Microsoft Cortana'yı Android kilit ekranına getiriyor
Haber, Mobil Cihazlar

Microsoft Cortana’yı Android kilit ekranına getiriyor

Microsoft Cortana’yı Android kilit ekranına getiriyor ! Bu sabah yapılan açıklamaya göre Android cihazların kilit ekranlarına Cortana diye bilinen ve Windows’un yapay zeka projesi olan bir asistan getiriliyor.

Windows 10 ile kullanıma sunulan Cortana, şimdilik sadece ingilizce dilini desteklediğinden ülkemizde kullanımı pek yaygın değil. Apple‘ın geliştirdiği ve Dünya’da birçok insan tarafından beğenilerek kullanılan siri, Cortana ile rekabet içerisinde olmaya hazır olsa iyi olur. Cortana sürekli gelişiyor ve pazarı gittikçe büyüyor.

Bu büyümeye bir destek te Android alanındaki atılan adımlardan geldi. Android cihazların kilit ekranlarında hava durumu, saat, toplantılar, uçak ve ulaşım bilgileri gibi notlar olacak. Cortana sesli olarak bunları rapor edip kullanıcıdan direktifler alabilecek.

Şimdilik beta olarak test edilen Android için Cortana, ilerleyen zamanlarda Android kullanıcılarının kullanımına sunulacak.Bu özellik, benzer bilgileri de sunan Google’ın kendi Asistan teknolojisi ile rekabet edebilecek şekilde tasarlandı.

Microsoft Cortana’yı Android kilit ekranına getiriyor

Microsoft Cortana'yı Android kilit ekranına getiriyor
Microsoft Cortana’yı Android kilit ekranına getiriyor

Microsoft’un onayladığı Cortana kilit ekranı entegrasyonu bu ayın başlarında yürürlüğe girdi ancak artık yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Şirket, Cortana ile bugün de kilit altında etkileşime geçebildiğini söylüyor. Bu, örneğin sanal hatırlatıcıya Siri veya Google Asistan’la yapabileceğiniz gibi soru sormanızın yanı sıra hatırlatıcıları ayarlama gibi çeşitli görevleri yerine getirebileceğiniz anlamına da geliyor. (Hey Siri! de olduğu gibi)

Microsoft Cortana'yı Android kilit ekranına getiriyor
Microsoft Cortana’yı Android kilit ekranına getiriyor

Bu işlevsellik, Google’a kendi platformunda daha fazla meydan okuyabilir. Google’ın PC alanındaki tek girişimi Chrome OS olduğu için, Windows kullanıcılarının masaüstünde, dizüstü bilgisayarda ve mobil cihazlarda (yani sadece Windows 10’lu cihazlarda değil iOS ve Androidde de) birlikte çalışabilen Cortana’yı, telefonlarına eklemeleri daha yararlı olabilir.

Microsoft, hatırlatıcıları ve yeni takvim öğelerini hızla ekleme ve listelerde öğeleri görüntüleme, düzenleme ve ekleme işlemlerine daha kolay erişim gibi vasıfları taşıyan Cortana’yı Android için sürekli geliştirdiklerini de belirtiyor.

Ayrıca ABD ve İngiltere’deki satışlarına ek olarak, iOS ve Android için Cortana bugün Avustralya’da da piyasaya sunuldu.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.