Genel, Haber

Nike, NFT Dünyasına Girdi: Sanal Ayakkabı Şirketini Satın Aldı

Spor giyim sektörünün devi Nike, “kültür ve oyunu birleştiren yeni nesil koleksiyonlar sunmak için en son yeniliklerden yararlanan lider bir marka” olarak adlandırdığı RTFKT Studios’u satın aldığını duyurdu.

Nike da Artık NFT Dünyasında…

NFT ve Metaverse dünyasına pek çok ünlü isim girdi. Adidas’tan sonra şimdi de Nike, NFT koleksiyon stüdyosu RTFKT’yi satın aldı. Sanal spor ayakkabılarını satışa çıkararak hatırı sayılır bir gelir elde edebilir.

Bahsi geçen RTFKT şirketi, Şubat ayında genç sanatçı FEWOCiOUS ile sanal ayakkabılarla eşleştirilmiş gerçek spor ayakkabılar satmak için bir araya gelmişti. Bu ortaklıkla, sadece 6 dakikada 600 çift NFT sanal ayakkabı satılmıştı. Bu da şirkete 3.1 milyon doların üzerinde hasılat kazandırmıştı.

İlgili İçerik: GAFI Coin Nedir? GameFi Nasıl ve Nereden Alınır?

Nike, yeni anlaşmayı duyururken NFT görsellerini paylaşmayı da ihmal etmedi. Nike NFT tasarımlarında RTFKT’nin şimşek logosunu kendi ikonik Swoosh, Jumpman ve Converse markalarının yanına yerleştirdi. RTFKT, Ocak 2020’de kurulan bir şirket. Nike gibi dev bir ismin yeni bir oluşumla ortaklık kurmasının sebebi ise NFT dünyasının geleceğinin parlak olması.

NFT stüdyosu ile işbirliği içerisine giren spor markası Nike, kripto koleksiyonculuk dünyasının en yeni isimlerinden oldu. Net geliri yıllık 2 milyar dolara ulaşan şirketin kripto sektörüne girmesi kaçınılmazdı. Nike, zaten teknoloji sektörüyle uzun yıllardır çalışmalar yapıyor. Ancak ilk kez bir NFT koleksiyon şirketi aldı. Adidas da çok kısa bir süre önce NFT projesi Bored Apes Yacht Club ile bir ortaklık kurdu.

Nike, bununla da kalmayıp ABD Patent ve Ticari Marka Ofisine başvuruda bulundu. Sanal ürünlerini ticari bir markaya dönüştürecek olan Nike, 7 farklı markanın patentini almak istiyor. Yeni ileride metaverse sektörüne de giriş yapacak. Şu an iş alımlarında sanal ürün tasarımcı pozisyonları açılmaya başlandı bile.

Peki, siz NFT hakkında ve Nike’ın NFT projesine girmesi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.