Başlangıç Mobil Cihazlar Özel Numara Kapatma Turkcell için Nasıl Yapılır?

Özel Numara Kapatma Turkcell için Nasıl Yapılır?

0

Özel numaralardan aranarak rahatsız edilmek istemeyenler için özel numara kapatma Turkcell için nasıl yapılır sorusunu sizin için yanıtladık. Özel numaradan arama genellikle yakın arkadaşlarınız tarafından işletilmek için ya da kötü niyetli kişiler tarafından yapılır. Ancak her ikisinin ortak noktası sizde endişeye neden olmasıdır. Bu nedenle telefonunuzu özel numaradan gelen aramalara kapatarak daha güven içinde hissedebilirsiniz.

Özel Numara Kapatma Turkcell
Özel Numara Kapatma Turkcell

Operatör Üzerinden Özel Numara Kapatma

Turkcell tarafından gizli numaradan arama kısıtlama servisi sunulmaktadır. Ücretsiz olarak bu servisten yararlanabilirsiniz. Eğer bu servis açıksa karşı taraftan gizli arama yapıldığında telefonunuz hiç çalmaz ve arama otomatik olarak reddedilir. Sizin özel numaradan arandığınızdan haberiniz bile olmaz. Özel numaradan arayan kişiye “Aradığınız kişi gizli numaradan çağrı kabul etmemektedir. Numaranızı görünür yaparak kendisine ulaşabilirsiniz.” anonsu yapılır ve çağrı kapatılır.

Turkcell özel numara kapatma yöntemi olarak en çok tercih edilen yöntem budur. Bu yöntemle tüm GSM operatörlerinden gelen gizli numaralar sizi arayamaz. Sabit hatlar ile yurt dışından gelen aramalar ise yine size ulaşacaktır.

Gizli numara kapatma servisinden yararlanmak için telefonunuzun arama kısmından *253# tuşlayın ve açılan seçeneklerden “YES”e basın. Bu kadar kolay bir şekilde servisten yararlanmaya başlayabilirsiniz. Eğer servisi iptal etmek isterseniz yine #253# tuşlayın ve yine “YES”e basın. Açık olan servisi kapatma ya da kapalı olan servisi açma aynı şekilde yapılmaktadır. Sadece tuşlanan numaralar farklıdır. Bu nedenle işlemi yaptıktan sonra mutlaka kontrol ederek istediğiniz şekilde olup olmadığını teyit edin. Turkcelliler bu servisten tamamen ücretsiz olarak yararlanacaktır.

İlgini Çekebilir: En iyi Arama Engelleme Programı – Mesaj Engelleme Uygulaması

Telefon Üzerinden Özel Numara Kapatma

Telefonunuzu gizli numaralardan gelen aramalara kapatmak için diğer bir yöntem ise telefon üzerinde yapılacak bir takım ayarlardır. Turkcell özel numara kapatma nasıl yapılır yöntemini kullanmak istemeyenler aynı işleve telefon ayarları ile de ulaşabilir.

Android telefonlarda özel numara kapatma işlemi arama ayarları üzerinden yapılmaktadır. İlk olarak telefonunuzdan menü kısmına girin. Burada sağda yer alan 3 noktaya tıklayarak ayarları seçin. İlk sırada çıkan numara engelleme seçeneğini seçin. Bu sekmenin altında “bilinmeyen numaraları engelle” seçeneğini göreceksiniz. İşte bu özelliği açmanız gerekir. Bundan sonra telefonunuza gizli numaralardan gelen aramalar otomatik olarak reddedilecektir.

Özel Numara Kapatma Turkcell

Sizin telefonunuzda bu ayarlar aynı şekilde olmayabilir. Ancak arama ayarları içinde mutlaka gizli numaraları engelleme seçeneği olacaktır. Ayarları biraz kurcalayarak bulabilirsiniz.

İOS numara engelleme ile de gizli numaralara telefonunuzu kapatmak mümkündür. Apple kullanıcısı olan Turkcell’liler özel numara kapatma Turkcell için iOS üzerinden ayar yapabilirler. İlk olarak App Store üzerinden istenmeyen aramaları kapatacak bir uygulama indirmelisiniz. Sonrasında ayarlar üzerinden bu uygulamanın kullanılması için izin vermeniz gerekir. Apple cihazınızdan Ayarlar – telefon – arama engelleme/no belirleme seçeneğine tıklayın. “Bu Uygulamaların Aramaları Engellemesine ve Arayan Numarayı Sağlamasına İzin Verin” kısmına tıkladıktan sonra uygulamayı açın.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!