Reboot System Now Ne Demek?
Mobil Cihazlar

Reboot System Now Ne Demek? ✔️ Android Recovery Mode

Reboot System Now Ne Demek sorusu hemen her Android recovery mode arayüzünde bulunuyor. Sistemi yeniden başlat olarak çevirebileceğimiz bu ifade hakkında detaylı bilgilere bu yazıda erişiyor olacağız.

Reboot System Now Ne Demek?
Reboot System Now Ne Demek?

Reboot System Now ifadesini pek çok Android meraklısı görmüştür. Özellikle hard reset işleminde oldukça sık görülen bu ifade aslında Android Recovery Mode’da yapılan her işlemden sonra, yapılan işlemin geçerli olabilmesi adına tetiklenen bir komuttur. Bu komut tetiklendiğinde cihaz yeniden başlar ve yapılan değişiklikler geçerli olur.

Reboot System Now Ne Demek? Android Recovery Mode

Reboot System Now, sistemi yeniden başlat anlamına gelir. Aslında sektörde, boot işlemini yeniden yap anlamı taşır. Boot, işletim sisteminin başlatılmasıdır. Buna boot etme denir. Re ön eki ise boot işleminin tekrar yapılacağını ifade eder. Bu şekilde işlemin adı reboot olarak geçer. Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızı yeniden başlatmanız aslında reboot etmeniz anlamına gelir. Aynısı android için de geçerlidir.

Recovery mode, özellikle android telefonlarda bulunan bir kurtarma arayüzüdür. Bu arayüz aslında çökmüş ve brick olmuş telefonların kurtarılması için geliştirilmiştir. Bu arayüzü bilgisayarların BIOS‘una benzetebiliriz. BIOS’da bir değişiklik yapıldığında, bu değişikliklerin geçerli olabilmesi adına BIOS ekranından çıkarken kayıt onayı verilmelidir. Çıkarken işlemleri kayıt ettiğinizde BIOS reboot işlemini tetikler. Yani cihaz yeniden açılır. Bu sayede önceki oturumda yapılan tüm değişiklikler kayıt edilmiş olur.

Reboot System Now Ne Demek?
Reboot System Now Ne Demek?

Android için de durum aynıdır. Recovery mode’da her ne yapıldı ise bu işlemleri kayıt etmek gerekir. İşlemleri Recovery Mode üzerinden kayıt etmek kolaydır. Fakat işlemlerin geçerli olabilmesi ve donanımın buna göre hareket etmesi için işletim sisteminin yeniden başlatılması gerekir. Bu işlemi de reboot system now ile yaparız.

Bu tür soruların cevabını her zaman sitemizde bulabilir, yorum yaparak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Telefonunuz kurtarma modunda kaldı ise sitemizdeki diğer hard reset konularını incelemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca mobil kategorimizi ziyaret ederek çok daha fazla mobil içeriğe erişebilirsiniz.

UYARI: Android telefonların recovery mode’u aslında cihazın kurtarma modudur. Burada cihazı kurtarmak için bazı özellikler yer alır. Buradaki wipe data işlemleri cihazınızdaki tüm kişisel verileri silebilir. Eğer cihazınızda önemli veriler var ise ve bu verilerin silinmesini istemiyor iseniz recovery mode’da gezinirken çok dikkatli olmalısınız. Kişisel verilerinizi korumak için temkinli davranmak ve yedek almak her zaman önemlidir. Yedekleme için bulut depolama hizmetleri tercih edilebilir.

Bu modun iOS telefonlarda olmadığını da bilmenizde fayda var. Sadece Android cihazlarda görebileceğimiz bu ifade yeni sürümlerde farklılık gösterebilir. Fakat yazı tarihi ile bu ifade tüm telefonlarda bulunuyor ve bu mod sayesinde normal yollar ile kurtarılamayan pek çok veri, önlenemeyen pek çok hata önleniyor.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[1 kişinin oyu: 5]
Posted by
Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.