OTG Nedir?
Haber, Genel

OTG Nedir? OTG kablo hakkında bilgi edinin!

OTG nedir? Android telefon ve tabletlerin diğer cihazlara bağlanabilmesi için kullanılan bir kablodur. Bir kısaltma olarak kullanılan bu ifade, Android cihazınızın bir bilgisayar işlevi görmesine yardımcı olur. Android cihazınızda standart bir mikro USB veya USB-C bağlantı noktası bulunur. Ancak, birçok USB aygıtı tam boyutlu bir USB bağlantı noktası gerektirir. Bu noktada aygıtı telefonunuza bağlamak için dönüştürücü görevi gören OTG kablosu kullanılır.

OTG kablolar sayesinde Android telefona klavye bağlama, android telefona fare bağlama ve yazıcı bağlama gibi işlemler yapılabilir.

Telefonlarınızı USB cihazlarınıza direkt olarak bağlamak tek başına mümkün değildir. Ancak USB OTG ile birçok USB aygıtını Android cihazınıza bağlayabilirsiniz. USB 2.0’dan itibaren birçok telefonla tam uyumlu olarak çalışmaya başlayan OTG kabloları 2002’de kullanılmaya başlandı. Peki OTG nedir? ve Android cihazlarınızı hangi aygıtlarla kullanabilirsiniz?

OTG Nedir?
OTG Nedir?

OTG Nedir?

OTG, İngilizce bir kalıp olan “On-The-Go”nun kısaltılmış halidir. Tureng üzerinden sıralanan anlamları içerisindeki “faal” kelimesini baz alabiliriz. Android telefonunuza işlerlik kazandıran USB OTG kısaca, bir Android cihazının bir USB ana bilgisayarı olarak hareket etmesine izin veren bir spesifikasyonu ifade eder.

USB OTG sayesinde; klavyeleri, fareleri, mikrofonları, USB cihazları, yazıcıları veya diğer çevresel aksesuarları doğrudan bir Android akıllı telefona veya tablete takabilirsiniz.

Android telefonun avantajlarından biri, cihazın hem bir çevre birimi hem de ana bilgisayar olarak işlev görebiliyor olmasıdır. Telefonunuzu dosyalarınızı aktarmak için harici bir sürücü olarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda telefonunuz bir harici sürücüden gelen girişi de kabul edebilir.

OTG Nedir? – USB ve OTG Farkı

Telefonunuzu bir bilgisayara bağlamak için normal bir USB kablosu kullanıyorsanız, telefon depolama cihazı ve bilgisayarınız ana cihazdır.

OTG kablolarının bir tarafında telefonunuz için bir konektör ve diğer tarafında da bir USB-A konektörü vardır. OTG kablosuyla bağlandığınız zaman akıllı telefonunuz ana cihazdır.

OTG Nedir? - OTG Kablo

OTG Nedir? – OTG Kablo

OTG farklı kelimelerle de tanımlanabilmektedir; bunların arasında, “OTG kablosu, on-the-go adaptörü, OTG konektörü” şeklinde de geçmektedir. Dolayısıyla OTG kablosu, USB OTG’nin bir başka şekilde adlandırılmış halidir.

Birçok kablo sayesinde artık farklı cihazlar birbirlerine bağlanabilmektedir. Bir diğer içeriğimiz olan USB Kablo ile Telefonu Televizyona Bağlamak Mümkün Mü? sorusunun cevabı ilginizi çekiyorsa, içeriği ziyaret etmeyi unutmayın!

OTG Nedir? - OTG Kablo

Telefonum OTG Destekliyor mu?

Şu anda mevcut olan neredeyse tüm akıllı telefonlar ve tabletler, USB OTG’yi destekliyorlar. Ancak bazı eski modeller ve yeni modeller OTG’yi desteklememektedir. Telefonunuzun veya tabletinizin OTG’yi destekleyip desteklemediğini görmenin en kolay yolu, telefon kutusunu kontrol etmektir. Telefonun internet sitesinde veya cihaz ayarlarında listelenen teknik özellikleri içerisinde bulabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise, USB OTG Checker uygulamasını kullanmak. Cihazınızın OTG işlevselliğine sahip olup olmadığını ve hangi özelliklerin işinize yarayacağını hızlı bir şekilde uygulama aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.