşıyorsunuz demektir.

Telegram’da Katıldığım Grupları Kimler Görebilir? Sıkça Sorulan Sorular

Telegram’da katıldığım grupları nasıl gizleyebilirim?

Telegram’da, katıldığınız grupları gizlemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Telegram uygulamasını açın ve ana menüsüne gidin.
2. Sol üst köşedeki “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.
3. Açılan menüde, “Hesap Ayarları” sekmesine gidin.
4. “Gizli Kanallar ve Gruplar” seçeneğine tıklayın.
5. Açılan sayfada, “Gizli Kanallar ve Gruplar” listesine eklemek istediğiniz grupları seçin ve “Gizle” düğmesine tıklayın.

Böylece, seçtiğiniz gruplar gizlenmiş olacaktır ve ana menüde görünmeyecektir. Eğer bir gizli gruptaki bir mesajı okumak isterseniz, gruptaki bir mesajı tıklatın ve grupla ilgili detayları gösteren bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfada, grupla ilgili tüm bilgilere ulaşabilir ve grupla ilgili işlemler yapabilirsiniz.

Telegram’daki gruplara katıldığımı grup üyeleri görebilir mi?

Evet, Telegram’daki gruplara katıldığınızı diğer gruplar üyeleri görebilirler. Telegram’da, bir gruba katıldığınız anda, grubun üyeleri listesine eklenirsiniz ve grubun diğer üyeleri, gruba katıldığınızı görebilirler.

Ancak, gruba katıldığınızı gösteren bir bildirim gönderilmez ve diğer üyeler, gruba katıldığınız zamanı bilmeyebilirler. Eğer gruba katıldıktan sonra grubun üyelerinden birisi olmak istemiyorsanız, grubu bırakabilirsiniz ve grubun üyeler listesinden çıkartılırsınız.

Telegram’da Katıldığım Grupları Kimler Görebilir? sorusuna yanıt verdiğimiz bu içeriğin sonuna geldik. Konu ile ilgili görüşleriniz için yorum yapmayı ihmal etmeyiniz.

“Telegram’da Katıldığım Grupları Kimler Görebilir?” üzerine bir yorum

 1. Merhaba telgram grubum var 750 kişi paylaştıgım mrsajları, resimlri, ksç kişi görmüş bilgisi çıkmıyor. Nr yaptıysam olmuyor

  Cevapla

Yorum yapın