Başlangıç Mobil Cihazlar iPhone Etkin Değil iTunes’a Bağlanın Hatası Çözümü

iPhone Etkin Değil iTunes’a Bağlanın Hatası Çözümü

0

iPhone Etkin Değil hatası genellikle iPhone cihazlarının eski modelleri olan iPhone 4, iPhone 5 ve iPhone 6 gibi modellerde görülen bir hatadır. Bazı kullanıcılar ise bu hatayla sürekli olarak karşılaştığı için telefonlarını neredeyse kullanamamaktadır. Bu yazımızda ise iPhone Etkin Değil iTunes’a Bağlanın Hatasının çözümlerini detaylıca anlatacağız.

iPhone Etkin Değil
iPhone Etkin Değil

Bu sorun genellikle ekran kilidinin, modelinin veya şifresinin üst üste yanlış girilmesinden kaynaklanmaktadır. Akıllı telefonlar cepte veya çantada taşındığında ekran modelini fark etmeden üst üste yanlış girebilmektedir. Ekrana herhangi bir malzemenin baskı yapması sonucunda ekran modeli üst üste yanlış girildiğinde ekrana “1 dakika sonra yeniden deneyiniz. iPhone etkisizleştirildi” hatası yansımaktadır. Bazı durumlarda ise bu süre 1 dakikadan uzun olduğu için bu hatayla karşılaşan kullanıcılar cep telefonlarını uzun süre kullanamazlar. Bu hatanın birden fazla sebebi olduğu için hatanın çözümlerini detaylıca inceleyeceğiz.

iPhone Etkin Değil Hatası

iPhone etkin değil hatasıyla karşılaşan kullanıcıların yapması gereken ilk şey iTunes aracılığıyla cihazı yeniden yüklemektir. Bazı cep telefonlarında bu hata sürekli olarak çıktığı için veya 1 dakikalık süre hiç bitmediği için telefon neredeyse kullanılamaz hale gelmektedir. iTunes ile geri yükleme yamak için öncelikle cihazınızın tüm yedeklerini almalısınız. Aksi takdirde iTunes ile geri yükleme yapıldığında cihazınızda bulunan fotoğraf, e-mail, dosya ve video gibi veriler silinebilir.

iPhone iTunes Bağlantısı
iPhone iTunes Bağlantısı

Yedekleme yaptıktan sonra akıllı telefonu bilgisayara bağlayın. Bilgisayara iTunes programını indirin ve uygulamayı açın. iTunes programına sahip değilseniz ilgili bağlantıdan indirebilirsiniz. Uygulamayı açtıktan sonra özet kısmında yer alan “iPhone’a Geri Yükle” seçeneğine tıklayarak cep telefonunuzu geri yükleme yapabilirsiniz.

İlgini Çekebilir: iTunes telefonu görmüyor ne yapabilirim ?

Çözüm genellikle bu aşamada sağlanmaktadır. Eğer sorununuz iTunes programıyla çözülmediyse aşağıdaki çözümleri denemelisiniz.

iPhone iCloud
iPhone iCloud

Yeni Kimlik Oluşturma

Eğer yukarıda anlattığımız yöntemlerin hiç biri yardımcı olmadıysa ve hala daha iPhone Etkin Değil iTunes’a Bağlanın Hatası alıyorsanız son yöntem olarak yeni kimlik oluşturmayı denemelisiniz. iCloud.com adresine girin ve burada cihazınızın bilgileriyle oturum açın. Burada oturum açtığınızda sorunun ortadan kalkması gerekmektedir. Alternatif olarak da IOS Aygıt Eşleştirme kısmında yeşil ışık yanana kadar bekleyin. Eğer kırmızı ışık yanıyorsa diğer yöntemleri denemek zorundasınız.

iPhone’umu Bul

Yukarıdaki yöntemle çözüm sağlayamadıysanız veya iTunes eşleşmesini bulamadıysanız iCloud.com sitesine girdikten sonra oturum açmalısınız. Oturum açtıktan sonra “iPhone’umu bul” seçeneğine tıklayın ve parola korumasını kaldırın. Cihazınızın çalışır son yedeği “Ayarlama Yardımcısı” bölümünde yer almaktadır. Buradan cihazınızın güncel son yedeğini indirebilirsiniz.

Kurtarma Modu

Yukarıda anlattığımız iki yöntemde işe yaramadıysa Kurtarma Modu yöntemini denemek zorundasınız. iTunes programını açın ve cihazınızı kapatın. Cihaz kapalıyken bilgisayara USB kablosunu takın fakat cep telefonunuza takmayın. iPhone cihazınızın orta kısmında yer alan Home tuşuna basılı tutun ve USB kablosunu cep telefonunuza takın. Ekranda “Kurtarma Modunda Cihaz Algılandı” uyarısı gelecektir ve bu uyarıya onay vererek cihazınızın verilerini geri yükleyin.

Yukarıda 4 farklı yöntemle iPhone Etkin Değil iTunes’a Bağlanın Hatasının çözümünü anlattık. Genelde iTunes aracılığıyla eski yedekler yüklendiğinde bu sorun tamamen ortadan kalkmaktadır. Sorun ortadan kalkmamış ise ve tüm yöntemleri denemişseniz cihazınızı varsa garantiye yoksa da teknik servise göndermek zorundasınız.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!