Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama – İptali (E-Devlet) ✔️ 2023

Son zamanlarda pek çok kişinin gündeminde olan siyasi parti üyeliği sorgulama ve siyasi parti üyeliği iptal etme işlemlerinin nasıl yapıldığını yazımızda bulabileceksiniz. Öncesinde ise siyasi parti üyeliğinin neden haberiniz olmadan yapıldığı ile ilgili birkaç tahmine yer vereceğiz.

Siyasi parti üyeliği nedir?

E-Devlet üzerinde Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama isimli bir hizmet bulunuyor. Bu hizmette girip sorgulama yaptığınızda haberiniz olmadan bir siyasi partiye üye edilmiş olabilirsiniz. Hatırlamadığınız ya da haberiniz olmadığı durumlarda bu sayfada görebileceğiniz siyasi parti üyeliğinizi iptal edebilirsiniz.

Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama
Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama – İptali (E-Devlet)

Siyasi parti üyeliği neden çıkıyor?

Pek çok kişinin özellikle araştırmalarımıza göre yaşı 35-40 ve üzeri olan vatandaşların mutlaka siyasi parti üyeliği bulunuyor. Bu üyeliklerin çeşitli şekillerde yapıldığı bilinse de tam olarak nasıl ve ne şekilde kayıt yapıldığı bilinmiyor.

Gazete Duvar’ın haberine göre ise habersiz siyasi parti üyeliği yapılan kişilerin geçmişde sosyal yardım aldığı ifade ediliyor. Tabii ki bu bilgi %100 doğru diyemeyiz ama kendi araştırmalarımız sonucunda da habersiz siyasi parti üyeliği bulunan pek çok kişinin geçmişte herhangi bir sosyal yardım desteği aldığını görebiliyoruz.

Bu ortak nokta, kesinlikle bu sebeple siyasi parti üyeliği yapılmıştır demek değil. Fakat böyle bir veri olduğunu bilmekte fayda var.

Cem Yılmaz’ın ağabeyi Can Yılmaz’ın bir Tweet’inden sonra sorgulama sayıları oldukça arttı!

Komedyen Cem Yılmaz’ın abisi Can Yılmaz da habersiz olarak siyasi parti üyesi yapılanlardan biri. Kendisinin sosyal yardım aldığını zannetmiyoruz. Fakat bir şekilde habersiz olarak siyasi parti üyeliği yapılmış. Kendisinin bu konuda attığı Tweet’e buradan ulaşabilirsiniz:

E-Devlet üzerinden siyasi parti sorgulama nasıl yapılır?

Siyasi parti üyeliği sorgulamak için E-Devlet üzerinde bulunan sorgulama aracını kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları takip edin:

1. Adım: Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama aracına girin. (E-Devlet)

E-Devlet üzerinden siyasi parti sorgulama nasıl yapılır?

2. Adım: E-Devlet hesabınıza giriş yapın. TC Kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi girin.

E-Devlet üzerinden siyasi parti sorgulama nasıl yapılır?

3. Adım: Belge sorgulama ekranından belge sorgulayın. Eğer üyeliğiniz yoksa sonuç sayfası böyle görünecektir:

E-Devlet üzerinden siyasi parti sorgulama nasıl yapılır?

4. Adım: Eğer siyasi bir partiye üyeliğiniz varsa sonuç böyle görünecektir:

E-Devlet üzerinden siyasi parti sorgulama nasıl yapılır?

Eğer bu siyasi partiye siz istediğiniz ile ya da farkında olmadan üye olduysanız ya da parti üyeliğini iptal etmek istiyorsanız bunu da E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden siyasi parti iptali nasıl yapılır?

E-Devlet üzerinden siyasi parti iptali nasıl yapılır?

Siyasi parti sorgulama sayfasında çıkan siyasi parti üyelik sonucunuza dokunarak ya da tıklayarak detaylara erişebilirsiniz. Burada bulunan “İstifa Et” butonuna tıklayarak ise parti üyeliğinizi iptal edebilirsiniz.

Siyasi parti üyeliği kaç günde silinir?

E-Devlet üzerinden yapacağınız siyasi parti üyeliği sorgulama işlemleri gerçek zamanlıdır ve anında bilgi almanızı sağlar. Siyasi parti üyeliği ise aynı gün içinde hatta iptal gerçekleştirdiğiniz anda iptal edilmektedir.

Habersiz siyasi parti üyeliği yasal mı?

Siyasi parti üyeliklerinin ne şekilde yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Bu yüzden kesin bir bilgi vermek şimdilik mümkün değil. Fakat bir şekilde onay/imza alınarak parti üyeliği oluşturulmuş ise bu işlem yasal olabilir.

Fakat herhangi bir onay belgesi bulunmuyor ise bu işlem yasal olmayabilir.

Herhangi bir partide siyasi parti üyeliğinizin bulunması ne anlama geliyor?

Son zamanlarda yaygınlaşan şikayetlere bakılırsa siyasi partilerde bulunan üyelikler doğru ve gerçek bilgileri yansıtmıyor. Bu sebeple buradaki üyelikler herhangi bir anlam ifade etmiyor.

Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama - İptali (E-Devlet)
Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama – İptali (E-Devlet)

Bu sistem siyasi partilerin üye sayılarını görmek için oluşturulmuş bir sistem olabilir. Bu sistemden çıkmak ise tamamen kullanıcının inisiyatifine kalmış. Siyasi parti üyelik sorgulama sayfasında çıkan sonuç görünen o ki tam anlamı ile gerçeği yansıtmıyor. Tam anlamı ile gerçeği yansıtmayan sonuçlar ise sorumluluk almanızın önüne geçebilir.

Her ihtimale karşı üyesi olmadığınız bir siyasi parti üyeliğini sonlandırmak ve iptal etmeyi düşünebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

İlginizi Çekebilir

Habersiz yapılan siyasi parti üyeliği için dilekçe örneği

Eğer bu sorgulama sonucunda çıkan sonuçtan hoşnut değilseniz ve yasal haklarınızı aramak istiyorsanız, bunun için Cumhuriyet Savcılığı’na dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Hemen yukarıdaki .docx dosyasını (Word) indirerek ve kendinize göre düzenleyerek ilgili mercilere iletebilir, habersiz yapılan siyasi parti üyeliği için suç duyurusunda bulunabilirsiniz. İlgili dosya kesk.org.tr adresinden alınmıştır.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın