Ana sayfa Mobil Cihazlar iPhone ekran videosu çekme ve kaydetme

iPhone ekran videosu çekme ve kaydetme

0

iPhone ekran videosu çekme ve kaydetme işlemi için bilgi verdiğimiz bu yazıda iPhone kullanıcıları için hazırladığımız denetim merkezi özelleştirmeleri bulunmaktadır. 2 dakika içerisinde iPhone ekran videosu çekme ve kaydetme işlemini gerçekleştirebileceksiniz.

iPhone ekran videosu çekme ve kaydetme işlemin programsız olarak yapabilmek için telefonunuzun bunu desteklemesi ve yazılımınızın güncel olması gerekiyor. Ekstra programlar ile ios 11 öncesi sürümlerde ekran kaydetmek mümkün. Fakat programsız ekran videosu çekmek ve kaydetmek için yazılımımızın ios 11 ve sonraki sürümlerden birisi olması yeterlidir.

iPhone ekran videosu çekme işlemini şu şekilde gerçekleştirebiliriz;

iPhone ekran videosu çekme işlemi
  • Ayarlar > Denetim Merkezi > Denetimleri özelleştir yolunu izleyin
  • Dahil Et kısmında bulunan nesneler denetim merkezinizde bulunan nesnelerdir. Aralarında Ekran Kaydı nesnesi bulunmuyor ise Daha Fazla Denetim alanından Ekran Kaydı nesnesini bulup + ikonuna tıklayarak Dahil Et kısmına ekleyin.
  • Dahil Et kısmında en sağda bulunan taşıma ikonları ile yerleşimi istediğiniz gibi şekillendirip Ekran Kaydı nesnesini konumlandırın.
  • Denetim Merkezinizi açın ve Ekran Kaydı ikonunun belirlediğiniz konumda görüntülendiğini teyit  edin.
  • Ayarlardan çıkış yapın.
Videolu anlatım;

Bu şekilde Ekran Kaydı nesnesini denetim merkezine ekledik. Peki ekran kaydını nasıl durduracağız?

Ekran Kaydını başlattığınızda ekranın en üzerinde kırmızı bir şerit belirir. Bu şerit sizin ekranınızın kaydedildiğini ifade eder. Bu şeride dokunarak ekran kaydını durdurup kayıt edebilirsiniz.

Ekran Kayıt içeriği Fotoğraflar uygulaması içerisinde bulunur. Normal video gibi en son eklenen medyaların sonunda bulunur. Buradan paylaşıp değerlendirebilirsiniz.

iPhone ekran videosu çekme

Ekran videosu kalitesi 480p olarak ayarlanmıştır ve QuickTime ile şifrelenip sıkıştırılır. Bu yüzden boyutu oldukça düşüktür. Kolaylıkla paylaşılabilir ve her ortamda yürütülebilir.

iPhone kullanıcılarının ekran videosu çekme ve kaydetme sorularına yönelik yazdığımız bu konuda burada bitti. Ekran kaydı nasıl alınır, nasıl kayıt edilir, boyutu ne kadar olur ve hangi ortamlarda yürütülür gibi sorulara elimizden geldiğince cevap vermeye çalıştık. Sorularınız ve görüşleriniz için lütfen yorum yapmayı unutmayın. Yorumlarınız ve görüşleriniz bizim için çok değerli. Sonraki  yazıda görüşmek dileği ile. 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!