Web Geliştirme

HTML Nedir Ne İşe Yarar?

Web Tasarım meraklılarının en çok bilmek istediği konular arasında olan HTML nedir ne işe yarar ve gerekli midir hep birlikte bu yazıda öğreneceğiz…

İçerik Haritası

HTML NEDİR?

HTML (Hyper Text Markup Language / Hiper Metin İşaretleme Dili) web sayfalarını oluşturmak için kullanılan standart metin işaretleme dilidir. Yazılım Dünya’sının en hor görülen çocuğudur. (Bu konu ile ilgili görseller aşağıda bulunuyor) “HTML Programlama dili midir?” sorusuyla oldukça sık karşılaşıyorum. (Bana Göre) HTML Programlama dili değildir. Açılımında metin işaretleme dili olduğu zaten geçiyor. Programlama dilleri programları oluşturan kod bütünleri ve dizilimlerinden oluşur. Programlar ise belirli bir işi yapmak için kodlanmıştır. HTML sadece görsel bir dildir. HTML ile tasarladığınız bir web sayfası herhangi bir işi yerine getiremeyebilir. Bu yüzden ASP, PHP ve Python gibi gerçek anlamda web programlama dilleri fonksiyonel projelerde öncelikli olarak tercih edilmeli, fakat bunların yanı sıra kesinlikle HTML bilinmelidir.

html nedir ne işe yarar

Web sayfasının hazırlanması aşamasında kullanılan web programlama dili her ne olursa olsun tarayıcı çıktıları her zaman HTML olacaktır. Tasarımı tamamlanan ve yayınlanan web sitesinin her tarayıcıda farklı görünebileceği ihtimaline karşı bu iş için kullanılan en temel dil HTML, standart olarak belirlenmiştir. Web Browser’lar (Tarayıcılar) HTML sürümlerini düzenli olarak en yaygın kullanılan HTML sürümlerine göre günceller.(HTML5 desteği gibi) Bu işi yapmada yardımcı olan rendering motorlar da HTML sürümlerine göre kendini günceller. Bu tarayıcılar sunucunuzda bulunan web sitesini”Rendering Motorları” sayesinde sizlere sunmaktadır.

Ayrıca HTML ile yapılan web sayfalarını çalıştırmak için üstün sunucu donanımlarına gerek yoktur. Fazla yer kaplamaz ve oldukça hızlı çalışır. (WordPress hızlandırma hakkında bilgi al!) HTML dosyalarını bilgisayarınızda doğrudan çalıştırabilirsiniz. Bu yüzden Localhostta Site Çalıştırmanıza gerek kalmaz. Ayrıca web sitesi tasarlamak için kullanılan programların çoğunu HTML site tasarlarken kullanmanız gerekmez.

html
HTML5 Nedir?

HTML5 bir HTML sürümüdür. HTML1, 2, 3, 4 derken 5. sürüme kadar gelmiştir. Bu sürümde oldukça fazla HTML hatası giderilmiştir. Yeni etiketler eklenmiş ve tasarımı daha özgür yapma imkanı tanımıştır. CSS ile olan bazı uyum sorunları da bu HTML sürümünde giderilmiştir. Bu yüzden bir çok tarayıcı HTML5 desteklediğini açıklamıştır.

HTML Ne İşe Yarar?

HTML metin işaretleme dili olması sebebiyle web sayfaları oluşturmak için kullanılan en temel ve standart dildir. Doğrudan web sayfalarının tasarımı için tercih ediliyor diyebiliriz. Web sitelerinin tasarımında HTML kodların yeri büyüktür. Web sitesi tasarlamak için kullanılır. Web sitesi tasarımının olmazsa olmazları arasındadır.

HTML Öğrenmeli Miyim?

Web tasarım konusunda kendini geliştirmek isteyen her adayın HTML dilini temel düzeyde öğrenmesi gerekiyor. Çok iyi fonksiyon yazabilen arkadaşlarımın tasarım konusunda çektiği sıkıntıları gördüğümde bu düşünceme daha da bağlı kaldım. Ayrıca web tasarım işlerine yeni başlayan adayların bu dili oldukça sıkıcı bulduğunu ve doğrudan PHP gibi dillere yönelerek işin mantığını anlamadan sonuca ulaşmak istediklerini defalarca görme fırsatım oldu. Bu sebeple pek çoğunun başarısız olarak vazgeçtiğini gördüm.

Yukarıda tarayıcıların rendering motorlar ile sunucudaki kodları HTML olarak çözümlediğini ve kullanıcılara sunduğunu belirtmiştim. Hangi dili kullanıyor olursak olalım web sitemizin görüntülenmesini sağlayan web tarayıcıların bile tercih ettiği ve standart metin işaretleme dili olan HTML kesinlikle öğrenilmelidir. 

HTML öğrenmek için kullanabileceğiniz en iyi döküman W3SCHOOLS.COM‘dur. Ayrıca diğer kaynaklardan yararlanarak ücretsiz eğitim setlerine ulaşabilirsiniz. HTML öğrenmeden web designer olmaya karar vermemeniz tavsiye edilir. Gönderdiğiniz e-postaların altında imza olsun istiyorsanız HTML imza oluşturma başlıklı konumuzu okuyabilirsiniz.

 

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.