Neden iPhone Tercih Ediliyor?

iPhone almayı düşünen ve iPhone kullanmayanların en çok merak ettiği sorulardan biri de Neden iPhone Tercih Ediliyor sorusudur. iPhone almayı düşünenler ve iPhone’un neden bu kadar tercih edildiğini merak edenler için oluşturduğumuz bu içerikte detaylı bilgilere yer verdik…

Neden iPhone Tercih Ediliyor?

iPhone’un en çok tercih edilme nedenleri başlıca şöyledir;

  • Reklamlarının iyi yapılıyor olması
  • Kendi işletim sistemine sahip olması
  • Diğer Apple ürünleri ile %100 uyumlu çalışması
  • Satılacağı zaman yüksek fiyatlara satılabilmesi
  • Donanım ve yazılım uyumunun iyi olması
  • Daha güvenli olması
  • Sürekli olarak stabil güncellemeler içeriyor olması (Yeniliklere ayak uyduruyor olması)
neden iphone tercih ediliyor

iPhone tercih eden kullanıcılar genel olarak yukarıdaki başlıkları baz alarak hareket ediyor. Android işletim sistemine sahip telefonlardan en belirgin farkları ve tercih edilme sebepleri bu başlıkların altında açıklandı. Şimdi de bu başlıkları detaylandıralım;

Reklamlarının iyi yapılıyor olması

neden iphone tercih ediliyor

Apple reklamlara son derece önem veriyor. Son zamanlarda iPhone reklamlarının çoğu iPhone telefonlarda bulunan kameralar ile çekilmiş. iPhone kullanarak çekilen müzik klipleri de mevcut. Son zamanlarda iPhone ile filmler çekildiğini de görmeye başladık. Youtuber’ların vloglarını genelde iPhone telefonlarından çekmesi de reklam kervanına eklenebilir.

Reklam bu başarının en temel unsurlarından birisi. Kalitesiz bir ürün olsa bile reklamı iyi olan ürünlerin satışları son derece fazla. Kaliteli ürünün reklamının da iyi olması iPhone telefonların neden bu kadar tercih ediliyor olmasını açıklıyor.

Kendi işletim sistemine sahip olması

neden iphone tercih ediliyor

iPhone’ların kendi işletim sistemine sahip olması (iOS) onu tercih etmek için geçerli bir sebep. Android işletim sistemine göre daha az kaynak tüketen, daha az şarj ile daha fazla performans sunan, kolay ve kullanışlı bir arayüze sahip olan, uygulamaları daha kararlı çalıştırabilen ve her sene büyük iyileştirmeler içeren iOS kullanması, iPhone kullanıcıları için oldukça geçerli sebepler.

Diğer Apple ürünleri ile %100 uyumlu çalışması

neden iphone tercih ediliyor

iPhone’ların diğer Apple ürünleri ile rahatlıkla senkronize ve son derece kararlı çalışması iPhone’u tercih etmek için geçerli bir sebep. Mac Pro alan biri (eğer marka tutkusu yok ise) büyük ihtimalle iPhone satın alacaktır. Notebook, Masaüstü ve Tablet bilgisayarlarları ile Telefonlarını son derece iyi senkronize eden Apple, telefon satışlarının yanı sıra diğer ürünlerini de bu sayede satabiliyor.

Apple akıllı saatleri ile mükemmel uyum sağlayan iPhone’lar iş Dünya’sında da oldukça fazla tercih ediliyor. Bu uyumun bu kadar kararlı olması bir önceki başlıktaki gibi işletim sistemlerinden de kaynaklanıyor. (MacOS ve iOS)

Satılacağı zaman yüksek fiyatlara satılabilmesi

neden iphone tercih ediliyor

İşin maddi boyutuna gelecek olursak, iPhone rakiplerine göre hele ki ülkemizde pahalı denebilecek bir telefon. Fakat diğer telefonlardan farklı olarak ikinci el piyasası yüksek bir telefon. Teknik olarak bir değeri olmasa da bir çok müşterisi için maddi değerini kolay kaybetmiyor olması iPhone tercih etmek için oldukça geçerli bir sebep.

Araba piyasasına benzetilmesi son derece mantıklı olacaktır. Piyasada tutulan ve kolayca satılan arabaların daha çok tercih edilmesinde olduğu gibi iPhone’ların da aynı sebepten tercih edilmesi son derece mantıklı.

Donanım ve yazılım uyumunun iyi olması

neden iphone tercih ediliyor

Yazının daha önceki kısmında belirttiğim gibi işletim sistemi son derece kararlı çalışmaktadır. Kararlı çalışması için donanım ile son derece uyumlu olması gerekmektedir. iPhone 6S öncesindeki tüm iPhone modellerinde 1GB ram bulunuyordu. Fakat iPhone rakipleri 4GB Ram ile iPhone ile rekabete girme çabasındaydı. İşlemci olarak daha az güç ve daha fazla performans vaat etmesindeki en büyük etmenlerden birisi de işletim sistemi ile olan uyumuydu.

Fakat iPhone rakipleri bunu fark ettiler ve kendi android optimizasyonlarını yapmaya başladırlar. Samsung içerisindeki Android ile Huawei içerisindeki android farklılık gösteriyor. Bu da sadece donanım iyileştirerek kararlılığın artırılamayacağı anlamına geliyor. Android tarafındaki son hamleler gösteriyor ki işletim sisteminin daha az kaynak tüketmesi kararlılık için son derece önemli bir konu.

Daha güvenli olması

neden iphone tercih ediliyor

Pek çok iPhone kullanıcısı iPhone’ların daha güvenli olduğunu söyler. Teknik olarak bu doğrudur da. Fakat her kullanıcıyı aynı ölçüde etkilemediği söylenir. Şöyle ki, ünlü bir iş adamı değilseniz güvenliğe bu kadar para vermenin anlamsız olduğu düşünülebilir. Fakat işin aslı (bence) böyle değil. Sizin için değerli olmayan verileriniz başkaları için son derece önemli olabilir. Hele ki bu bilgiler milyonlarca insanın bilgileri ise olacakları bir düşünün. (bkz. Facebook’un +50Milyon kullanıcının bilgilerini satması)

Android platformlar için hazırlanmış basit bir backdoor ile telefonunuz ele geçirilebilir. Peki iOS için backdoor, rootkit ya da exploit hazırlanamıyor mu? Tabii ki hazırlanabiliyor fakat o kadar kolay değil. Android cihazlara virüs bulaştırmak son derece kolay fakat iOS cihazlara virüs bulaştırmak bu kadar kolay değil. Geçenlerde USB Killer videosu izlemiştim. Videoda her cihazı kolaylıkla bozabilen USB Killer, MacPro’ya takıldığında sadece USB Portunu bozabilmişti. Cihazın kartlarına veya sürücülerine zarar verememişti. Bu her ne kadar basit bir örnek olsa bile iyi düşünülmüş bir güvenlik duvarına sahip olduğunu destekleyecek türde bir örnektir.

Bazı web sayfalarındaki zararlı java kodlarının android cihazlarda çalışıp ios cihazlarda çalışmadığını da göz önünde bulundurduğumuzda bir çok yönden iOS işletim sistemine sahip cihazların ve özellikle iPhone’ların daha güvenli olduğunu görebiliriz. (İnsan faktörü bulunan her sistem güvenlik açığı içerir. Eşit şartlarda iOS daha güvenlidir.)

 Sürekli olarak stabil güncellemeler içeriyor olması 

neden iphone tercih ediliyor

iOS ve iPhone kullanıcılarının da iyi bildiği gibi iOS her sene büyük güncellemeler verir. Aralarda da zorunlu küçük güncellemeler verir. Büyük güncellemeler iPhone’ları yeni bir telefonunuz varmış gibi değiştirebilir. Çok daha iyi özellikleri bu büyük güncellemeler ile alabilirsiniz. Küçük güncellemeler ile öngörülemeyen hatalar giderilir.

Büyük güncellemeler genelde güvenlik, batarya ömrü ve ek özellikler içerirken küçük güncellemeler anlık hataları giderecek yenilikler içerir.

Neden iPhone tercih etmemeliyiz? (Bonus)

iPhone tercih etmememiz için geçerli sebepler ise şu şekildedir;

  • Fiyatı rakiplerine göre daha pahalı
  • Android işletim sistemine göre son derece kısıtlı (Bluetooth ile dosya paylaşımı, Müzik yükleme, her uygulamanın AppStore’da bulunamaması vs)

Tartışamayacağımız konu şu ki gerçekten iPhone fiyatları son derece pahalı. Dolar kurunun yükselmesi ve vergilerin eklenmesi sonrasında iPhone fiyatları son derece artıyor. Zaten pahalı olan bu telefonlar daha da pahalı olmaya başlıyor. Ayrıca Android telefonlara göre son derece kısıtlı bir telefon iPhone. Android telefonlarda kolaylıkla müzik indirip usb kablo ile müzik atabilirken iPhone için iTunes yüklü bir bilgisayar ve iPhone USB kablosu bulmanız gerekiyor. Aynı şekilde kolayca resim ve videoları telefonunuza yükleyemiyorsunuz ki bunun için de bir iTunes yüklü bilgisayarınız ve bir USB kablonuz olmak zorunda. Ayrıca Android’deki gibi root yapıp geliştiremiyorsunuz. Jailbreak yaparak geliştirmeler yapılabilyor fakat android root işlemi kadar tatmin edici değil.

iphone x

Bu yazıda Neden iPhone Tercih Ediliyor? sorusuna cevap vermeye çalıştık. iPhone hakkında en çok merak edilen sorulardan biri olduğu için iPhone fanboyu edasıyla yazıldığının farkındayız. Kesinlikle iPhone fanboyu olduğumuzu düşünmeyin. Android işletim sistemine sahip telefonlar için ayrı olarak övgü yazısı yazmayı düşünüyoruz. Konu hakkındaki soru, görüş ve önerileriniz için lütfen yorum yapmaktan çekinmeyin.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın