iPhone Kullanılmayan Uygulamaları Kapatma ✔️ 2023

iPhone kullanılmayan uygulamaları silme kapatma ile uygulamalarınıza veda etmeyeceksiniz. Kullanılmayan uygulamaları silmek yer tasarrufu sağlamak için gereklidir. Ancak sizin sürekli olarak bu uygulamaları takip etmeniz mümkün değildir. İşte bunu telefonunuz sizin için belirler ve otomatik olarak siler.

iPhone Kullanılmayan Uygulamaları Kapatma
iPhone Kullanılmayan Uygulamaları Kapatma

Bu özellik pek çok kullanıcı için kullanışlıdır. Ancak bazen nadir de olsa kullandığınız uygulamaların silinmesi gündeme gelebilir. İşte bu nedenle kullanıcılar otomatik uygulama silme özelliğini kapatmak isterler. Küçük bir ayar ile bunu yapmak mümkündür.

iPhone Kullanılmayan Uygulamaları Kapatma Özelliği

Apple tarafından kullanıcılar için pek çok özellik düşünülerek kullanıma sokuluyor. iPhone tarafından kullanmadığınız uygulamalar otomatik olarak silinmektedir. Bu özellik sayesinde sizi uygulamalarda kaybolmaktan kurtarır. En son hangi uygulamayı ne zaman kullandığınız, hangi sıklıkta kullanıldığı gibi detayları sizin için hesaplar ve kullanılmayan uygulamaları belirler.

iPhone kullanılmayan uygulamaları kapatma özelliği ile amaç telefondaki pasif uygulamaları kaldırarak yer tasarrufu sağlar. Bataryayı iyileştirmek için bu özellik gereklidir. Özellikle depolama alanı az olan kullanıcılar için gereklidir. Hafızayı arttırmak için pek çok video, fotoğraf, müzik silerek kişisel dosyalarınızdan ödün vermeniz gerekir. Ancak kullanılmayan uygulamaların kaldırılması çok daha iyi bir performans sağlar ve daha fazla yer açar.

Bu şekilde kaldırılan uygulamalar telefondan kesin olarak kaldırılmaz. Uygulamanın simgesi gri bir renge bürünerek pasif olarak gösterilir. Uygulamanın aslında telefonda var olduğunu görebilirsiniz. Böylece kullanmak istediğiniz zaman uygulamayı indirirsiniz ve tüm veriler yeniden yüklenir.

ilgini çekebilir: iPhone RAM Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kullanılmayan Uygulamaları Silme Nasıl Kapatılır?

iPhone kullanılmayan uygulamaları kapatma için cihazınızdan bazı ayarlar yapmanız gerekir. iPhone kullanılmayan uygulamaları silme iptali için şu adımları takip edebilirsiniz:

  1. Öncelikle “ayarlar” kısmına girin.
  2. Buradan “Genel” seçeneğine tıklayın.
  3. Sonra “iPhone” depolama seçin.
  4. Açılan ekranın en altından “kullanılmayan uygulamaları sil” özelliğini devre dışı bırakın.
iPhone Kullanılmayan Uygulamaları Kapatma
Genel > iPhone / iPad Saklama Alanı > Kullanılmayanları Kaldır

Eğer kullanılmayanları sil özelliği aktifse uzun süre kullanmadığınız uygulamalar silinir. Bu şekilde saklama alanı boşalır. Ancak uygulamadaki veriler saklanmaya devam eder. Eğer uygulama lazımsa App Store üzerinden indirebilirsiniz. İndirdiğiniz uygulamaya veriler otomatik olarak eklenecektir.

iPhone otomatik uygulama silme kapatma sayesinde hangi uygulamaların silineceğine karar verme özgürlüğü size aittir.

Hangi Cihazlarda Bu Özellik Kullanılır?

iPhone kullanılmayan uygulamaları otomatik olarak kaldırma özelliği iOS 11 ve daha güncel sürümlerde çalışır. Bu nedenle iOS sürümünün güncel olması şarttır. Güncel iOS cihazlarda yukarıdaki şekilde ilerleyerek özelliği etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca özelliği etkinleştirirken size bu özelliği kullanmanız halinde ne kadar yer açılacağını da gösterecektir.

Böylece özelliği aktif edip etmeme kararını daha rahat verebilirsiniz. Özelliği aktif etmeniz halinde hatırı sayılır bir depolama alanı açılacaksa kullanmak avantajlıdır. Ancak uygulamalar kaldırılsa bile çok az yer açılacaksa bu özelliği aktif etmeseniz de olur.

Yorum yapın