PC Ekran Görüntüsü Alma Programları (Masaüstü)

PC ekran görüntüsü alma programları, bilgisayar kullanımları esnasında önemli olabileceği düşünülen görüntülerin kaydedilmesi amacıyla kullanılan programlardır. Birçok işletim sisteminin kendisine ait ekran görüntüsü alma aracı bulunmasına rağmen daha başarılı görüntüler elde etmek için programlara yönelim sağlayan kullanıcılar bulunmaktadır.

PC Ekran Görüntüsü Alma Programları
PC Ekran Görüntüsü Alma Programları

Ekran görüntülerini kaydetme amacıyla kullanılan programların hemen hemen tümü, işletim sistemlerinin geliştirmiş olduğu ekran görüntüsü alma araçlarından daha başarılı hizmet sunmaktadır. Alınan ekran görüntüsünün düzenlenmesinden tutun da düzenleme işleminin ardından tercih edilen dosya formatıyla kaydedilmesine kadar birçok kolaylık sağlamaktadır. Yalnızca bunlarla da yetinmemekte ekran görüntüsü olanın görselin bir siteye upload edilmesine veya sosyal medya platformlarında paylaşılmasına olanak sağlamaktadır. Bu ve benzeri birçok sebepten ötürü PC ekran görüntüsü alma programları daha cazip gelmektedir.

PC Ekran Görüntüsü Alma Programları Nelerdir?

Bakıldığında oldukça basit bir işlem gibi görünen ekran görüntüsü alma, detaylandırıldığında hiçte basit bir işlem değildir. Yalnızca ekranın görüntüsünü almakla yetinen programlar veya araçlar her zaman geri planda kalmaktadır. Sunduğu hizmeti detaylandıran, ek seçenekler sunan, alınan görüntünün geliştirilmesine katkısı olan tüm programlar ve araçlar ön plana çıkmaktadır. Belirtilen kriterler çerçevesinde ön olana çıkan PC ekran görüntüsü alma programları şunlardır:

1. LightShot

lightshot ekran görüntüsü çekme programı
lightshot ekran görüntüsü çekme programı

Bilgisayarla sıkça zaman geçiren ve ekran görüntüsü için kullanılabilecek programlar hakkında bilgisi olan hemen hemen herkesin ilk sırada ifade edeceği program LightShot isimli programdır. Oldukça basit bir şekilde bilgisayara kurulan ve ekran görüntüsü alma işlemini tek bir tuşla başlatan bir programdır. Aynı zamanda ekran görüntüsü alınan görsel üzerinde çeşitli işlemlerin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Kalem, çizgi, işaretler, renk düzenlemesi, metin eklenmesi gibi basit işlemlerin yanında, direkt upload, sosyal ağlarda paylaşma gibi işler kolayca yapılabilmektedir. Bununla da yeterli kalmayarak ekran görüntüsü alınan görselin benzerlerini Google üzerinden arayabilmektedir.

2. Apowersoft

apowersoft - ekran görüntüsü alma programı
apowersoft – ekran görüntüsü alma programı

PC ekran görüntüsü alma programları listelendiğinde hemen hemen hepsinde benzer özelliklerin var olduğu görülse de birkaç farklı özellik sayesinde birbirlerinden ayrıldıkları görülmektedir. Apowersoft isimli program da bu kapsam da sayılabilmektedir. Alışılagelmiş ekran görüntüsü programlarının aksine farklı birçok özellik barındırmaktadır. Renk seçici özelliğinden tutun da beyaz tahta özelliğine kadar birçok farklı özelliği bulunmaktadır. Klasikleşen ekran görüntüsü alma görevinin yanında alınan ekran görüntüsünü belirlenen bir bölüme sabitleyebilmektedir. Böylelikle ekranda her ne açılırsa açılsın, sabitlenen görüntü sürekli olarak görülmektedir. Bu özellik bir hatırlatıcı görevi görmektedir. İlk aşamada deneme sürümü için kullanıma izin verse de ilerleyen süreçte ücretli bir üyelik alınmasını gerektirmektedir.

3. IceCream Screen Recorder

IceCream Screen Recorder Ekran Görüntüsü Alma Programı
IceCream Screen Recorder Ekran Görüntüsü Alma Programı

Yalnızca ekran görüntüsü alma üzerine hizmet vermeyen, aynı zamanda video ve ses yakalama hususunda da hizmet veren bir programdır. PC ekran görüntüsü alma programı kapsamında anlatılan program, tek bir program kullanarak birçok işlemi yapabilmek isteyenlerin tercih edebileceği türdendir. Ekran görüntüsü alma konusunda oldukça başarılı bir deneyim sunmaktadır. Ekran görüntüsü alınan görsel üzerinde çizimlerin yapılabilmesine olanak sağlarken, görüntüsü alınan görselin boyutlarını da ifade etmektedir. İhtiyaç duyulan boyuta ulaşılamaması durumunda boyut seçeneklerinin değiştirilebilmesine izin vermektedir. Kullanılan bilgisayarın web kamerasını kullanarak da ekran görüntüsü alma seçeneği sunmaktadır. Tüm bunların yanında ekran görüntüsü alınan görselin kendi sitesine upload edilerek paylaşılmasını sağlamaktadır. Ekran görüntüsü alma amacıyla kullanan kullanıcıların ücretsiz hizmet almasını sağlarken, video kaydı yapmak isteyenlerin daha fazla seçeneği kullanabilmesi için PRO sürüme geçmesini zorunlu kılmaktadır.

Ekran resimlerinin yanı sıra ekranınızda yapılan aktiviteleri kaydetmek, oyun kaydı, program kullanım kayıtları ve diğer kayıtları kayıt altına almak için en iyi ekran kaydı alma programlarını kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu listelerdeki programları belirli deneyimlere göre belirlediğimizi lütfen unutmayın. Kötü ve işlevsiz programları bu tür listelere dahil etmeyiz. Ve size sadece kullanımı kolay ve işlevsel ekran kayıt programlarını öneririz. Diğer içeriklerimize de mutlaka göz atın.

Yorum yapın