iPhone Virüs Temizleme Nasıl Yapılır?

Nadir de olsa iPhone cihazınıza bulaşan virüsler için iPhone virüs temizleme nasıl yapılır sizin için araştırdık. iOS işletim sistemi kapalı kaynaklı olduğu için müdahaleler azdır. Bu yüzden de iPhone cihazlarda virüse pek rastlanmaz. Yine de kötü amaçlı yazılımlar ve virüsler bulaşması mümkündür. Şüpheli bağlantılara tıklamak, App Store dışındaki kaynaklardan içerik indirmek bu durumun en büyük sebebidir. Herhangi bir sebeple cihazınıza virüs bulaşmışsa çeşitli yollardan temizlemek mümkündür.

iphone virüs temizleme
iphone virüs temizleme

Virüs Temizleme Yolları

iPhone virüs temizleme için deneyebileceğiniz birkaç yol vardır. Sizin için bu yöntemleri araştırdık:

  1. Virüsün neden olduğu sorunu çözmek için en kolay yol telefonu kapatıp yeniden açmaktır. Öncelikle bunu deneyin sorun devam ediyorsa diğer maddelerle ilerleyin.
  2. Şüpheli bir bağlantıya tıkladıysanız tarama verilerini temizlemeniz gerekir. Safari geçmişini temizleyerek virüsten kurtulabilirsiniz. Ayarlar – safari – geçmiş – web sitesi verilerini temizleme şeklinde ilerleyerek verileri silebilirsiniz.
  3. Telefonun önceki yedeğini yüklemek diğer bir seçenektir. Bilgisayarda ya da iCloud’da yedeklediğiniz bir önceki sürümden geri yükleme yapabilirsiniz. Yedekler bilgisayarda ise iTunes üzerinden yedekleme yapın. iCloud üzerinden yedekleme yapacaksanız öncelikle yedeklemeyi açın ve sonra ayarlara gidin ve yedeklemeyi yapın.
  4. Yukarıdaki yöntemler işe yaramazsa iPhone virüs temizleme için tüm içeriği silebilirsiniz. Fabrika ayarlarına geri döndürme ile aynı işlem değildir, sadece ayarlar sıfırlanacaktır. Bu işlemi yapmak için ayarlar – genel – sıfırla – tüm içeriği ve ayarları sil şeklinde ilerleyin.

İlgini çekebilir: iPhone Şifresi Kaç Kez Yanlış Girilebilir?

İphone Virüsten Koruma Yolları

iPhone virüs temizleme işlemlerinden önce cihaza virüs bulaşmaması için gerekenler yapılmalıdır. Çünkü cihazı korumak son derece kolayken temizlemek daha zordur. Özellikle iPhone gibi cihazlar kapalı kodlu olduğundan dışarıdaki müdahalelere de kapalıdır.

İphone virüs bulaşma sebepleri genellikle yetkisiz uygulamaların indirilmeye çalışılmasından kaynaklanır. Bu nedenle telefonunuzu virüslerden temizledikten sonra daha dikkatli kullanmak gerekir.

Jailbreak yapmak kök dizine ulaşmaya izin verir. iOS üzerinde değişiklik yapma, Apple tarafından koyulan kısıtlamaları kaldırma gibi erişimlere izin verir. Apple cihazınızda yer almayan müziği bile zil sesi yapamazsınız. İşte bunu yapmanın yolu Jailbreak kullanmaktır.

Kullanıcılara özelleştirme imkanı vermesi sayesinde çokça tercih edilir.  App Store’da bulunan ücretli uygulamaların ücretsiz kullanılması için bu yönteme başvurulabilir. Ancak bazen güvenlik ayarlarının atlanmasına neden olabilir. Bu yüzden de kötü niyetli yazılımlar cihaza doğrudan erişecektir. Mümkün olduğunca Jailbreak kullanmamaya gayret edin.

Jailbreak ile Cydia üzerinden indirilerek telefona yüklenen uygulamalar ise tweak olarak adlandırılır. Cydia Apple cihazları için bağımsız bir yükleyici uygulamadır. Resmi App Store gibidir ancak resmi değildir. App Store üzerinden sunulmayan özelleştirme uygulamaları Cydia üzerinden indirilebilir. Cydia’nın en iyi uygulaması ise Installous diyebiliriz.

Tweak kullanılarak normalde izniniz olmayan özelliklere ulaşabilirsiniz. Ancak mutlaka güvenli kaynaklardan tweak indirilmelidir. Ayrıca her ihtimale karşı jailbreak veya tweak öncesinde iTunes üzerinden yedek alınmalıdır.

Yorum yapın