Site Açılış Hızı Kaç Olmalı
Önerilen, Web Geliştirme

Site Açılış Hızı Kaç Olmalı?

Merhaba dostlar, sürekli olarak site hızının SEO’ya etkisini ve site açılış hızını merak eden ziyaretçilerimizden aldığım Site Açılış Hızı Kaç Olmalı sorusunun cevabını bu yazıda enine boyuna cevaplıyor olacağım…

Site hızı ziyaretçileri memnun eder!

Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar sitenizin hızlı olup olmamasını bilinçli yada bilinçsiz şekilde önemser. Bunun arkasında pek çok sebep vardır. Mobil ziyaretçiler için özellikle yapılan hız iyileştirmeleri uzun vadede ziyaretçi sayınıza ve arama motoru sıralamanıza önemli ölçüde etki edecektir. Sitenizin hızlı olması ziyaretçilerinizin sitenizde daha uzun vakit geçirmesini ve daha çok sayfa atlamasını sağlar.

Kendi sitenizi oluştururken ziyaretçi gözünden ne kadar çok bakabiliyorsanız o kadar iyi stratejiler geliştirirsiniz. Ziyaret ettiğiniz sitelerde hoşunuza giden kriterleri kendi sitenizde de uygulamalısınız. Bu kriterlerin arasında hız kesinlikle ilk sıralarda bulunuyor…

Site hızının seo’ya etkisi oldukça büyük. Sitenizi hızlandırmak için birçok yöntem bulunuyor. WordPress site hızlandırma konumuzu okuyarak WordPress altyapısına sahip sitelerinizi nasıl hızlandırabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Site hızınızın iyi durumda olması ziyaretçilerinizin memnun kalmasını sağlar. Sitenizden memnun kalan ziyaretçileriniz zaman içerisinde sitenizi daha çok ziyaret eder ve otoriteniz artmış olur. Bu durum daha önce de belirttiğim gibi uzun vadede sitenizin çok daha iyi yerlere gelmesini sağlar.

Site hızının SEO’ya etkisi nedir?

Site Açılış Hızı Kaç Olmalı
Site Açılış Hızı Kaç Olmalı

Site hızının seo’ya etkisi oldukça fazladır. Google, hızlı sitelere öncelik verdiğini birçok kere açıkladı. Google ve diğer arama motorlarının Sıralama algoritmaları hıza oldukça önem veriyor. Çeşitli botlar site üzerinde çeşitli işlemleri yapıyor ve sitenin açılış hızının rapor edilmesini sağlıyor.

PageSpeed Insights Skoru

Site hızını belirlerken;

  • Açılış sayfaları yönlendirmeleri
  • HTML, JavaScript ve CSS Sıkıştırma
  • Sunucu Yanıt Süresi
  • GZIP Sıkıştırma
  • Tarayıcı Önbellekleme
  • Görünür İçeriğe öncelik verme
  • Resimleri Optimize Etme
  • Oluşturmayı Önleyen JavaScript ve CSS kodlarını ekranın üst kısmından kaldırma

Maddelerine dikkat edilir. Bu maddelerin açılımı ise şu şekildedir;

Açılış sayfası yönlendirmelerinden kaçının

Site Açılış Hızı Kaç Olmalı
Site Açılış Hızı Kaç Olmalı

Sitenin açılış sayfası (index.html / index.php gibi) herhangi bir yere yönlenmemeli. Açılış sayfalarının başka site yada sizin sitenizin farklı bir yerine yönlenmesi site hızını etkileyen faktörlerden biridir. Bu yüzden açılış sayfası yönlendirmelerinden kaçınmanız gerekir.

HTML, JavaScript ve CSS Sıkıştırma

Site Açılış Hızı Kaç Olmalı
Site Açılış Hızı Kaç Olmalı

Tarayıcıda görüntülenen ve çözümlenen HTML, JavaScript ve CSS kodlarının optimize edilmesi, sıkıştırılması site hızınızı olumlu etkiler. Her dosya için optimizasyon ve sıkıştırma yapmanız gerekse bile bunu yapmanız oldukça faydalı olacaktır.

Sunucu Yanıt Süresi

Site Açılış Hızı Kaç Olmalı
Site Açılış Hızı Kaç Olmalı

Sunucunuzun yanıt süresi site açılış hızınız için oldukça önemlidir. Kodlarınız ne kadar temiz, resimleriniz ne kadar sıkıştırılmış ve hız için ne kadar optimizasyon yapmış olursanız olun sunucunuz geç yanıt veriyor ise sitenizin açılış hızı düşecektir. Bu yüzden iyi bir hosting paketi yada sunucu kullanmanız gerekir.

GZIP Sıkıştırma

Site Açılış Hızı Kaç Olmalı
Site Açılış Hızı Kaç Olmalı

Site kodlarının tamamının sunucu tarafından sıkıştırılması büyük kolaylık sağladığı gibi site açılış hızını olumlu etkilemektedir. Site açılış hızınızı artırmak için tarayıcıya gönderilen kodların sıkıştırılmasını GZIP ile sağlayabilirsiniz.

Tarayıcı Önbellekleme

Site Açılış Hızı Kaç Olmalı

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların ilk ziyaretlerinde tarayıcılarına bazı verilerin gönderilmesi ve sonraki ziyaretlerde bu verilerin bellekten çalıştırılması sitenizin daha hızlı açılmasını sağlar ve bu işlemin adına tarayıcı önbellekleme denir. Her defasında aynı verilerin yüklenmesindense sadece yeni içeriklerin yüklenmesi site açılış hızını artırmaktadır.

