Obfuscator nedir ?

Obfuscator Nedir ?

Obfuscator genel bir anlam itibarı ile karıştırıcı manasına gelmektedir.Bir çok alanda obfuscator bulunmaktadır . Hemen hemen kodları derleyebilen her türlü sistem programcıklarını şifrelemek için kullanılırlar .Örnek olarak . C#,C+,C++,PHP,ASP.NET … gibi dillerde Obfuscatorler yani karıştırıcılar mevcuttur . Bu Programlar kodların anlamlarını değiştirmeden görünümleri veya değişkenleri farklılaştırır. Çözülmesi ve anlaşılması zor hale getirerek . Kodları korumaya çalışırlar .

Obfuscator nedir ?

Kodlar için Güvenlik
Kodlar için Güvenlik

Sağladığı Güvenlik Yeterli mi ?
Hiçbir güvenlik aracı yada güvenlik sistemi %100 güvenli değildir . Üstelik bu windows platformlarında ise her an tehdit altındasınız demektir 🙂 .Yinede bir nebze tersine mühendislik yapanlara karşı biraz güvenlik sağlıyor diyebiliriz .

 

Yazılım geliştirmede, manuel şaşırtma, karmaşık kod üreten kasıtlı harekettir; yani, insanların anlaması zor olan kaynak veya makine kodu. Doğal dilde şaşırtma gibi, ifadeleri oluşturmak için gereksiz yere dolambaçlı ifadeler kullanabilir. Programcılar, kurcalamayı önlemek, tersine mühendisliği caydırmak veya birisi tarafından kaynak kodunu okurken bulmaca veya rekreasyonel zorluk olarak amaç (güvenlik yoluyla gizlilik) veya mantığı gizlemek için kasten karartabilir.

Buna ek olarak, karartıcı olarak bilinen araçlar, ters mühendisliği insanlar ve makineler için daha zor hale getiren, karmaşık uygulamanın davranışını değiştirmeyen derlenmiş uygulamalara otomatik olarak şaşırtma sağlayabilir.

Bazı dillerin mimarisi ve özellikleri, diğerlerinden daha kolay anlaşılmasını kolaylaştırabilir. C, C ++ ve Perl programlama dili bu dillerin arasındaki dillerdir.

 

Photo of author

Mert Dirilik

Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Yorum yapın