Mavi balina oyunu nedir
Haber

Mavi balina oyunu nedir? Çocuğumu nasıl korurum?

Birçok kişinin zaman içerisinde duymuş olduğu oyun olan mavi balina oyunu hakkında bilgi sahibi olmak için bu yazıyı dikkatlice okuyun… Mavi balina oyunu nedir? Gerçekten tehlikeli midir? Tehlikenin ne kadar farkındasınız?

Mavi balina oyunu nedir?

Mavi balina bir bilgisayar oyunu olarak bilinmektedir. Bir oyun nasıl olur da çocuklar için ölümcül bir tuzak olabilir? Çocukları nasıl olur da ölüme sürükleyebilir?

Mavi balina oyunu yüzünden dünyada tam 130 kişi (bazı kaynaklarda 142 olarak geçmektedir) (büyük çoğunluğu çocuklardan oluşmaktadır) intihar etmiştir. Son dönemlerde artış gösteren intihar olayları mavi balina oyunu nedir gibi soruları gündeme taşımıştır.

mavi balina oynayan çocuklar
mavi balina oynayan çocuklar

Mavi balina oyunu nasıl öldürüyor?

Mavi balina adlı oyunun kullanıcıları daha önce de belirttiğimiz gibi çocuklar tarafından oluşmaktadır. Bu oyun üzerinden iletişime geçen kötü niyetli bilgisayar korsanları, kullanıcılara çeşitli casus yazılımlar linkleyerek (göndererek) kişisel bilgileri ele geçirmektedir. Kişisel bilgileri ele geçirdikten sonra kurbanlarının neleri nasıl yapabileceğini analiz edip buna göre çeşitli görevler vermektedirler.

Kurbanlarını ayrıntılı bir şekilde analiz edip psikolojik boşluklarından yararlanan kötü niyetli casuslar 130 kişinin (bazı kaynaklarda 142 olarak geçmektedir) intiharına sebep olmuştur.

Mavi balina oyunu nedir
Mavi balina oyunu nedir

Mavi balina oyun görevleri nelerdir?

Mavi balina oyununun görevleri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Her kurbana göre özel olarak belirlenen görevler verildiği  düşünülmektedir. Korsanların kurbanları casus yazılımlar sayesinde analiz edip buna göre görev verdikleri bilinmektedir. Bu görevler genelde geç saatlerde akla sığmayacak tehlikeli görevlerdir.

mavi balina oyunu görevleri
mavi balina oyunu görevleri

Çocuğumun mavi balina oynayıp oynamadığını nereden bilebilirim?

Genel olarak çocuklarımızın bu durumdan korunmasını engellemek için ona ilgi göstermeliyiz. İlgiyi bilgisayar oyunlarında değil  aile ortamında görmesi her çocuk için oldukça önemli bir durumdur. Kendisini önemseyen bir oyun yöneticisini size tercih eden bir çocuğunuz varsa ilişkilerinizi gözden geçirip acilen çözüm üretmelisiniz.

Mavi balina oyunundan çocuklarımızı nasıl koruruz?

Bilgisayar oyunlarına körü körüne bağlanan çocukların ilerleyen zamanlarda kişilik bozukluğu belirtileri gösterdiğini kendi tecrübelerime dayanarak gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Çocuklarımızın sürekli ilgiye muhtaç olduğunu unutmadan tehlikeli ve bir o kadar faydalı olan internet dünyasındaki kontrolünü sağlamak, ebeveynler olarak en temel vazifelerimizden biri haline gelmiştir. Mavi balina oyunundan korunmak ve çocuklarımızı bu tür tehlikelerden uzak tutmak için daha doğru yaklaşımlar sergilememiz gerekmektedir.

 

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.