Instagram arama geçmişi silme işlemi nasıl yapılır?

Instagram’ı sıklıkla kullanıyoruz ve bu durum bir süre sonra Instagram’ın çeşitli noktalarında veri kalıntıları oluşmasına sebep oluyor. Önbellek ve arama geçmişi gibi sorunların önüne geçmek için bazı işlemler yapmamız gerekiyor. Bu yazıda sizler için Instagram arama geçmişi silme hakkında çeşitli bilgilere yer veriyor olacağız.

Instagram arama geçmişi silme işlemi nasıl yapılır?
Instagram arama geçmişi silme işlemi nasıl yapılır?

Instagram arama geçmişini silmek neden önemli?

Instagram’da bazı aramalar yaparız ve bu aramalar geçmişe kaydedilir. Bir sonraki aramanızda bu aramaları tekrar etme ihtimalinize karşı bu aramalar kaydedilir ve tekrar siz onları silene kadar orada durur.

Asıl amacı daha hızlı ve kolay arama yapmayı kolaylaştırmak olan arama geçmişi özelliği oldukça işlevseldir. Fakat bazı durumlarda Instagram arama geçmişinin görünmesini istemeyiz. Bu yüzden de Instagram arama geçmişi silme yöntemlerinden yardım alırız.

Instagram arama geçmişi silme işlemi nasıl yapılır?

Instagram arama geçmişinizi silmek oldukça basittir. Arama geçmişinizi silmek için yapmanız gerekenler en basit hali ile şu şekildedir:

Instagram arama listesi
Instagram arama listesi

Android ve iOS için arama geçmişi silmek oldukça basittir. Instagram arama ikonuna tıklayarak geçmiş aramalarınızın bir listesini görebilirsiniz. Eğer listede herhangi bir şey çıkmıyor ise arama geçmişiniz temiz demektir. Eğer herhangi bir liste çıkıyor ise sağ üst köşede tüm arama geçmişini görebilir ve silebilirsiniz.

Instagram arama geçmişi silme
Instagram arama geçmişi silme

Instagram sesli arama geçmişi silme

Hemen yukarıdaki görsellerde olduğu gibi Instagram üzerinden yapılan sesli aramaların geçmişleri silinebiliyor. Mesajlar sayfasında bulunan aramalar sekmesine gidin ve tüm aramaları listeleyin. Sağ üstte tümünü gör linkine dokunun ve tüm arama listelerinin olduğu kısma gidin. Android’de seçim, iOS da ögeye basarak sola kaydırma işlemi ile silme işlemini gerçekleştirin.

Instagram görüntülü arama geçmişi silme

Görüntülü aramalar ve görüşmeler için de sesli görüşmede olduğu gibi kayıtlar silinebiliyor. Sesli görüşme kayıtları için yaptıklarınızın aynısını görüntülü görüşmelerin kayıtlarını silmek için de yapabilirsiniz.

Android ve iOS cihazınızda Instagram aramalarının geçmişini silmek son derece basit ve kolaydır. Bu tür bilgilerin ele geçirilmesini istemiyor iseniz sitemiz üzerinden Instagram hesap güvenliği hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın