Hard Reset Nedir? Hard Reset Ne Anlama Geliyor? ✔️ 2023

Hard reset nedir sorusunun cevabını merak edenler için en açıklayıcı şekilde, bir sistemin fabrika ayarlarına geri getirilmesi işlemidir denilebilir. Bu sistem bir telefon olabileceği gibi, bir tablet, bilgisayar veya server olabilir. Yazılım kaynaklı sorunların kökünden giderilmesi için hard reset atma işlemi büyük kolaylıklar sağlar.

Bu işlemin yapıldığı bir cihaz ilk günkü gibi canlı ve dinamik hale gelecektir. Telefonlarda bu işlem birkaç dakika içinde gerçekleştirilmekte ve oluşan donma, kasma gibi problemlere kökünden çözüm sağlayabilmektedir.

Hard Reset Nedir? Reset Atmak Yararlı Mıdır?
Hard Reset Nedir? Reset Atmak Yararlı Mıdır?

Hard Reset Nedir? Reset Atmak Yararlı Mıdır?

Elinizdeki sistem, kullanılamaz hale geldiğinde veya yavaşladığında verimi arttırmanın en iyi yolu, sisteme hard reset atarak tüm sistemi fabrika ayarlarına geri döndürmektir. Böylece sistem çok daha hızlı çalışmaya başlayacaktır. Hard reset işleminin bazı dezavantajları da bulunur.

Örneğin telefonlar için hard reset yapılmadan önce sisteme kayıt edilen resimler, bilgiler, videolar ve belgeler hard reset sonrası tamamen silineceği için önceden sistemin yedeğini almak gerekir. Daha sonra yedeği alınan dosyaların virüs taramasından geçirilmesi, temizlendikten sonra ise yeniden sisteme yüklenmesi gerekiyor.

Ayrıca Android Telefona Format Atma başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Hard Reset İşlemi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Reboot System Now
Reboot System Now

Kullandığınız sistem, artık ihtiyaçlarınıza cevap vermemeye başladıysa hard reset zamanı gelmiş demektir. Tüm sistemi fabrika ayarlarına çekmeden önce telefonda bu işlemi yapacaksanız pil doluluğuna dikkat etmeniz, kurtarılması gerekli dosyalarınızı başka bir yere yedeklemeniz gerekir.

Günümüzde Yandex Disk gibi bulut sistemler, 10 GB veriye kadar ücretsiz yedekleme yapmanıza olanak sağlamaktadır. Ya da bir USB belleği cep telefonunuza bağlayarak da verilerinizi taşınabilir belleğe alabilir, bir bilgisayarda virüs taramasından geçirebilir, hard reset sonrası verilerinizi tekrar geri yükleyebilirsiniz. Ayrıca bakınız: Bulut Depolama Kullanmaya Özen Gösterin!

Hard Reset Ne Kadar Zaman Alır, Faydaları Nelerdir?

Hard reset, akıllı telefonlar için ortalama 5-10 dakika zaman alabilir. Bu işlem, sistemde oluşan kasma donma, virüs bulaşma sorunu gibi sorunları kökünden çözer. Hard reset faydaları ise bu işlemin, sisteminizi ilk günkü hale çevirecek olmasında yatar.

Özellikle telefonlarda hard reset, sistemi baştan sona yeniler, işletim sisteminin hızını olumsuz etkileyen faktörleri ortadan kaldırır. Hard reset işlemi ile telefonlar, bilgisayarlar, server ve sistemler yenilenmiş olur.

Yorum yapın