Öğrenci Okul Numarası Öğrenme 2023-2023 (MEB E-Devlet)

Okul numaranız ile sorun yaşıyor, bilmiyor ya da unuttuysanız öğrenmek için yapmanız gerekenler oldukça basit. Öncelikle eğer kendiniz internet üzerinden uğraşmak istemiyorsanız kayıtlı olduğunuz okula gidip görevli kişi ile görüştükten sonra kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca okul numarası öğrenmek istenen öğrenci okula yeni başlıyor ise okuldaki görevli eğitimci ile görüşmek daha doğru olacaktır.

Öğrenci Okul Numarası Öğrenme
Öğrenci Okul Numarası Öğrenme

E-Okul Öğrenci Numarası Öğrenme ve Sorgulama İşlemi

E-Okul, velilerin öğrenciler ve dersleri hakkında bilgi edindikleri bir sistemdir. Bu sistemde sınav tarihlerinden, devamsızlık bilgisine, sınav puanlarına, takdir teşekkür belgelerinin varlığına ve ders programı dahil öğrenci ile ilgili birçok bilgiye erişilebilmektedir. e-Okul sistemine giriş için belli başlı bilgilere ihtiyaç vardır. Bunlar: kimlik numarası ve öğrenci okul numarasıdır. Eğer okul numaranızı bilmiyorsanız e-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Okul numarası öğrenmek için yapmanız gerekenler oldukça basit.

 • E-Devlete kimlik bilgileriniz ve şifreniz ile giriş yapın.
 • Arama bölümüne Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi yazıp çıkan sonuca tıklayın.
 • Kullanıcı bilgileriniz ile sisteme giriş yapın.
 • Açılan sayfadan kayıtlı öğrenci ile ilgili bilgileri kolaylıkla görebilirsiniz.

Veli Bilgilendirme Sistemi

Veli Bilgilendirme Sistemi

Veli Bilgilendirme Sistemi, velilerin okula gitmeden kolayca öğrencileri ile ilgili bilgi alabildikleri sistemdir. Bu sisteme ilkokuldan lise son sınıfa kadar öğrenci ile ilgili not bilgileri , devamsızlık bilgisi, sınav tarihleri, ders programı gibi çeşitli bilgiler girilmektedir. Veliler girilen bilgilere kolayca ulaşıp öğrencileri ile ilgili fikir ve bilgi sahibi olabilirler.

Mobil Bilgi Servisi Numara Öğrenme

Mobil Bilgi Servisi Numara Öğrenme

Milli Eğitim Bakanlığı velilere sunduğu Veli Bilgilendirme Sistemi haricinde ayrıca bazı bilgileri SMS yolu ile veliye ulaştırabilmektedir. Mobil Bilgi Servisi ile okul yönetimi tarafından gelen her mesaj size ulaşmaktadır. Mobil Bilgi Servisi siz velilere, Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom tarafından hizmet vermektedir. Sorgulama yapmak için DURUM boşluk ÖĞRENCİ TC KİMLİK NUMARASI yazdıktan sonra 8383’e kısa mesaj gönderebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı, Mobil Bilgi Servisi aboneliği vergiler dahil aylık 4,5 TL’dir.

e-Okul Okul Numarası Öğrenme (Lise)

e-Okul Okul Numarası Öğrenme (Lise)

Birinci sınıftan lise son sınıfa kadar yani Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olduğunuz tüm süreç boyunca okul numarası öğrenme işlemini e-Okul Öğrenci Numarası Öğrenme ve Sorgulama İşlemi başlıklı kısımda bahsettiğimiz şekilde e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Eba Öğrenci Şifre Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

İlgini Çekebilir

Açık Lise Öğrenci Okul Numarası Öğrenme

Açık öğretim lise öğrenci giriş sayfasına T.C. kimlik numarası ve öğrenci numarası ile giriş yapılmaktadır. Eğer öğrenci numaranızı unuttuysanız izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

Açık Lise Öğrenci Okul Numarası Öğrenme
 1. e-Devlet sistemine giriş yapın.
 2. Arama bölümüne Açık Öğretim Liseleri Öğrenci Durum Belgesi Sorgulama yazarak öğrenci durum belgesi sorgulama ekranını açın.
 3. Aktif bir açık öğretim lise kaydınız bulunuyorsa açılan ekranda öğrenci bilgileriniz ve öğrenci numaranız görünecektir.
 4. Açık öğretim öğrenci numaranız ile öğrenci bilgi sistemine giriş yapabilirsiniz.

EBA’dan Okul Numarası Öğrenme

EBA’dan Okul Numarası Öğrenme

EBA giriş sisteminde üç farklı giriş olduğunu göreceksiniz. Bunlar: Öğretmen, öğrenci ve veli. Veli ya da öğrenci iseniz e- Devlet aracılığı ile sisteme girip öğrenci numaranızı öğrenebilirsiniz.

Okul No’suz e-Okula 2022 Giriş Yöntemi

Okul numarası olmadan öğrenciler için e-Okul sistemine girmek mümkün değildir. Okul numarası olmadan sadece veliler e-Okul sistemine giriş yapabilmektedir. Bu işlem de e-Devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Kendi bilgileriniz ile e-Devlet sistemine giriş yapıp çocuğunuzun e-Okul sistemine girebilirsiniz. Giriş için yapmanız gerekenler şu şekilde:

Okul No'suz e-Okula 2022 Giriş Yöntemi
 1. e-Devlet sistemine giriş yapın.
 2. Arama bölümüne Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi yazıp aratın.
 3. Açılan sayfada velisi olduğunuz öğrenci ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

e-Devlet ile e-Okul Farkı Nedir?

e- Devlet, devlet tarafından vatandaşlara verilen hizmetlerin internet ortamına taşındığı bir sistemdir. Burada devlet dairelerine gitmeden birçok işleminizi kolaylıkla halledebilirsiniz. e-Okul ise velilerin erişimi için öğrencilerin okul ile ilgili bazı bilgilerin girildiği sistemdir. İki birbirinden çok farklı iki sistemdir.

e-Okula Nasıl Girilir?

e-Okul sistemi sayesinde öğrenciler hakkında birçok bilgi velilere verilmekte. Sisteme giriş yapmak için yapmanız gerekenler oldukça basit. Tarayıcınız üzerinden e-Okul araması yaptırdığınızda karşınıza Yönetim Bilgilendirme Sistemi ve Veli Bilgilendirme Sistemi olmak üzere iki seçenek çıkacaktır.

 • Veli Bilgilendirme Sistemini seçin.
 • Açılan sayfa sizden resimde gösterilen kodu, öğrencinin T.C kimlik numarasını ve okul numarasını istemekte. (Eğer öğrenci numarasını bilmiyorsanız yazımızın başında okul numarası öğrenme olarak detaylıca açıkladık.)
 • İstenilen bilgileri girdikten sonra bir sonraki sayfada iki soru daha bulunmakta. Örneğin doğum yeri, doğum tarihi ya da öğrencinin bulunduğu şube. Bu bilgileri de girdikten sonra en altta öğrenci fotoğrafları arasından öğrencinizin fotoğrafını seçmeniz istenmekte.
 • Tüm bu işlemlerden sonra sisteme giriş yapmış oluyorsunuz.

Yorum yapın