Başlangıç Güvenlik Facebook hesaplarınızın güvenlik ayarları nasıl olmalı ?

Facebook hesaplarınızın güvenlik ayarları nasıl olmalı ?

0

Facebook hesaplarınızın güvenlik ayarları nasıl olmalı ve bu ayarlar nasıl yapılır gibi sorulara cevap vereceğimiz yazıya başlıyorum. Facebook hesaplarınızın güvenliğini sağlamanız neden önemli ? Güvenlik önlemleri nelerdir ve nasıl yapılır ?

Facebook, Dünya’nın en büyük sosyal ağı olarak liderliğini sürdürmektedir. 2.5 milyar kullanıcıya sahip (aşağı-yukarı) bu dev ağın güvenliği söz konusu olunca kurulduğu dönemden bu yana birçok  tehlike atlatmıştır. Birçok facebook hesabı ele geçirilmiş birçoğu ise alınan tek ya da çift taraflı önlemler ile korunmuştur. Facebook şirketinin güvenlik politikaları sürekli  gelişirken her sistemde bulunan bir açık günümüzde hala kapatılamamıştır.

Facebook hesaplarınızın güvenlik ayarları nasıl olmalı
Facebook hesaplarınızın güvenlik ayarları nasıl olmalı

Facebook Güvenlik Ayarları

Eğer bir sistemi insan kullanıyor ise bu o sistemin en büyük açığıdır. Hesaplarda kendi yetkimiz ile yaptığımız değişikliklerden facebook güvenlik politikaları sorumlu tutulamaz. Eğer onayımız dışında hesaplarımızın güvenliği tehtid ediliyor ise burada Facebook güvenlik politikaları sorumlu tutulabilir.

Buradan çıkarılacak en temel iki sonuç bulunmaktadır. Facebook hesaplarınızın güvenliğini hem Facebook Güvenlik politikaları sağlamalı, hem de kendiniz sağlamalısınız. Yani üzerinize düşen güvenlik önlemlerini almalısınız. Bu güvenlik önlemleri nelerdir ve nasıl alınır şimdi onlara bakalım…

Facebook hesaplarınızın güvenliğini adım adım sağlamak için bazı aşamaları uygulamamız gerekir. Güvenlik adına yapılabilecek en önemli işlemleri anlatmaya başlayalım.

Facebook hesaplarınızın güvenlik ayarları nasıl olmalı
Facebook hesaplarınızın güvenlik ayarları nasıl olmalı
Facebook hesaplarınızın güvenlik ayarları nasıl olmalı
 • Şifrenizin sayı, harf ve özel karakterler içermesi ve uzun olması
 • Hesabınıza bağlı e-posta hesabınızın aktif olması ve şifresinin üst maddedeki gibi olması
 • Hesabınıza bağlı bir telefon numarasının olması ve bu telefon numarasına her an erişiminizin olması
 • Tüm giriş uyarılarının açık olması
 • Tüm giriş onaylarının açık olması
 • Tanınan cihazların kontrol edilmesi ve gereksiz olanlarının kaldırılması
 • Güvenilir kişilerin belirlenmesi
Facebook hesaplarınızın güvenlik ayarları nasıl olmalı
Facebook hesaplarınızın güvenlik ayarları nasıl olmalı
Facebook hesaplarınızın güvenlik ayarları nasıl olmalı
 1. Şifrelerinizin karmaşık olması ve uzun olması tahmin edilebilir olmasını engelleyecektir. Ardışık sayılar kullanarak basit ve kırılması kolay şifreleri kullanmanız güvenliğinizi her site ve üyelik için tehdit edecektir. Bu yüzden “123456789” gibi şifreler kullanmaktan kaçının. Şifrelerinize özel karakterler, harfler ve sayılar ekleyin. 8-16 karakter arasında uzunluğa sahip olması da bir avantaj olacaktır. Örnek şifre : “ah.met.53-“
 2. Facebook hesabınıza bağlı e-posta adresinizin kesinlikle aktif olması ve o hesaba erişiminizin olması gerekiyor. Olası tehlike anına hesabınızın güvenliğini sağlamak ve geri almak için e-posta adresiniz önemli bir kriterdir. Hesabınızın şifresi bir önceki maddedeki gibi karmaşık olmalıdır. Mail hesabınız ile Facebook hesabınızı birbirine kesinlikle bağlı tutun.
 3. Facebook hesabınıza telefon numarası kaydedin. Eğer bir telefon numaranız var ise Facebook hesabınıza bağlayın. Yine e-posta adresinizde olduğu gibi olası tehlike durumlarında hesabınızı geri almanızı ya da kaybetmemenizi sağlayacaktır.
 1. Facebook hesaplarınızın güvenlik ayarları nasıl olmalı

  Hesabınıza yapılan tüm giriş işlemlerine bildirim almayı aktifleştirmelisiniz. Hesabınıza eğer giriş yapılıyor ise bu şekilde görüp anında onay alabilirsiniz. Fakat girişleri engellemek için bir alttaki maddeyi kesinlikle uygulayın.

 2. Giriş onaylarını ve kodmatiği etkinleştirin. Eğer akıllı telefon kullanıyor iseniz kodmatik sayesinde her 30 saniyede bir 6 haneli kod alırsınız. Bu kod ile facebook hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Önce hesabınızın şifresini girersiniz. Daha sonra sizden bu kodmatik sayılarını ister. 6 haneli sayıyı da girdikten sonra hesabınıza erişim sağlayabilirsiniz. Eğer akıllı telefonunuzdaki uygulama internete bağlı değil  ve bilgisayardan giriş yapmak isterseniz de yine kod girmeniz gerektiğinden 6 haneli kodu sms yolu ile alabilirsiniz. Böylece internet olmayan telefondan kodmatiği sms ile alabilirsiniz. Sms in gönderileceği numara yukarıda bahsettiğim hesabınıza bağlamış olduğunuz numaradır. Bu yüzden eklediğiniz numaraları tek seferlik doğrulama için değil de her zaman ihtiyacınız olacakmış gibi ekleyin.
 3. Yine Facebook ayarlarında bulunan Tanınan Cihazlarınızı kontol  edin. Burada bulunan tüm cihazların erişimini kaldırın ve o listeyi temizleyin. Daha sonra kullanmış olduğunuz cihazları tekrar kaydedersiniz. Yukarıdaki işlemleri yapıp hesabınıza giriş yaptığınıza size “Bu cihaza güvenilsin mi” gibi soracaktır. Onay verip vermemek sizin elinizde. Onay vermezseniz o tarayıcıdan her girmenize kodmatik girmeniz gerekir. Eğer kaydet ya da güven seçeneğini seçerseniz, o tarayıcıdan yapacağınız giriş işlemlerinde sadece şifre yeterli olacaktır. Burada önemli olan Tanınan Cihazlar listesindeki cihazların temizlenmesidir. Zaman içerisinde kontrol etmediğiniz bu listede birçok cihaz olabilir ve bu cihazlar hesabınıza erişim kurabilir. Buradan tüm cihazlardan çıkışımı yap seçeneğini de seçmenizi öneririm.
 4. Hesabına yukarıdaki işlemleri yaptığına inandığınız 3 kişiyi facebook ayarlarında güvenilir kişi olarak belirleyin. Bu sayede olası tüm hamleleri denemenize rağmen hesabınızı geri alamazsanız bu adım ile kurtarma şansınız olacaktır. Yine hesabınız başka birinin eline geçtiği zaman bu 3 belirlediğiniz kişi sayesinde hesabınızı kurtarabilirsiniz.

Yukarıda Facebook hesaplarınızın güvenlik ayarları nasıl olmalı sorusuna cevaplar verdik. Soru ve görüşleriniz için yorum yapmayı unutmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!