Umuteli Yardım Vakfı Dolandırıcılık İddiaları!

Gıda veya para yardımı alabilmek için doldurduğunuz başvuru formlarından bir tanesi Umuteli Yardım Vakfı‘na ait olabilir.

Covid-19 salgının ardından kötüleşen ekonomi ile birlikte vatandaşların ihtiyaçlarını gidermeye yönelik çok sayıda yardım ve para kampanyası başlatıldı.

Farklı isimler altında farklı dernekler ve şirketler, özellikle para yardımında bulunabilmek için vatandaşlardan kişisel bilgi talebinde bulunabiliyorlar. Bunlardan bir tanesinin de Umuteli adı altında hizmet veren bir vakıf olduğu söyleniyor. Bununla birlikte Umuteli Yardım Vakfı‘na yönelik şikayetler giderek artıyor.

umuteli derneği dolandırıcılık haberleri
umuteli derneği dolandırıcılık haberleri

Umuteli Yardım Vakfı Hakkında

Umuteli Yardım Vakfı ismini araştırdığımızda, karşımıza bu minvalde nitelendirilebilecek iki adet kurum çıkıyor. Bunlardan bir tanesi Bursa-İnegöl’de, bir diğeri ise Hatay-Kırıkhan’da. İnegöl’de bulunan derneğin adı “Umuteli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği” iken, Hatay’da bulunan kurumun adı Facebook sayfaları üzerinden öğrendiğimiz şekliyle “Umuteli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği“. Hatay’daki kurumun resmi bir web sitesi bulunmuyor.

Umuteli Yardım Vakfı ile İnegöl Belediyesi Umuteli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Aynı Kurum mu?

İnegöl Belediyesi’ne bağlı olarak 2008 yılında kurulan Umuteli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ise resmi bir kurum olarak hizmet veriyor. Resmi web siteleri üzerinden bilgi alabileceğiniz dernek, resmi bir Tüzük sahibi ve yasal. Dernekten ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımlar:

  • Asker Aile yardımları
  • Toplu projeler (Toplu sünnet ,Toplu Nikah,Toplu Düğün)
  • Gıda
  • Yakacak
  • Giyim
  • Kırtasiye
  • Eşya
  • İnşaat Malzemeleri
  • Ayni yardımlar

Umuteli yardım başvurusundan yararlanmak isteyen kişiler, araştırmalarında karşılarına çıkan bu derneğin adına güveniyorlar. Şüphe duymadan SMS veya mesaj aracılığıyla kendilerinden istenen kişisel bilgileri üçüncü kişilerle paylaşabiliyorlar.

Fakat kişilerin Umuteli burs başvurusu, Umut Kapısı yardım başvurusu, Umut Kapısı Vakfı veya Umuteli Derneği burs başvurusu gibi çeşitli isimler ve tanıtımlar adı altında gönderilen SMS’lere karşı çok dikkatli olması gerekiyor. Çünkü Umuteli Yardım Vakfı ile gönderilen SMS veya mesajların Umuteli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile bir alakası bulunmuyor.

Umuteli Yardım Vakfı Güvenilir mi?

Dernekler yüzyüze görüşmeleri haricinde, vatandaşlardan herhangi bir kişisel bilgiyi veya banka hesap bilgilerini telefon veya SMS üzerinden talep etmediklerinin altını çiziyor.

Artan dolandırıcılık ihbarları ve şikayetleri karşısında da Umuteli Yardım Vakfı adı altında telefonunuza gönderilen mesajların kesinlikle güvenilir olmadığını söyleyebiliriz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesinden yapılan sorgulamada da, bu isimde bir vakfın bulunmadığı görülüyor. Telefon veya mesaj yoluyla kişisel bilgilerinizi veya banka bilgilerinizi talep eden kişilere itibar etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Umuteli Yardım Vakfı Şikayetleri

Umuteli Yardım Vakfı dolandırıcılığı olarak adlandırılmasına yetecek kadar fazla sayıda ihbar yapılmış durumda. Kişiler mağdur olduklarını, kişisel bilgilerinin alındıktan sonra vakıf adına yazıştıkları numaranın WhatsApp üzerinden kendilerini engellediğini belirtiyor.

Artan şikayetler üzerine İnegöl Belediyesi Ocak ayında bir duyuru yayınladı. Kendi derneklerinin adını kullanarak; kişilerin kişisel bilgilerini, IBAN numaralarını veya kredi kartı bilgilerini talep eden kişilere itibar edilmemesi gerektiğinin altını çizdiler. Kendilerinin hiçbir şekilde bu bilgileri telefon veya SMS üzerinden talep etmediklerini beyan ettiler. Umuteli adının kullanılarak telefon, SMS veya WhatsApp yoluyla bilgi istenmesi durumunda, vatandaşlardan 155’e dolandırıcılık ihbarında bulunmaları ricasında bulunuldu.

Yorum yapın