Haber

Google’dan JPEG’lerin boyutunu küçülten yeni algoritma

Google’dan JPEG’lerin boyutunu küçülten yeni algoritma , Google‘ın yeni algoritması JPEG formatlı görsellerin boyutunu azaltarak önemli bir sorunu çözüme kavuşturuyor.

Google’dan JPEG’lerin boyutunu küçülten yeni algoritma
google onizleme

Google’dan JPEG’lerin boyutunu küçülten yeni algoritma

Sunucularda en fazla yer kaplayan dosya türü görseller oluyor. Her site yüzlerce ve hatta binlerse görseli içerisinde barındırdığı için bu durum sunucunun zaman zaman yetersiz kalmasına neden olabiliyor. Yüksek boyutlu olan görseller siteye giriş hızını önemli ölçüde azalttığı gibi kullanıcıların kotasını da olumsuz yönde etkiliyor. Google‘ın yeni algoritması JPEG formatlı görsellerin boyutunu azaltarak önemli bir sorunu çözüme kavuşturuyor.
Google’dan JPEG’lerin boyutunu küçülten yeni algoritma
Aslında sitelerde herhangi bir görsel kullanırken bu görselin boyutunu küçültmek mümkün. Ancak boyut küçültülmek istendiğinde ister istemez görüntü kalitesinden de feragat etmek gerekiyor. Görsellerin kalitesiz olması ise sitenin kalitesini doğrudan etkilediğinden bu yöntem pek tercih edilmiyor.
Google’dan JPEG’lerin boyutunu küçülten yeni algoritma
resim-optimize
Google’ın yeni algoritması, daha önce geliştirilen ve PNG formatındaki görsellerin boyutunu düşürmeyi sağlayan Zopfli algoritmasına çok benziyor. Guetzli ismiyle anılan bu yeni algoritma, görselin boyutunu düşürürken bir yandan da görüntü kalitesini olabildiğince korumaya çalışıyor. Belirtilenlere göre algoritma sayesinde JPEG dosyaların boyutu yüzde 35 oranında azaltılıyor. Üstelik bu işlem esnasında mevcut sıkıştırma yöntemlerine nazaran görüntüde daha az bozulma meydana geliyor.

Google’dan JPEG’lerin boyutunu küçülten yeni algoritma

Google’ın yeni Algoritması JPEG Dosyalarını Yüzde 35 Oranında Küçültüyor.

Google, Yeni Açık kaynak kodlu Jpeg Algoritması,  Google Guetzli’yi duyurdu. Guetzli Encoder tam anlamıyla web boyutunu kısaltabilir.

Google belli sebeplerden ötürü web siteleri ve hizmetleri yüklemek için geçen süreyi azaltmaya çalışıyor. Bunun için yapılması gerekenlerin başında internetteki görüntülerin dosya boyutunu küçültmek.

2014 yılında benzer şekilde 2014 yılındaki WebP formatına geçişle resimlerin fotoğrafları yüzde 10 küçültmüştü.

Google Guetzli JPEG Algoritması Yüzde 35 Kazanç Sağlıyor!

Şimdi geliştirilen yeni açık kaynak kodlu yeni yöntem görüntüleri yüzde 35 oranında daha küçük hale getiriyor. Google, Guetzli adı verilen yeni algoritmayı duyurdu.

Google’ın blog yayınında belirttiği gibi, bu yeni azaltma yöntemi, yeni bir biçim oluşturmaya gerek duymadan PNG ve gzip dosyalarını küçülten Zopfli algoritmasına benzemektedir. Öte yandan, WebP gibi RNN tabanlı görüntü sıkıştırması, hem internet ortamında kazançlar görmek için hem müşterinin hem de ekosistemin değişmesini gerektirir.

Teknik anlamda Guetzli (İsviçre Almancasında “Çerez”) anlamına geliyor. Özel psiko-görsel modeli, ulaşılabilirlikten daha kapsamlı ve ayrıntılı bir şekilde renk algılama ve görsel maskeleme yaklaşımları sunuyor.

Tek dezavantajı ise Guetzli libjpeg gibi sıkıştırma seçeneklerine göre biraz daha uzun sürüyor.

Artan zamana rağmen elde edilen sonuç güzel.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.