E-Ticaret İçin Gerekli Sermaye Ne Kadar? E-Ticaret Sermaye

E-Ticaret yapmak için ciddi yatırımlar yapmak gerekebiliyor. Ülkemizdeki ekonomik durumlar göz önünde bulundurulduğunda ciddi yatırımlar yapmak biraz güç olabiliyor. Yeni girişimcilerin bir çoğu maddi zorluklara rağmen yatırım yapmak istiyor. Bu içerikte E-Ticaret için gerekli sermaye gerektiği hakkında bazı bilgilere yer veriyor olacağım.

E-Ticaret İçin Gerekli Sermaye Ne Kadar?

E-Ticaret çok geniş bir sektör. Bu sektör içinde hangi iş modelini ve hangi iş kolunu seçeceğiniz çok önemli. Öncelikle bir işe girmek için vergi mükellefi olmanız gerekiyor. Satış yapmak için resmi bazı gereklilikleri yerine getirmeliyiz. E-ticaret için gereken sermaye miktarını öncelikle masraflardan hesaplamaya başlamalıyız. 

Resmi Masraflar

Normal bir şahıs şirketi ya da firma kurmak için çeşitli yollar ile vergi levhası almanız gerekiyor. Vergi levhası çıkardıktan sonra satışını yapacağınız ürünleri tedarik etmeniz gerekiyor. Ne kadar tedarik edeceğiniz size kalmış. Stoksuz E-Ticaret yapacaksanız tedarik maliyetlerini hesaplamalısınız. 

Altyapı Maliyetleri

Altyapı maliyetlerini de hesaplamak E-ticaret için ne kadar sermaye gerektiğini anlamaya yardımcı olur. Günümüzde ücretsiz e-ticaret altyapıları oldukça popüler. Fakat hizmet ve destek anlamında karşınızda muhatap bulamadığınız için ilk tercih sırasında değiller. Yerli ve yabancı e-ticaret altyapıları ve yazılımları yardımı ile E-Ticarete giriş yapabilirsiniz. Gereken sermaye içerisinde alacağınız e-ticaret yazılımının ücreti de yer alıyor olmalıdır. Ortalama 5-10 bin lira aralığında basit düzeyde bir e-ticaret hizmeti alabilirsiniz. 

Reklam Maliyetleri

Reklam bütçeniz de e-ticaret için gereken sermaye miktarına doğrudan etki eden bir unsurdur. Reklamsız e-ticaret olmayacağı için küçük de olsa reklama bütçe ayırmak gerekir. Eğer reklam bütçesi ayırmıyorsanız altyapıya ayırdığınız bütçe de boşa gidecektir. Sadece altyapı harcamalarınız değil resmi işlemlere harcadığınız tutarlar da boşa gidebilir. Reklam tamamlayıcı bir unsurdur. Eksikliği projenin başarısız olmasına yol açacağı için mutlaka ama mutlaka hesaba katılmalı ve sermayeye dahil edilmelidir. 

E-Ticaret yapmak için gereken sermaye yapacağınız işe göre değişiklik gösteriyor demiştim. Fakat en temel masrafları aşağı yukarı hesaplayarak tahmini bir sermaye miktarı da söylemek mümkün. Resmi işlerinizi ve altyapınızı hazırlamak için 7.500 TL gibi bir tutarı gözden çıkarmanız gerekir. Eğer sadece pazaryerlerinde satış yapacaksanız vergi mükellefi olmanız gerekir. Vergi mükellefi olmak için de resmiyette kayıtlı bir satıcı olmanız gerekir. Resmi giderleri sermaye olarak sayabilirsiniz. Ürünlerin tedarik ve tanıtım harcamalarını da göz önünde bulundurarak sermaye konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. 

E-Ticaret İçin Gerekli Sermaye Ne Kadar?

Bu içerikte sizlere E-Ticaret için ne kadar sermayeye gerek olduğu hakkında teorik bilgilere yer vermeye çalıştım. Daha fazla E-Ticaret içeriği okumak için kategorimizi incelemeyi unutmayın. E-Ticarette yapılan yanlışlardan kaçınarak daha doğru  bir e-ticaret süreci içerisine girmek için içeriklerimizi düzenli olarak takip edin. 

E-Ticaret Eğitim serimizde yer alan tüm konular hakkında aşağı kısımdan yorum yapabilirsiniz. Tüm E-Ticaret içeriklerimizi görmek için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz E-Ticaret Eğitimi içeriğimize giderek tüm içeriklerimize oradan ulaşabilirsiniz. Yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Elimizden geldiğince tüm yorumlara hızlı şekilde yanıt vermeye çalışıyoruz. Sorularınızı samimiyetle cevaplayacağımızdan şüpheniz olmasın. Serinin diğer yazılarında görüşmek üzere…  

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın