Chrome için HTTP Proxy Kurulumu

Bazı durumlarda Yasaklı sitelere erişmek ve internette güvende olmak için proxy kullanmak gerekebilir. Bu durumlarda pek çok şekilde proxy server’lara bağlanmak mümkündür. Bu yazıda ise Chrome için HTTP Proxy Kurulumu detaylı olarak anlatılmaktadır.

chrome http proxy kurulumu

İnternette nasıl güvende olacağınızı daha ayrıntılı öğrenmek için İnternette Güvende Olmanın 14 Yolu yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

  1. Chrome‘u açın
  2. Tarayıcı penceresinin sağ üst kşesindeki Chrome Menü ikonuna tıklayın.
  3. Ayarlar‘a girin.
  4. Arama çubuğuna Proxy yazın ve Proxy Ayarlarını Aç‘ı tıklayın.
  5. Açılan yeni pencerede Bağlantılar sekmesini açın.
  6. Gelen arayüzden Lan Ayarlarına girin.
  7. Yeni pencerede açılan iletişim kutusunda Lan için Proxy Server kullan‘ı işaretleyin.
  8. Adres ve Port bilgilerini Proxy servis sağlayıcınızdan aldığınız gibi girin. Eğer proxy hizmeti almadıysanız NordVPN üyeliği başlatıp bu aşamadan işlemlere devam edin.
  9. Geçerli pencerede Tamam butonuna tıklayın. Geçerli pencerede de Tamam butonuna tıklayın.
  10. Tarayıcınızda herhangi bir site açtığınızda sizden kullanıcı adı ve parola isteyecektir. NordVPN kullanıcı adınız ve şifrenizi girin. Eğer başka bir servis sağlayıcısından hizmet alıyorsanız oradaki kullanıcı adı ve şifrenizi  girin.
Google Chrome
chrome http proxy kurulumu

Chrome için HTTP Proxy Kurulumu bu kadardı. Şimdi bu siteye gidin ve IP adresinizin değişip değişmediğine bakın. Anlatımı uyguladıysanız IP adresinizin değiştiğini ve artık internet ortamında daha güvende olabileceğinizi göreceksiniz.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın