Başlangıç Galeri İnternet ile Hayatımıza Girmiş En Büyük 7 Kolaylık

İnternet ile Hayatımıza Girmiş En Büyük 7 Kolaylık

0

İnternet günden günde büyümeye devam ederken zaman içerisinde hayatımıza kattığı değerleri ve sağladığı kolaylıkları inceleyelim…

İnternet zaman içerisinde hayatımızın en önemli parçaları haline geldi. Öyle ki çocukların elindeki telefonlardan, bu telefonlardaki oyunlardan, bu çocukların velilerinin o anda bilgisayar başında okuduğu haberi yada izlediği diziyi anlatmaya gerek yoktur. Gerek alışverişlerimizde gerek ders çalışmamızda önemli rol oynayan internet hayatımızda neleri değiştirdi, hangi konularda kolaylık sağladı hiç merak ettiniz mi?

Internet kullanmanın avantajlı yanları;

Geçenlerde internet üzerinden alışveriş yaptığımda bu soru aklıma gelmişti. Eskiden yaptığımız belirli bir şeyi artık internet üzerinden yapıyoruz, farklı kolaylıklar elde ediyoruz ve çok farklı bir ağın istemeden parçası oluyoruz. Bu yazıda tam da bu konuya değiniyor olacağım. İnternet kullanımı hayatımıza neler kazandırdı, bize ne gibi kolaylıklar sağladı  ve ne gibi kolaylıklar sağlayacak şöyle bi’ göz atalım…

internet üzerinden ödeme

Kazançlı ve Kolay Alışveriş

İnternet üzerinde oldukça vakit geçirmemiz birçok pazarın oluşmasına imkan vermiş. Zaman içerisinde internet üzerindeki satışların muazzam ölçüde artış göstermesi bu pazarın sürekli olarak büyümesine yol açtı. Bu durumda biz tüketicilere yaradığı gibi üreticilere de yaradı. Eskiden bir ürünü kilometrelerce uzaktaki mağazadan gidip alırken şimdi internet üzerinden onbinlerce kilometre uzaktaki bir ürünü sadece oturduğumuz yerden kapımıza kadar getirtebiliyoruz. Türkiye’de yaşayan birinin Amerika’dan hep istediği telefonu bir hafta gibi bir sürede edinmesi internetin sağladığı kolaylıklardan birisidir.

wikipedia

Bilgi ve Beceri Edinme

Her ne kadar günümüzde engellenmiş olsa da WikiPedia gibi bilgi içerikli yayınların her zaman ve her yerde erişime açık tutulması, istenilen bilginin anında edinilmesi ve gerektiğinde kopyalanıp ilgili yerlerde kullanılması bir şeyleri öğrenmemizi kolaylaştırıyor. Ödevlerin neredeyse tamamı artık internet üzerinden yapılıyor. Kitap okumak yerine insanlar makale okuyor (bu yazının okunması gibi).

yalnızlık

Yalnızlığa Alternatif Çözüm

İnterneti sadece arkadaşlık edinmek ve birileri ile tanışmak için kullanan insanları bu listenin dışına itemezdim elbette. İnternet kullanımının büyük bölümünü arkadaşlık arayan kullanıcılar oluşturuyor. Facebook, instagram ve twitter gibi sosyal medya uygulamalarının ilk başlarda ‘arkadaşlık sitesi’ olarak adlandırılması ve zamanında bu kategoriye milyonlarca dolar yatırım yapılması bence durumun ciddiyetini ortaya koyuyor. İnternet üzerinden illaki birilerini hayatımıza almışızdır. Yalnızlığımıza alternatif de olsa çözüm bulabildiğimiz devasa bir ağdır internet.

internetten film izleme

Eğlenmenin En Ucuz Yöntemi

Arkadaşlarınızla film izlemenin, sıkıldığınızda müzik dinlemenin, dizi izlemenin yada sosyal medya hesaplarınızda ölümüne gezinmenin çok düşük fiyatlara sunulması da internet kullanımının hayatımızdaki kolaylıklarına bir örnektir.  İnternet üzerinde yapılacak daha birçok şeyi çok uygun fiyatlara yapabiliyoruz. Eskiden birini aradığımızda 3-5 lira ödediğimiz günleri hatırlayacak olursak şuan 20-30 liraya bir aylık tüm internet ihtiyacımızı karşılayabiliyoruz.

internetten para kazanma

Yeni Para Kazanma Yolları

Para kazanma konusu yıllardır insanların gündemini işgal ediyor. İnternet üzerinden para kazanmak her geçen gün zorlaşıyor mu kolaylaşıyor mu tartışma konusu. İnsanların internet üzerinden kazanmaya başladıkları paralar duyanların da bu sektöre yönelmesini sağlıyor. İnternet üzerinden para kazanmak oldukça merak edilen konular arasında . Youtuber diye tabir edilen kişileri illaki duymuşsunuzdur. Blogger yada Webmaster da internet üzerinden para kazandıran ve en yaygın olarak bilinen terimler arasında. Daha sayamayacağım birçok kanaldan internet üzerinden para kazanılabiliyor bu da internetin hayatımız üzerindeki kolaylıklarına bir örnek olması anlamına geliyor.

Düşünmek

Düşünce ve İfade Özgürlüğü

Benim bu yazıyı yazmamdaki amaç bu konu ile ilgli görüşlerimi belirtmek. Bu örnekte olduğu gibi görüşlerimi size belirtebildiğim internet ortamı bana bu konuda kolaylık sağlıyor. Diğer yandan insanların kendilerini ifade etmesi, görüşlerini belirtmesi ve bunu gerçek dünyada olduğundan daha kolay yapması da internetin bize sağladığı kolaylıklardan birisidir.

internet kolaylıkları iletişim

En Güçlü İletişim Ağı

Kilometreleri hiçe saymamızı sağlayan en güçlü yapıdır internet. Uzaktaki akranlarımız ile sürekli iletişim halinde olmayı çoktan geçtik. Artık kameralarımız hiç kapanmıyor, her anlarını sanki oradaymış gibi görebiliyoruz. Bunun ispatını bayramlarımızın eski bayramlar gibi olmaması ile yapabiliriz sanırım. Artık WhatsApp yayınları, Facebook grupları ve paylaşımlar ile bayramlar kutalanabiliyor. İçten içe o eski samimi bayramları her ne kadar özlüyor olsak da internetin gerektiği kadar iletişim ihtiyacımızda tercih edilmesi, internetin hayatımızdaki kolaylıklarından birisidir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!