Başlangıç Teknoloji Temp Klasörü Nedir? Ne İşe Yarar?

Temp Klasörü Nedir? Ne İşe Yarar?

0

Temp klasörü nedir? Ne işe yarar? Asrın insanı bilgisayar çağını yaşamakta, bu bilgi çağı her zaman kendini geliştirmekte ve hız kesmeden bilgisayar ve internet teknolojileri ilerlemektedir. Bu duruma dünyada yaşayan hiçbir insanda kayıtsız kalamaz ve kalmadı da.

Temp Klasörü Nedir? Ne İşe Yarar?
Temp Klasörü Nedir? Ne İşe Yarar?

Dolayısıyla günümüz insanların neredeyse 7’den 70’e herkes bilgisayar kullanmaktadır. Lakin, çoğu zaman bilgisayarda bulunan bazı özellikleri bilmiyor ve kullanmıyoruz. Oysa önemli olan bazı yapmamız ve atmamız gereken adımlar vardır. İşte onlardan bir tanesi de bilgisayarda bulunan klasörlerdir. Peki, Temp Klasörünü Nedir? Neden temizlemeliyiz? Ne işe Yarar? Nasıl silinir? Tüm bu soruların cevaplarına gelin birlikte göz atalım.

Temp Klasörü Nedir?

Temp klasörü tüm bilgisayarlarda bir bulunan depolama alanıdır. Yani geçici ve gereksiz dosyaların kaydedildiği klasörlerdir. Daha açık bir ifade ile bilgisayarda işlenen veriler sonrası bazı dosyalar buraya zamanla kaydedilmektedir. Zaman geçtikçe bu klasör dolmaktadır ve bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olmaktadır. İstenirse bu klasör temizlenebilir ve bilgisayarınız gereksiz dosyalardan kurtulmuş olur.

Temp Klasörü Ne İşe Yarar?

Bilgisayarda C sürücüsünde bulunan Temp klasörü gördüğünüzde “temp klasörü ne işe yarar?” diye kendi kendinize bir soru sorabilirsiniz. Ayrıca temp klasörünü silmek bilgisayara zarar verir mi?” diye de haklı bir soru aklınıza gelmiş olabilir.

Bilindiği üzere bilgisayarlarda kullanılan işlemler sonrasında bazı veriler ve bu veriler sonrası oluşan gereksiz dosyalar Temp klasöründe depolanır. Bu klasöre depolanan dosyalar zamanla bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olur. Bundan dolayı temp klasörünün temizlenmesi faydalı bir davranış olur. Ayrıca temp klasörünün içinin temizlenmesi bilgisayara herhangi bir zarar vermez. Çünkü önemli olan bilgisayar programları temp içinde bulunmaz. Bundan dolayı temp klasörünün içinin temizlenmesi herhangi bir soruna neden olmaz. Hatta bu klasörün temizlenmesi bilgisayarınızın hızlanması açısından size katkı sunacaktır.

Temp Klasörünün İçi Nasıl Silinir?

Bilgisayarda bulunan temp klasörlerini zaman zaman silmek bilgisayarınızın hızının artmasında önemli bir adım olacaktır. Bunu zamanla yapmanız faydanıza olacaktır. Peki, temp klasörü nasıl silinir? İsterseniz bunu gelin birlikte uygulamalı olarak yapalım.

  • İlk olarak temp klasörüne ulaşmak için başlat menüsünden arama yerine ‘çalıştır’ yazın ya da tuşlardan kısayol olarak ‘win+R’ tuşların aynı anda basmanız yeterli olacaktır.
  • Daha sonra karşınıza gelen kutucuk kısmına “%temp%” yazıp enter tuşuna basmanız gerekmektedir.

  • Daha sonra karşınıza gelen temp klasörünün içinde iken kısayol tuşlarından CTRL+A (hepsini seç) basarak tüm dosyaları seçili haldeyken silme (Delete) işlemini yapınız. Gelen uyarıya evet demeniz yeterli olacaktır.
  • Bu son adımda ise bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Siz de yukarıda istifadenize sunulan adımları yaparak temp klasörünü temizlemiş olacaksınız. Böylece bilgisayarınızı daha seri bir şekilde kullanabileceksiniz. Unutmayın, bunu zamanla yapmanız faydalı olacaktır.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!