Girişim Elektrik Halka Arz Oldu! Dağıtım Nasıl Gerçekleşti?

Halka arz yatırımını tercih eden borsa yatırımcıları için hazırladığımız; merak edilen şirketlerden oluşan halka arz şirketlerini tanıma serisindeki yazımızda bugün Girişim Elektrik Halka Arz sürecini anlatarak Girişim Elektrik şirketinin faaliyet alanları hakkında bilgi vereceğiz.

Girişim Elektrik Halka Arz Süreci ile İlgili Bilgiler

11-13 Ağustos 2021 tarihinde halka arz olan Girişim Elektrik, sabit fiyat ile talep toplayarak halka arz işlemini başlattı. 19 Ağustos 2021 tarihinde Borsa İstanbul’a giren şirket, Yıldız Pazar’da 17 TL olarak işlem gördü. (Yıldız Pazar ile ilgili bilgi almak için buraya tıklayınız.) Şirketin hisse kodu ise GESAN olarak belirlendi.

459 milyon TL olarak gerçekleşen halka arzda 40 kat fazla talep geldiği belirtildi. Halka açıklık oranı %23,48 olan şirketin halka arz sonrası sermayesi 100 milyondan 115 milyon TL’ye ulaşacak. Girişim Elektrik halka arz şirketi, bireysel ve kurumsal yatırımcıya oransal dağıtım yaptı. Bireysel yatırımcıya %2,62 oranında hisse dağıttı. Bir örnek verecek olursak;

Girişim Elektrik Halka Arz Oldu! Dağıtım Nasıl Gerçekleşti?
Girişim Elektrik Halka Arz Oldu! Dağıtım Nasıl Gerçekleşti?

Girişim Elektrik Halka arz şirketine 10 bin TL’lik yatırım yaptıysanız 262 liralık hisse yani 17-18 lot almış olurdunuz.

17 Ocak 2023 tarihi itibariyle Borsa İstanbul’da işlem gören Girişim Elektrik halka arz gün sonu endeksine göre 242,5 TL’den işlem gördü.

Girişim Elektrik Halka Arz Ne Üretiyor?

Şirket adı tam olarak; Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret A.Ş olan Girişim Elektrik, 1977 yılında kurulmuştur.

Girişim Elektrik, bayisi olduğu markaların satış organizasyonunu ve gemi elektriği projelerinin gerçekleştirilmesinde büyük öneme sahiptir.

2003 yılında gemi elektriği projelendirme ve uygulama faaliyetlerini Saygı Denizcilik ve Elektrik Sanayi Tic.Ltd. adı altında devam ettirmeye başlamıştır.

2005 yılının ikinci yarısından itibaren satış organizasyonuna AG, OG uygulamalarını da dahil ederek kadrosunu yenilemiş ve satış organizasyonunu güçlendirerek Tuzla’da bulunan merkez şubesinde hizmetlerine devam etmiştir.

2015 yılının son aylarında kurduğu floresan armatür imalat atölyesinde ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 ve CE sertifikalarını alarak paslanmaz DKP ve LED Gemi tipi 2X18 floresan armatür üretim ve satışına başlamıştır.

Bu yazımızda Girişim Elektrik halka arz süreci ve şirket faaliyet alanlarını anlattık. Yazılanların hiçbiri yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen bilgi verme niteliğindedir.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Yorum yapın