Ana sayfa Güvenlik GetContact numara silme işlemi nasıl yapılır?

GetContact numara silme işlemi nasıl yapılır?

0

GetContact numara silme son zamanlarda insanların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi. Bu yüzden bu konu ile ilgili olarak bir rehber hazırlamaya karar verdim. Bu konuyu okumadan önce birkaç adımda GetContact numara silme işlemini gerçekleştirebileceğinizi hatırlatmak isterim.

GetContact Numara Silme & Gizleme

Özellikle son birkaç gün içerisinde insanların oldukça yaygın olarak telefonlarına indirip kullandığı GetContact uygulaması, telefon rehberinizdeki tüm kişileri kendi veritabanına kayıt ederek başkalarının rehberindeki insanları sizlere sunmaktadır.

Havuz sistemi olarak tabir edilen bu sistem sayesinde kullanıcılar, diğer kullaıcılar tarafından yüklenmiş olan rehber kişilerini sorgulayabiliyorlar. Sorguladıkları numaranın kime ait olduğunu bulmak için kullanılan GetContact uygulamasının kişilerinizi kendi veritabanına eklediğini bilmenizde fayda var.

Eğer ki kişilerinizi GetContact numara bulma servisine eklediyseniz ve silmek için ne yapacağınızı bilmek istiyorsanız yazının bu kısmından sonrası GetContact numara silme işlemi ile alakalıdır.

GetContact numara silme ve gizleme işlemi nasıl yapılır?

GetContact numara silme işlemine geçmek için öncelikle birkaç hatırlatma yapmak istiyorum. Rehberinizi GetContact veritabanına yüklediğinizde bu işlemi geri almanız oldukça zor olacaktır. Rehberinizdeki tüm kişileri malesef ki tek tek kaldırmanız gerekecek. Eğer sadece kendi numaranızı kaldırmak istiyorsanız da 24 saat beklemeniz gerekecek. GetContact numara silme işlemini şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz;

  • Buraya tıkla ve unlist’e numaranı ekle (“Beni kimseye gösterme” listesidir. Bu listede bulunan kişiler diğer kullanıcılara görünmeyecektir.)
getcontact numara silme
getcontact numara silme
  • UNLIST alanından hattınızın kayıtlı olduğu ülkeyi seçin (+90 Türkiye alan konu, numaranız yurt içi ise Türkiye’yi seçin)
  • Boş kutucuğa numaranızı yazın ve (varsa) doğrulama kodunu girip UNLIST butonuna tıklayın.

getcontact numara silme

    getcontact numara silme
  • Are you sure to unlist your phone number? / Telefon numaranı listeden çıkarmak istediğine emin misin? uyarısı ekrana gelecektir. Ok yazan yeşil butona tıklayarak tamam deyip onaylayın.
getcontact numara silme
getcontact numara silme
  • #önemli | Unlist butonuna bastıktan sonra tekrar bir numara doğrulama alanı gelecektir. Bu alan ile numaranızı bu servisten kaldırmak için bir numara doğrulaması yapılıyor. İşin garip yanı numaralarımızı bu sisteme eklerken böyle bir doğrulama yapmaması, kaldırırken yapması benim bayağı garibime gitti… Bu alanda telefon numaramızı onaylayıp sms gelmesini sağlıyoruz.
getcontact numara silme
getcontact numara silme
  • Telefonumuza gelen kodu sisteme girip numaramızı getcontact uygulamasından kaldırmış oluyoruz.
getcontact numara gizleme
getcontact numara gizleme

Eğer “You must first Remove your account by going to the Settings menu in the app. Select the Settings tab > About GetContact > Account Settings > Remove account.” hatası alırsanız GetContact uygulaması üzerinden Ayarlar > GetContact Hakkında > Hesap Ayarları > Hesabı Kaldır yolunu izleyerek hesabınızı kaldırın ve yukarıdaki işlemleri bir kez (garanti olsun diye) tekrar edin.

Yukarıdaki numara doğrulamak için gelecek olan kodun Facebook’tan gelmesi sizi şaşırtmasın. Bilmeyen arkadaşlar var ise bilgiler Facebook veritabanında tutuluyor. Tabii ki hoş bir durum değil fakat çok daha başka kişilerin elinde olmasından iyidir. GetContact uygulamasının Facebook’un ürünü olduğunu bilmeyenler var ise bu sayede de onları bilgilendirmiş olalım.

Son olarak birkaç tavsiye vermek istiyorum…

GetContact gibi uygulamalar daha önce de yayılmıştı. CIA olarak bilinen bilinmeyen numaralar uygulaması da zamanında bu şekilde yayılmış, birçok kullanıcının farkında olmadan rehberini halka açık bir şekilde paylaşmasını sağlamıştı.

Bu gibi durumlardan zarar görmemek için çevrenizdekileri bilgilendirmelisiniz. Bu tarz uygulamaları kullanmamalarını, kullandıkları taktirde rehberindeki numaraların sisteme yüklenip herkese gösterileceğini söylemelisiniz.

Diğer yandan kendiniz de bu uygulamaları kullanarak buraya kadar gelmişseniz lütfen bu tarz uygulamaların bu gibi sonuçlara yol açtığını unutmayın. Ayrıca kendi numaranızı kaldırsanız bile yazının başında belirttiğim gibi eklediğiniz diğer numaraları bu işlemler ile tek tek kaldırmanız gerektiğini de unutmayın.

Yaptığınız ufak bir hata tüm rehberinizdeki kişilerin numaralarını değiştirmelerine sebep olabilir. Bu numaralar üçüncü taraf kurum veya kuruluşlar tarafından reklam amaçlı kullanılabilir. Bu da oldukça rahatsız edici mesajların sürekli alınmasına sebep olabilir.

Bu konu hakkındaki soru, görüş ve önerilerinizi yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz. Mobil içeriklerimizi de buradan takip edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!