Google-Rich-snippets
Web Geliştirme

Google Rich Snippets Değişiklikleri

Google Rich Snippets yani zengin kartlar konusunda bir süredir çeşitli güncellemelere gidiyordu. Son güncellemeler ile birlikte pek çok sitenin arama sonuçlarındaki işaretlenmiş verileri geçersiz sayılmaya başladı.

Uzun zamandır araştırdığım bu konuda faydalı bilgiler edinene kadar bu konuyu bekletiyordum. Son zamanlarda edindiğim bilgiler doğrultusunda Google’ın Zengin Kartlar konusundaki güncellemelerini, bu güncellemelerin biz içerik üreticilere nasıl etki ettiğini bu yazıda ele alıyor olacağım.

Google-Rich-snippets
Google-Rich-snippets
Google Zengin Kartlar nedir? 

Google Zengin Kartlar, Google arama sonuçlarındaki indexlerin daha fazla veri içermesini sağlar. İncelemeler, stok ve fiyat bilgisi, oylamalar, yemek tarifleri için süreler ve pek çok veriyi arama sonuçlarındaki indexlerde görmek zengin kartlar sayesinde mümkündür. Zengin kartların SEO’ya etkisi oldukça büyüktür. Her arama sonuç sayfasında reklamlar hariç ortalama 10 sonuç listelenmektedir. Bu sonuçların arasında bir tanesi yıldızlı, resimli ya da daha büyük çıkıyor ise ilk o göze çarpacaktır. Dolaylı yoldan daha fazla tıklanacaktır.

Bu durum zaman içerisinde daha da zorlaştı. İçerik üreticilerin bu durumu manipüle etmesi sonucu Google bu durum için çok ciddi güncellemeler yayınlamıştır. Artık inceleme etiketleri taşıyan makalelerin gerçekten kullanıcılar tarafından oylandığı bilgisi Google’a iletilmek zorunda. Yapısal veri test aracı ile makale ve diğer içeriklerin işaretleme durumları test edilebiliyor. Buradaki veriler yardımı ile işaretlemelerin doğru olup olmadığı öğrenilebiliyor.

rich snippets
rich snippets

Yapısal veri test aracındaki işaretlemelerin doğru olması bu işaretlemelerin Google arama sonuçlarında çıkacağı anlamına gelmiyor. Google, yapısal verileri zengin kartlar olarak arama sonuçlarında çıkarmak için pek çok kriteri göz önünde bulunduruyor.

Son zamanlarda yaptığım gözlemde bazı sitelerin sadece incelemelerinin arama sonuçlarında çıktığını, diğer zengin kartlarının normal içerik olarak listelendiğini gördüm. Yani bir site sadece kullanıcı oyları ile listelenirken stok bilgisini içeren indexler bırakıyordu. Bazıları sadece derecelendirme gösterebiliyordu bazıları ise sadece makalenin özetini gösterebiliyordu. Zaman içerisinde bu sitelerin yeni içeriklerinin de diğer zengin kartları gibi işaretlendiğini gördüm.

google rich snippets
google rich snippets

Son güncellemeler ile Google, siteleri kendi kafasında bir kategoriye koymuş olabilir. Bu kategorilere göre de sitelerin yeni içerikleri eğer yapısal olarak işaretlenmiş ise arama sonuçlarında zengin kart olarak gösteriliyor. Genelde ülkemiz içerik üreticilerinin oldukça fazla kullandığı yıldızlı sonuçlarda bu durumdan olumsuz etkilendi. Fakat bu güncellemeden sonra çok daha fazla zengin kartlı içeriğin arama sonuçlarında göründüğünü kesinlikle söyleyebilirim.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.