KPSS Giriş Belgesi Nasıl alınır? KPSS Giriş Belgesi Alma

KPSS Giriş Belgesi Nasıl alınır? KPSS Giriş Belgesi Alma | KPSS giriş yerlerinin açıklanmasının ardından, sınava girecekler belgelerin nasıl alınacağını merak etmektedir. Sınava girmek için adaylar, belgelerini yanında getirmek ve kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmak zorundalar. KPSS giriş belgesi almak için öncelikle yapılacak bazı işlemler bulunmaktadır. Bunun için ÖSYM AİS sistemi kullanılması gerekmektedir. Bu sistem sayesinde belgeler kolay bir şekilde alınmaktadır.

KPSS Giriş Belgesi Nasıl alınır? KPSS Giriş Belgesi Alma
KPSS Giriş Belgesi Nasıl alınır? KPSS Giriş Belgesi Alma

ÖSYM AİS sistemine geçişin ardından, T.C. Kimlik numarası ve şifre ile işlemin devamı sağlanmaktadır. Oldukça pratik bir şekilde alınacak KPSS Giriş Belgesinin, sınava girecek kişilerin yanlarında bulunması zorunludur. Aynı zamanda belgenin geçerli olması için de öğrencilerin, kimlik belgelerini yanlarında getirmeleri gerekmektedir. KPSS giriş belgesi nasıl alınır? Sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

KPSS Giriş Belgesi Nasıl Alınır?

Sınava girecek adaylar için açılan sistemde kolay bir şekilde belgeler alınabilmektedir. Bu belgelerin alınması için AİS Sistemi kullanılmaktadır. KPSS giriş belgesi almak için ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr sitesine giriş yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda AİS sisteminin uyumlu olduğu uygulamalı telefonlardan da belge telefona indirilerek, çıktısı alınabilir.

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi
ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi

Siteden işlem yapmak için kişiler, T.C kimlik numaralarını belirtilen alana girmeleri gerekmektedir. Yine belirtilen alanda kimlik numarası girildikten sonra, alt bölümdeki şifre yerine üyeliğe ait şifrenin girilmesi gerekir. Bu sayede kişiler belge ekranına pratik bir şekilde ulaşabilmektedir. Sınava giriş yapabilmek için istenilen belgelerin eksiksiz şekilde adayların yanlarında bulundurması gerekmektedir.

Sınav giriş belgesinde belirtilen binada tam saatinde bulunmak son derece önemlidir. Adaylar için belirlenen sınıflara girmeden ve sıralara oturmadan önce detaylı bir arama yapılmaktadır. Ayrıca sistemden belge kontrolünün sağlanmasının ardından kişiler sınav yerlerine yönlendirilmektedir. Belgenin yanında T.C kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı da kişilerin yanlarında hazır bir şekilde bulunmalıdır.

KPSS Öncesi Dikkat Edilecekler

Belgeleri alırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bunlardan ilki adayın son 6 ayda çekilmiş fotoğrafının belgede bulunması gerektiğidir. Sınava giriş yapılırken, kişilerin kimlik kartları ve belgedeki bilgilerinin uyuşması zorunludur. Aynı zamanda kişiler yanlarında yalnızca kimlik belgesi ve Kamu Personeli Seçme Sınavı belgesi olabilir. Geri kalan tüm gerekli eşyalar, ÖSYM tarafından adaylara sağlanmaktadır.

KPSS Öncesi Dikkat Edilecekler
KPSS Öncesi Dikkat Edilecekler

Belgenin siyah beyaz çıktısı ya da renkli çıktısı kabul edilmektedir. Her iki belge de aynı işlevi görmektedir. Belgelerin yalnızca ÖSYM sitesi AİS sisteminden alınabileceği bilinmelidir. Adayların sınava girerken dikkat etmesi ve uyması gereken kurallar, giriş belgesinin alt kısmında yazmaktadır. Bu yüzden de adayların belgeyi iyi bir şekilde incelemesi şarttır. Yaşanabilecek tüm durumlar göz önüne alınarak, bina bir gün önceden görülmeye gidilebilir.

İlgini Çekebilir: Uzaktan Eğitim Nedir? İşleyişi Ne Şekilde Olur?

Belge üzerinde bulunan bilgiler, kişilerin nerede sınava gireceğini göstermektedir. Bu sınav yerinin yanında; hangi sınıfta sınava girecekleri ve hangi sırada oturacakları da yazmaktadır. Sınava girilecek binaya girişten itibaren, koridorlarda kişilerin bilgilerinin sağlandığı yönlendirme kağıtları bulunmaktadır. Sınava giriş saatinin en az yarım saat öncesinden binada bulunmak kişilerin yaşayacakları olumsuz durumları engelleyecektir.

2021 KPSS Ne Zaman Yapılacak?

2021 yıl Kamu Personeli Seçme Sınavı 1 Ağustos tarihinde yapılacak! Saat 10:15’te başlayacak sınavda, adaylar devlet kurumlarına yerleşmek için ter dökecek. İlk sınav süresi 130 dakika olurken, ikinci sınavın süresi 100 dakika olacak. ÖSYM, adayların 15 dakika kuralına uymadıkları takdirde sınava giriş açısından sorun yaşanabileceği hakkında uyarılarda bulunuyor.

2021 KPSS Sonuçları Tarihi

Adayların sınavları bittiğinde, sınav kağıtları güvenli şekilde ilgili birimlere teslim edilecek. Tüm sınav sonuçlarının tamamlanıp sistemi girilmesi ise Eylül ayında gerçekleşecek. 16 Eylül tarihinde adayların girdiği tüm oturumların sonuçları açıklanacak! Açıklanacak saat ise henüz belli değil! KPSS giriş belgesi önemi oldukça büyük. Ayrıca bilgilerin eksik olmaması gerekiyor. Tüm bunlara dikkat ederek KPSS sınavına girmeniz gerekiyor. Şimdiden tüm adaylara başarılar dileriz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın