En Uygun GSM Tarifesi Nasıl Seçilir?
Mobil Cihazlar

En Uygun GSM Tarifesi Nasıl Seçilir?

En uygun GSM tarifesi nasıl seçilir? Birçok kişi kendisine uygun olmayan GSM tarifesi kullanarak gereksiz yere fazladan ücretler veya faturalar ödemektedirler. Öncelikle eğer çok gerekli değilse veya herhangi bir işiniz için gerekli değilse faturalı hata geçmek aylık ödemenizin gereksiz yere artmasını sağlayacaktır. Birçok kişi sanki faturalı hat sadece varmış gibi gereksiz yere faturalı hat kullanmaktadır.

En Uygun GSM Tarifesi Nasıl Seçilir?
En Uygun GSM Tarifesi Nasıl Seçilir?

İçerik Haritası

Faturalı Hat mı Faturasız Hat mı?

Hepimizin bildiği üzere GSM operatörlerinde iki hat seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan ilki faturasız hat diğeri ise faturalı hat. Her bir hattın kendine özgü özellikleri bulunmaktadır.

Faturalı Hat: Her ay düzenli olarak mutlaka faturasını ödemek zorunda olduğunuz ve her ay aylık gider hanenizde mutlaka ayrı bir bütçe ayırmanız gerekmektedir. Bu tip hatlar genellikle, her ay düzenli olarak belli bir miktar görüşme yapan kişiler için uygundur. Ancak zaman zaman çok fazla görüşme yapıp bazı zamanlar da çok az görüşme yapan kişiler için pek uygun olmayan bir seçenektir.

Faturasız Hat: Her ay düzenli olarak ödemeniz gereken bir fatura veya yüklemesi olmayan genellikle 6 ay da bir dahi yüklemenizin yeterli olacağı, daha esnek hareket etmenizi sağlayabilecek hat tipidir. Bu hat tipinde bazı zamanlar harcamalarınız veya aramalarınız yüksek iken bazı zamanlarda daha azdır. Bu da bazı zamanlarda daha az ödeminize bazı zamanlarda daha çok ödeminize sebebiyet verebilir. Ancak birçok GSM firması her ay her kullanıcısından belli birçok kazanç elde edebilmek için, faturasız hatlılara da özel kampanyalar yapar böylece onlardan da her ay az da olsa kazanç elde etmek ister. Ancak şu bir gerçek ki yıllık ortalamaya vurduğumuz da eğer işiniz, eşiniz veya durumunuzdan ötürü her ay sabit görüşmeler ve yapmıyorsanız faturasız hat sizin için daha uygun olacaktır.

Artık ihtiyacınıza göre hat durumunuzu belirlediyseniz şimdi sırada en uygun GSM tarifesini bulmaya ve belirlemeye geldi.

En Uygun GSM Tarifesi

Tabi ki öncelikle en uygun tarifeyi bulmak için, aylık kullanım durumunuzun ne olduğunu bilmekte yarar vardır. Mesela, SMS kullanmıyorsanız aylık her yöne 1000 SMS olan bir tarifeyi kullanmak son derece yanlış ve gereksiz yere tarifeyi kullanırsınız. Bu yüzden diyelim ki en çok her yöne arama ve internet kullanıyorsunuz. Bu durumda Her yöne tahminen ayda ne kadar arama yapıyorsunuz? Her ay mobil veriden ne kadar internet kullanıyorsunuz? Bunları belirlemek en uygun GSM tarifesini bulmak için üçüncü önemli etmen olacaktır.

Ayda 500 DK her yöne aramamız olsun ve 3-4 GB’ta internet harcamamız olduğunu varsayalım. Hemen en uygun tarifeyi arıyoruz. Karşımıza faturasız ayda her yöne 500 GB ve tarife içi sınırsız konuşması olan 4GB ve Her yöne 1000 SMS olan Türk Telekom Ahlan Tarifesini ayda sadece 22₺ ye kullanabilirsiniz. Ya da aramanız daha yüksek ise Her yöne 750 DK, 4GB interneti olan Her yöne 1000 SMS olan faturasız Türk Telekom Fırsat 4 Paketini sadece 23₺ kullanabilirsiniz.

Görüldüğü üzere çok daha uyguna çok daha iyi bir hizmet alabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz yer de Türk Telekom çekmiyor sorun varsa alternatif olarak Vodafone Faturalı Uyumlu 3 Paketini tercih edebilirsiniz. Bu paket içerisinde 750 DK arama ve ilk ay 10 GB internet sonraki aylarda 3 GB interneti olan ve bu internetin ilgili ay içerisinde kullanılmayan miktarı devretme özelliği sayesinde sonraki aya devreder, bu paketi aylık sadece 29₺ ye kullanabilirsiniz.

Diyelim ki Vodafone de çekmiyor ve mecburen Türkcell kullanmak zorundasınız bu durumda da avantajlı kullanabileceğiniz paketler yine mevcuttur. Her yöne 1000 DK araması olan, 5 GB internetli, Her yöne 1000 SMS 12 ay taahhütlü Faturalı Fırsat Midi Paket kullanılabilir.

Görüldüğü üzere ihtiyacınız her ne olursa olsun, ona uygun mutlaka uygun bir paket ve tarife bulunmaktadır. Yeter ki nereden nasıl tasarruf edeceğinize karar verin.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Bilir Kişi

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilgi, belirli bir ücret karşılığında herhangi bir mahzene tıkılmamalı. (World Wide Web) Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.