Başlangıç Teknoloji Bilgisayar İçin En İyi Benchmark Test Programları

Bilgisayar İçin En İyi Benchmark Test Programları

0

Benchmark test programları, bilgisayarınız ister eski ister yeni olsun, performansını çeşitli testler ile piyasadaki farklı cihazlarla karşılaştırmaya yardımcı olan proglamlardır. Bu testler bilgisayarları performans, güç ve kalite bazında analiz eder. Cihaz kalitesinin düzeyini bilmek isteyen her kullanıcı genellikle karşılaştırma ölçütlerini kontrol etme eğilimindedir. Karşılaştırma ölçütleri, uzun süre kullanımdan sonra bile cihazın nasıl performans gösterdiğini kontrol etmek için mükemmel bir yöntemdir. Bu testler cihazlarda oluşan tekleme sorunlarının belirlenmesine de yardımcı olur.

Bilgisayar İçin En İyi Benchmark Test Programları

Windows 10 bilgisayar kullananlar genellikle bilgisayarlarının kalitesini ve gücünü kontrol etmek için test programları kullanmayı tercih ederler. Bu sebeple, bu yazımızda sizlere Windows 10 bilgisayarlardaki karşılaştırmaları kontrol etmek için kullanılan en iyi benchmark test programlarını derledik. Yazımızı okuyarak bilgisayarınızın ve bilgisayarınıza ait donanımlarınızın gerçek gücünü öğrenmek için kullanabileceğiniz test programları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Benchmark test nedir?

Bir kıyaslama yöntemidir. Cizhazların birbiriyle veya kabul edilmiş bir standartla arasındaki performansı karşılaştırmak için kullanılan bir testtir. Bilgisayar çağında, kıyaslama sık sık donanım bileşenlerinin, yazılım programlarının ve hatta internet bağlantılarının hızlarını veya performanslarını karşılaştırmak için kullanılır.

Benchmark test, herhangi bir donanım ya da yazılım üzerinde, performans değerlendirmesi yapma amacı ile kullanılan, matematiksel hesaplama temeline oturtulmuş yazılımların geneline verilen isimdir. Daha kolay bir ifadeyle Benchmark test, sadece yazılım ya da sadece donanımdan oluşan bir ürünün ya da hem yazılım hem de donanımdan oluşan bir sistemin, aynı kategorideki diğer ürün ve sistemlere oranla nasıl performans sergilediğini anlamak ve ürünler arası kıyaslama yapabilmek için hem üretici firmaların hem de son kullanıcıların kullandıkları testlerdir.

Bilgisayar için en iyi benchmark test programları:

  • – PCMark 10
  • – SiSoft Sandra Lite
  • – 3DMark
  • – PassMark PerformanceTest
  • – Novabench

PCMark 10: PCMark 10, şu anda piyasadaki en başarılı benchmark test programlarından bir tanesidir. Windows 10 bilgisayarlar için harika bir işlemci kıyaslama yazılımıdır. PCMark 10’un en önemli özelliği kullanıcılarına işlemci hakkında ayrıntılı bir rapor vermek için çok çeşitli testler sunmasıdır. Diğer tüm kıyaslama yazılımlarının aksine, PCMark 10’un karmaşık bir yapılandırması yoktur. Tüm özellikleri ile PCMark 10, şu anda kullanabileceğiniz en iyi Windows 10 benchmark test programlarındandır.

SiSoft Sandra Lite: Bu test programı donanımınızı karşılaştırmadığı için aslında bir kıyaslama yazılımı değildir. Ancak SiSoft Sandra Lite farklı Windows donanım bileşenlerini teşhis etmek için kullanılır. Örnek verecek olursak SiSoft Sandra Lite test programı sabit sürücünüzün hızını ve depolama alanını kolayca değerlendirebilir. Program sadece bu özellikle sınırlı değil, program aynı zamanda overclock veya overclock yapılmış işlemci saat hızlarını da gösterir.

3DMark: Grafik performansını Windows 10 bilgisayarınızda kıyaslayacaksanız, yalnızca 3DMark test programını kullanmanızı öneririz. Bu program grafik performansı ve kalitesi için gerçek kriterler sağlayan piyasadaki en iyi program. Bu sebeple, Windows 10’da bu programı kullanan herhangi bir kullanıcı, piyasadaki birinci sınıf bilgisayarlarla karşılaştırma yaparak cihazlarındaki grafik performans düzeyini kontrol edebilir.

PassMark PerformanceTest: İşlemcinizin performansını karşılaştırmak için kolay bir yöntem arıyorsanız, PassMark PerformanceTesti sizin için en iyi seçim olacaktır. Bu programı kullanarak işlemcinizin performansını kolayca kontrol edebilirsiniz. Programın en önemli özelliği sistem spesifikasyonlarınızı benzer şekilde yapılandırılmış sistemlerle karşılaştırmasıdır. Tüm bu özelliklerden dolayı PassMark PerformanceTest, Windows 10 bilgisayarlar için işlemci kıyaslama konusunda kullanılacak en iyi benchmark test programıdır.

Novabench: Bilgisayarınızın performansını hızlı bir şekilde kontrol etmek için ücretsiz bir benchmark test programı arıyorsanız, Novabench’i size öneririz. Novabench test programı, işlemci ve grafik işlemci gibi Windows 10 bilgisayarınızın neredeyse tüm bileşenlerini test edebilir. Program sadece bu özellikle sınırlı değil, Novabench ayrıca kullanıcılara OpenCL bilgisayar testi imkanı da sunuyor.

Bu yazımızda sizlere bilgisayarınızın ve bilgisayarınıza ait donanımlarınızın gerçek gücünü öğrenmek için kullanabileceğiniz en iyi benchmark test programlarını derledik. En çok tercih edilen test programlarını ve bu programların öne çıkan özelliklerini sizlere anlattık. Benchmark test programı kullanmak isterseniz size yazımızda belirtiğimiz bir programı kullanmanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!