Ön Kamera Yakın Çekiyor (Çözüldü) ✔️ 2023

Akıllı telefonların yaygınlaşmasındaki en büyük nedenlerden biri fotoğraf çekebilme özelliği şüphesiz. Sürekli sosyal medyada fotoğraf paylaşma isteği, akıllı telefonların kamerasının gittikçe iyileştirmesinin sebeplerinden birisi. Bu telefonların ön kameralarının yakın çekmesi bazı durumlarda can sıkabiliyor. Bu yazıda tüm telefonlar ve sosyal medya hesapları için ön kamera yakın çekiyor sorununa çözüm üreteceğiz…

Ön Kamera Yakın Çekiyor!

ön kamera yakin cekiyor
ön kamera yakin cekiyor

Telefonunuzdaki ön kamera yakın çekiyor ise yapmanız gereken birkaç işlem bulunuyor. Bu işlemler sırası ile şöyle;

  • Telefonunuzun diğer telefonlara nazaran daha yakın çekim yapıp yapmadığını kıyaslayın. Size mi yakın geliyor yoksa gerçekten mi yakın çekiyor bundan emin olun.
  • Eğer kıyaslama sonucunda ön kameranın yakın çektiğini anlarsanız, ön kamera açıkken ekrana iki parmağınızı koyup parmaklarınızı birbirine doğru kaydırın. Resimlere uyguladığınız uzaklaşma işlemini ön kamera açıkken uygularsanız resim çekerken yakınlık ve uzaklık kontrolünü sağlayabilirsiniz.
  • Eğer bir önceki işlemi yaptığınızda zaten kamera çekim mesafesinin en uzağa ayarlandığını, daha fazla uzaklaşamadığını görürseniz kameranız bu kadar mesafeden çekimi destekliyordur. Bunu bir nebze önlemek için çeşitli uygulamalar kullanabilirsiniz. En iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarını kullanarak bu uygulamaların kamerasından ön kameranızın yakın çekip çekmediğine bakın.
  • Yukarıdaki tavsiye de işe yaramaz ise fotoğraflarınızı ön kameradan çekerken normalden daha fazla telefon uzaklaştırmak gerekiyor demektir.

Yakın çeken ön kameralar için ne yapılmalı?

ön kamera yakin cekiyor
ön kamera yakin cekiyor

Donanım yetersizliği söz konusu olunca çeşitli yazılımlar ile bu durumu düzeltmek bazen mümkün olmuyor. Ön kameranın fotoğrafları yakın çekmesi ve kameranın daha uzak göstermesinin birçok sebebi olabilir.

Kamerada bulunan lensin açısı bu konudaki en önemli kriterlerden bir tanesidir. Kamera lensleri alırken geniş açı mı yoksa dar açı mı olduğunu nasıl seçiyorsak, telefon alırken de eğer telefonun ön yada arka kamerasına çok ihtiyaç duyulacaksa özellikleri de buna göre araştırılmalı.

Buna bağlı olarak ön kameranın uzak çekmesini engellemek adına kararlar alınmalı. Eğer flu arka planlı (bulanık arka plan) fotoğraflar çekmek istiyorsanız da yan yana yada alt alta kamerası bulunan telefonları tercih etmeli, maksimum diyafram açıklıklarını kontrol etmeli ve ISO değerlerini de iyice kontrol etmelisiniz.

Telefon alırken bu tür teknik araştırmalar yaparak daha kararlı bir telefon sahibi olabilir, daha keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz.

instagram hesap onaylatma dolandırıcılığı
instagram hesap onaylatma dolandırıcılığı

Instagram Ön Kamera Yakın Çekiyor!

Instagram uygulamasında ön kameranın yakın çekmesi  durumu sıkça karşılaşılan sorunlardan bir tanesi. Bu durumun başlıca sebepleri var.

Instagram yada diğer uygulamaların tüm telefonlara ve işletim sistemlerine uyacak bir yazılım kullanması gerekiyor. Tüm kullanıcılarının en az hata ile uygulamayı kullanmasını sağlamak uygulama yöneticilerinin ve ekibinin başlıca görevlerinden bir tanesi.

on kamera yakin cekiyor
on kamera yakin cekiyor

Tüm telefonlar ve platformlar için geliştirilen  bu uygulamalar bazı durumlarda sorun çıkarabiliyor. Eğer ön kameranız sadece instagram uygulamasında yakın çekiyor ise fotoğraflarınızı çekmek için telefonunuzun kendi kamera uygulamasını kullanmanız çözüm olacaktır. Eğer telefonunuzun kendi kamerasından da memnun değilseniz şuradaki fotoğraf düzenleme uygulamalarını incelemenizde fayda var. Ön ve arka kameranızı daha fonksiyonel kullanmanızı sağlayacak olan bu uygulamalar ile daha iyi bir fotoğraf deneyimi yaşayabilirsiniz.

Instagram uygulamasının ön kamerasının yakın çekmesini, instagram üzerinden bir ayar yaparak maalesef ki kapatamıyorsunuz. Instagram üzerinde böyle bir ayar bulunmadığı için geriye resimlerinizi instagram dışında bir uygulama ile çekip paylaşmak kalıyor.

Tam burada bir hatırlatma yapmak istiyorum! Ön kameranızdan fotoğraf çektikten sonra fotoğrafınız ters dönüyor ve ön kamera ters çekiyor diyorsanız buraya tıklayarak bu konu ile ilgili yazdığımız konuyu inceleyebilirsiniz. 

instagram ön kamera yakın çekiyor
instagram ön kamera yakın çekiyor

Instagram Kamera Ayarları

Instagram uygulaması üzerinde kamera ayarları ile yukarıda bazı bilgiler verdim. Instagram kamera ayarları sadece gizlilik üzerine yoğunlaştırılmış. Ayrıca burada çekilen fotoğrafları nasıl paylaşacağınız ve paylaştıktan sonra nereye nasıl kaydedeceğiniz ile ilgili ayarlara yer verilmiş. Bunun dışında kamera ile ilgili herhangi bir ayar yapmanıza imkan verilmemiş.

Instagram uygulamasında ve telefonun kendi kamerasında görüntüyü uzaklaştırmak için bildiğim tüm yöntemleri yazdığım  yazının sonuna geldik. Bazı durumlarda donanımın yetersizliği ne yazık ki yazılımlarla giderilemiyor. Konu, Alternatif ön kamera uzaklaştırma ve instagram kamera ayarları gibi konularda umarım yardımcı olmuştur.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın