Ana sayfa Önerilen Bilgisayara bağımlı olup oyun oynamamak

Bilgisayara bağımlı olup oyun oynamamak

0

Hepimizin çevresinde bilgisayara bağımlı olan insanlar vardır. Hele ki bizlerin çevresinde epeyce bir bilgisayar meraklısı vardır. Peki bu insanlar arasında oyun oynamayan, daha başka şekilde zaman harcayan insanlar yok mu? Tabii ki var. işte bu yazıda o insanlardan bahsedeceğiz.

çocuklar ve bilgisayar

Bilgisayara bağımlı olmak nedir önce bunu biraz açalım. Bilgisayara karşı duyulan aşırı ilgi ve alakanın diğer insanlar tarafından belirlenen bir tabirdir bilgisayar bağımlılığı. Kimisi için arkadaş, kimisi için eğlence aracı, kimisi için ise ekmek kapısıdır bilgisayar. Zamanının büyük bölümünü bilgisayar başında geçiriyorsan bilgisayar ve internet bağımlısı olarak adlandırılıyorsun.

Peki bilgisayar başında oldukça fazla zaman geçiren bilgisayar bağımlıları gerçekten vaktini boşa mı harcıyor? 

bilgisayar ve çocuklar

Bilgisayar bağımlısı olarak adlandırdığımız insanlar genelde vaktini boşa harcıyor olarak bilinir. “Bilgisayarın başından kalkmıyorsun, sana ne kazandırıyor, git bir işe adam akıllı çalış” gibi yaklaşımlar özellikle aileler için son derece yanlış bir tutum. Her bilgisayar başında vakit geçiren oyun oynuyor ya da yasaklı içeriklerle zaman geçiriyor diye bir durum söz konusu değil. Bu tür ithamlarda bulunarak çocukların öncelikle öz güveni kırılıyor. Sonra ona olmayan güveniniz onu son derece zedeliyor. Bu sayede suça yönelimi artıyor.

Ailelerin, çocuklarını bilgisayardan uzaklaştırması tamamen bir genellemedir. Bilgisayar mühendisi, yazılım mühendisi ya da ağ güvenlik uzmanı olmayacağını nereden biliyor ve çocuklarını engelliyorlar anlamıyorum. “Bilgisayar her zaman kötü bir şey, çocuklarımızın zamanını çalıyor ve onlara hiç bir şey katmıyor” zihniyeti ile ilerleyerek Dünya’da yazılım konusunda bu kadar geride olmamıza katkı sağladıklarını fark etmeleri ne kadar muhtemel?

bilgisayar ve çocuklar

Bu konularda çocuklara olduğundan daha fazla güvenilmeli. Güvenleri kırılmamalı ve sürekli neler yaptığı kontrol edilmeli. Zaman içerisinde çocuklarımızın ve gençlerimizin bilgisayar başında sadece oyun oynamadığı, içerik üretmeye ve insanlara bilgilerini aktarmaya çalıştıkları görülecektir. Bu tür planları olan bir çocuk gerçekten bilgisayar başında zaman mı kaybediyordur? Çağın en güçlü silahını (internet) kullanmayı son derece iyi bilen bir çocuk-genç gerçekten zamanını boşuna mı harcıyordur?

Biz içerik üreticiler insanları ikiye ayırmaktayız. İçerik üreticiler ve içerik tüketiciler olarak adlandırdığımız bu iki sınıfın neredeyse tamamı içerik tüketicilere dahildir. Kalan azınlık ise içerik üreticiler olarak adlandırılır. Çocuklarımız ve gençlerimiz bilgisayar ve internet kullanarak çok iyi işler başarabilirler. Önlerini kesmek her ne kadar hata ise kontrolsüz şekilde internet ve bilgisayar kullanmalarına göz yummak aynı oranda hatadır.

Ülkemizin teknoloji ve yazılım konusunda gerçek anlamda gelişmesi için temellerimizin daha da sağlam atılması gerekiyor. Genç arkadaşlarımızın yazılıma ve teknolojiye olan merakları desteklenmeli ve bu konudaki eksiklikler imkanlar doğrultusunda giderilmeli. Dijital Dünya’da var olmayı kendi çabaları ile başarmış bir bireyin bu sektörde var olması ve yeteneklerinin desteklenmesi oldukça önemli.

bilgisayar ve çocuklar

Ebeveynler olarak bilgi çağında büyüyen çocuklarımızın bilgisayar başında geçirdikleri vakitleri doğru ölçüde değerlendirmek sorumluluklarımız arasında. Çocuklarımızı bilgisayardan uzaklaştırmak gerekiyor diye bir algı döner durur yine bilgisayar ortamında… Bu ne kadar doğru tartışılır. Tükettiğiniz içerikleri çocuklarınızın ürettiğini düşünerek başlamanızı tavsiye ederim.

Hem kazanç sağlayan, hem kültür sahibi olan, hem de kendini sürekli geliştiren bir bireyin ebeveyni olmak sizleri de yeterince mutlu edecektir. Bu yüzden bilgisayar kullanımı konusunda gençlerimizin önünü kesmeden önce ebeveynler olarak bir kere daha düşünüp, daha doğru kararlar almak en doğrusu olacaktır. Umarım yeni bilişim sevdalılarına daha uygun bir ortam hazırlayabiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!