WhatsApp İki Adımlı (Aşamalı) Doğrulama

İki Adımlı Doğrulama

İki adımlı doğrulama, hesabınıza ek güvenlik sağlayan opsiyonel bir özelliktir. İki adımlı doğrulamayı etkinleştirdiğinizde, WhatsApp’taki herhangi bir hesabınızı doğrulama işlemi sırasında sizin oluşturduğunuz bu altı haneli anahtar gerekecektir.

İki adımlı doğrulamayı etkinleştirmek için, WhatsApp > Ayarlar > Hesap > İki adımlı doğrulama > Etkinleştiradımlarını takip edin.

Bu özelliği devreye soktuktan sonra, opsiyonel olarak e-posta adresinizi de ekleyebilirsiniz. Bu e-posta adresi sayesinde, anahtarınızı unutmanız durumunda onu sıfırlamak ve hesabınızı korumak için WhatsApp size bir bağlantı e-postalayabilir. Bu e-posta adresinin doğruluğu onaylanmayacaktır. Altı haneli anahtarınızı unutursanız, hesabınıza erişiminizin kilitlenmemesi için, doğru e-posta adresini eklemenizi önemle tavsiye ederiz.

Önemli: Talep etmediğiniz halde, iki adımlı doğrulamayı devre dışı bırakmak için bir e-posta aldıysanız, gönderilen bağlantıya tıklamayın. Birisi telefon numaranızı WhatsApp’ta doğrulamaya çalışıyor olabilir.

Eğer iki adımlı doğrulamayı etkinleştirdiyseniz, numaranızı anahtar olmadan 7 gün boyunca doğrulayamazsınız. Bu 7 gün WhatsApp’ı en son kullandığınız andan başlar. 7 gün sonrasına kadar WhatsApp’ın tekrar doğrulamasına izin verilmez. Bu nedenle, eğer anahtarınızı unutursanız ve iki adımlı doğrulamayı sıfırlamak için bir e-posta adresi eklemediyseniz, bu 7 gün boyunca numaranızın sizin tarafınızdan bile WhatsApp’ta tekrar doğrulanmasına izin verilmez ve WhatsApp’ı 7 gün boyunca kullanamazsınız.

Bu 7 gün geçtikten sonra, numaranızı anahtar olmadan WhatsApp’ta tekrar doğrulayabilirsiniz, ama doğrulama sonrasında bekleme durumundaki tüm mesajlarınızı kaybedersiniz – bu mesajlar silinir. Eğer WhatsApp’ı son kullanmanızın üzerinden 30 günden fazla zaman geçmişse ve anahtarınızı unuttuysanız, numaranızı tekrar doğruladığınızda, hesabınız silinip, yerine yeni bir hesap açılacaktır.

Not: WhatsApp, anahtarınızı hatırlamakta size yardımcı olması için, düzenli olarak anahtarınızı girmenizi isteyecektir. İki adımlı doğrulama özelliğini devre dışı bırakmadığınız sürece bunu kapatmanız mümkün değildir.

Whatsapp iki adımlı doğrulama kapatma ve iptal etme işlemi için , WhatsApp > Ayarlar > Hesap > İki adımlı doğrulama > Pasifleştir adımlarını takip edin.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın