Bilgisayar Ekran Kartı Öğrenme Yöntemi – Ekran Kartı Modeli Öğrenme

Herhangi bir programa gerek olmadan bilgisayar ekran kartı öğrenme mümkündür. Ekran kartının modeli ve özellikleri bazı işlemler için size lazım olabilir. Örneğin görüntü kalitesi yüksek bir oyun oynamak istiyorsanız kurmadan önce ekran kartı özelliklerini öğrenmek işe yarar. Sistem yükseltmesi için ekran kartı özelliklerini bilmelisiniz. Böylece ekran kartının performansını öğrenebileceksiniz.

Bilgisayar Ekran Kartı Öğrenme Yöntemi
Bilgisayar Ekran Kartı Öğrenme Yöntemi

Ekran Kartı Fonksiyonu

Ekran kartı bilgisayar donanımı ile yakından ilgilidir. İşlemcideki görüntülerin monitöre yansıtılması için gereklidir. Eğer yüksek görüntü kalitesine ihtiyacınız varsa kaliteli bir ekran kartı şarttır. Oyun oynamak ya da film izlemek gibi ekranın baş rolde olduğu aktivitelerde ekran kartı iyi olmalıdır. Ekran kartı seçerken işlemci hızı ve veri yolunun genişliğine dikkat etmek gerekir. kart işlemcisi ve bit değeri ne kadar güçlüyse o kadar kaliteli görsellerle karşılaşırsınız.

Bilgisayar Ekran Kartı Öğrenme

Bilgisayarınızda kullanılan ekran kartının özelliklerini öğrenmek için bilgisayar üzerinden bir takım ayarlara bakmak yeterlidir. Bilgisayar ekran kartı öğrenme için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

  • Öncelikle başlat menüsüne girin ve çalıştır diyerek devam edin.
  • Çalıştır ekranında aç kısmına Dxdiag yazın ve tamam deyin. Kısayol olarak ise Windows tuşu ile R tuşuna aynı anda basabilirsiniz. Eğer sizin bilgisayarınızda Dxdiag alanına giriş yapamazsanız sistem yöneticiniz izin vermiyordur.

dxdiag

  • Karşınıza DirectX tanı aracı çıkacaktır. Bu ekranın üst satırındaki seçeneklerden ekran yazan sekmeye tıklayın. Aşağıdaki resimde çift monitör kullandığım için 1 görüntüsü ve 2 görüntüsü yazıyor. Sizde Ekran yazacaktır.

dxdiag

  • Karşınıza ekran bilgilerinin yer aldığı bölüm açılır. Burada aygıt ve sürücüler olmak üzere 2 bölüm göreceksiniz. Eğer aygıt kısmında ekran kartı görmüyorsanız harici ekran kartı kullanıyor olabilirsiniz.
  • Aygıt bölümünde ekran kartı modeli ve özellikleri yer almaktadır. Burada ekran kartının adı, üretici, yonga türü, DAC türü toplam bellek gibi özellikler gösterilecektir.

İlgini çekebilir: Windows 10 Ekran Videosu Kaydetme Programsız vs. Programlı

PC Ekran Kartı Öğrenme Yöntemi

PC ekran kartı öğrenme için diğer bir yöntem de masaüstünden öğrenmektir. Bilgisayarında Dxdiag çalışmayanlar için bu yöntem denenebilir. Öğrenmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

Bilgisayar Yönetimi

  • Masaüstündeki bu bilgisayar ya da bilgisayarım klasörüne sağ tıklayın.
  • Açılan seçeneklerden yönet deyin. Bilgisayar yönetimi ekranı açılacaktır.
  • Soldaki seçeneklerden aygıt yöneticisi seçin.
  • Açılan ekrandaki seçeneklerden görüntü bağdaştırıcıları seçeneğine tıklayın.
  • Bu seçenek size ekran kartının adını ve özelliklerini gösterecektir.

Ekran Kartı Modeli Öğrenme

Bazı cihazlarda ekran kartı harici olarak kullanılıyor olabilir. Bu durumda yukarıdaki yöntemler işinize yaramaz. Harici ekran kartı modeli öğrenme için genellikle uzman desteği gerekir. Ancak bunu denemeden önce ekran kartı öğrenmek için programları deneyebilirsiniz. GPU-Z ile Ekran Kartı Modeli Öğrenme en sık kullanılan yöntemdir. AMD, NVDIA, ATI ve Intel ekran kartlarını bu program ile öğrenebilirsiniz. Uygulama ile ekran kartının BIOS ayarlarının yedeği kaydedilebilir. Program sayesinde ekran kartı belleği, bellek türü, ekran kartı yazılımının sürümü, saat hızı ve sıcaklık gibi daha pek çok özellik ulaşılabilir olacaktır.

Yorum yapın