Görünür İçeriğe öncelik verme

Site Açılış Hızı Kaç Olmalı
Site Açılış Hızı Kaç Olmalı

Siteniz açıldığı anda içeriğin görünmesi oldukça önemli. Makale yazdığınızı düşünün ve makale başlığı ve paragraflardan önce tam sayfa bir resim gösterdiğinizi hayal edin. Bu durumlarda site açılış hızı olumsuz etkilenir. Görünecek içerik optimize edilmeli ve görünecek içeriğe öncelik verilmelidir. Bazı kodların ve görünmeyen servislerin site açılışında başlatılması (analiz kodları gibi) site hızınızı düşürür.

Resimleri Optimize Etme

Site Açılış Hızı Kaç Olmalı
Site Açılış Hızı Kaç Olmalı

Sitenizdeki resimler sıkıştırılmamış (optimize edilmemiş) ise sayfa açılış hızınız düşük olacaktır. 5MB dosya boyutu olan bir resmi sitenizde kullandığınızı düşünün. O sayfanın açılması için ekstradan 5MB veri indirilmesi gerekecektir. Bu resmi 50kb dosya boyutuna indirdiğinizde o sayfanın açılması için 50kb dosya indirilecektir ve bu durum 5MB dosya indirmekten çok daha hızlı olacaktır. Bu yüzden resimlerinizi optimize etmeniz sayfa açılış hızınızı son derece olumlu etkileyecektir. Resimleri toplu sıkıştırma işlemi için yazdığımız yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Oluşturmayı Önleyen JavaScript ve CSS kodlarını ekranın üst kısmından kaldırma

Site Açılış Hızı Kaç Olmalı
Site Açılış Hızı Kaç Olmalı

Sitenizde bulunan içeriğin oluşmasını engelleyen ve geciktiren kaynakları footer üzerinde çalıştırmanız gerekmektedir. Sitenin en altında bulunan içeriğin sitenin en başında çalıştırılması siteyi gereksiz yere yoracak ve yavaşlatacaktır. Ziyaretçilerinizin tüm sayfadaki resimleri ilk ziyaretinde yüklemesindense sayfada aşağı indikçe resimlerin otomatik olarak yüklenmesi durumu daha mantıklıdır.(LazyLoad) Sayfanız üzerinde her şey gerektiği gibi olursa sayfanız daha hızlı açılır.

Site Açılış Hızı Kaç Olmalı?

Site Açılış Hızı Kaç Olmalı
Site Açılış Hızı Kaç Olmalı

Yukarıdaki tüm iletilerin anlamını öğrendikten sonra hız skorunuzun kaç olması gerektiğini merak ettiğinizi düşünüyorum. Hepimizin başına gelen durumlardan birisidir bu. Site hız skorumuzu 100 / 100 yapmak isteriz. Fakat bu servisin sadece bir hatırlatma servisi olduğunu, tam anlamı ile site hızınızı belirtmediğini bilmeniz gerektiği kanısındayım. Zaten servis üzerinde “PageSpeed Insights bir web sayfasının içeriğini analiz eder ve sayfayı daha hızlı hale getirmek için öneriler oluşturur.” ibaresi geçmektedir.

Buradaki skorun şu kadar olması gerekir diye net bir sayı verirsem büyük bir yanlışa dahil olmuş olurum. Bu yüzden size önerim web sitenizi farklı modemlerden ve farklı cihazlardan test etmeniz olacaktır. Web sitenizi kullanıcı gözüyle test ettikten sonra hızını beğenip yeterli bulursanız çok fazla iyileştirmenizin bir anlamı olmayacaktır. Çünkü hız optimizasyonlarında her zaman bir şeylerden feragat edilmektedir. Sitenizin tasarımını ve hızını beğendiğiniz anda durmanız sizin için faydalı olacaktır.

İllaki  sitenizin PageSpeed Insight üzerindeki skorunun ve Site Açılış Hızınızın kaç olması gerektiğini merak ediyorsanız mobil ve masaüstü için 80 / 100 ve üzerinde olması gerektiğini söyleyebilirim. Yine hatırlatmak isterim ki bu sadece bir hatırlatma servisidir. Sitenizdeki bazı yavaşlatıcı unsurları görmenizi ve müdahale etmenizi sağlar. Google, buradaki skora göre sitenizin sıralamasını doğrudan değiştirmez. Burada birçok insan yanılıyor.

Site Açılış Hızı Kaç Olmalı diye soran herkese zaman içerisinde verdiğim cevapları derleyip bu yazıya ekledim. Site hızını artırmak isteyenlerin kullandığı PageSpeed Insight skorunun kaç olması gerektiğini de kendimce anlatmaya çalıştım.

Bu yazıda bulunan tavsiyelerin büyük kısmı tecrübelerimden oluşmaktadır. Tamamen kişisel bilgilerim ve görüşlerime dayanmaktadır. Başka bir yazıda görüşmek üzere…

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

2 yanıtla Site Açılış Hızı Kaç Olmalı?

  1. çok yararlı bir konu ama siyah zemin üzerine beyaz yazı… yarısında kapatmak zorunda kaldım. çok göz yoruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.