Oyun, Haber, Önerilen

Oyun Yapma Programları ✔️ 2022 | Masaüstü & Mobil

Her yaştan oyun severin mutlaka bir kere hayalini kurmuş olduğu bir konuya değineceğiz: kendi oyununuzu yapmak için oyun yapma programları. Kendi isteklerimiz doğrultusunda oyun yapıp oynamak hepimizin hayali fakat işin içine kodlama konusu girince biraz karmaşıklaşıyor. Hayalleriniz suya düşmesin kodlama bilmeden de oyun yapabilin diye kodlama bilgisi istemeyen oyun yapma programlarını sizler için derledik.

Masaüstü Cihazlarda Oyun Yapma Programları

 1. Unity
 2. Unreal Engine
 3. Armory
 4. CopperCube
 5. GameMaker: Studio
 6. Construct 2

1. Unity

Oyun Yapma Programları

Unity son yılların en popüler ve en çok tercih edilen oyun yapma programlarından biri. Kodlama ile ya da kodlama olmadan oyun yapabileceğiniz bir program. Bilgisayar haricinde Android ve IOS cihazlara da uyumludur. Programın güncel fiyatları aşağıdaki gibi.

 • Unity Plus Fiyatı: 40$ / Ay
 • Unity Pro Fiyatı: 150$ / Ay

2. Unreal Engine

Oyun Yapma Programları

Unreal Engine, oyun yapma programlarından en eskisi. Temelinde kodlama olsa da kodlama yapmadan da oyun geliştirebileceğiniz bir görsel tasarım sistemi bulunmaktadır.

Unreal Engine Fiyatı: 19$ / Ay

3. Armory

Oyun Yapma Programları

Armory, 2019 yılında piyasaya çıkan ve oyun geliştirmeye yeni başlayıp 3 boyutlu oyunlar yapmak isteyenler için oldukça işe yarar bir program.

4. CopperCube

Oyun Yapma Programları

CopperCube, daha çok yeni başlayan ve 2 boyutlu oyun yapanların kullandığı bir program. Ayrıca daha profesyonel olan kullanıcılar için kodlama imkanı da sunuyor.

5. Gamemaker Studio

Oyun Yapma Programları

Gamemaker Studio, 30 günlük ücretsiz deneme sürümü sunan 2 boyutlu oyun yapma programıdır. Oyun yapma programları arasında daha kolay anlaşılan Gamemaker Studio sürükle bırak mantığı ile çalışmaktadır.

Ayrıca Windows, IOS, MAC ve Android ile de uyumlu olarak çalışmaktadır. Creater, Developer ve Console olmak üzere üç farklı ücretlendirme sistemi mevcuttur. Ücretleri 40$ ile 1500$ arasında değişmektedir.

6. Construct 2

Oyun Yapma Programları

Construct 2, kod yazmadan harika sonuçlar ortaya koyabileceğiniz Construct 2 ücretli ve ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Ücretli versiyonu çok daha fazla özellik içerse de ücretsiz versiyonu yeni başlayanlar için oldukça iyi bir seçenektir. Construct 2‘de sürükle bırak mantığı ile çalışır.

Mobil Cihazlarda Oyun Yapma Programları

 1. Godot Engine
 2. GDevelop
 3. Stencyl

1. Godot Engine

Oyun Yapma Programları

Godot, sürükle bırak mantığı ile çalışan bir diğer oyun yapma programıdır. 2 ve 3 boyutlu oyunlar yapmak için uygundur. Oldukça kaliteli sonuçlar ortaya koyabileceğiniz bu program için internette birçok eğitim videosu bulabilirsiniz. Ayrıca en büyük artısı tamamen ücretsiz bir program olması.

2. GDevelop

Oyun Yapma Programları

GDevelop, diğer seçeneklere göre biraz daha karışık olsa da harika 3 boyutlu oyunlar yapmayı desteklemektedir. Godot gibi GDevelop içinde internetten eğitim videoları bulabilirsiniz.

3. Stencyl

Oyun Yapma Programları

Stencyl, 2 boyutlu oyun geliştirme programlarından biridir ayrıca hem mobil de hem de masaüstünde oyun geliştirmenize olanak sağlar. Masaüstü versiyonu ücretsizken mobil versiyonu ücretlidir. Yıllığı 199$’dan satılmaktadır.

İçeriğimizde bahsettiğimiz birçok farklı programdan size uygun olanı seçip zevkinize ve hayal dünyanıza göre 2 ya da 3 boyutlu oyunlar geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.