Apple Glass Geliyor! Apple AR Glass Nedir Ne İşe Yarar?

Apple AR Glass, artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) alanında keskin bir rakip oldu. Şimdiye kadar kendi adıyla birkaç AR patenti aldı.

Çok sayıda söylenti, Apple’ın artırılmış gerçeklik başlığı ve artırılmış gerçeklik gözlükleri üzerinde çalıştığını öne sürdü.

Ming-Chi Kuo (güvenilir bir Apple analisti), Apple’ın AR Gözlüklerini iPhone’lar için bir aksesuar olarak sunacağını, çünkü işlemlerin çoğu iPhone’un kendisinde yapılacağını söyledi. Apple AR Gözlüklere eşlik eden lensler için yükseltme seçenekleri olacaktır.

Apple AR Gözlük Söylentileri:

Apple hakkında söylentilere göre AR Gözlüklerinin şık bir tasarıma sahip olması ve HUD’lara (Head Up Displays) sahip iki lensle gelmesi bekleniyor ve kullanıcı hareketi yardımıyla etkileşime girebilecek.

Bugünlerde en güvenilir Apple sızıntılarından biri olan Jon Prosser, Apple AR Gözlükleri hakkında bir video yayınladığından beri, Apple’ın gerçekten de artırılmış gerçeklik ürünü üzerinde çalıştığı daha belirgin hale geldi.

apple gözük tanıtım görseli-webdeyazilim
Apple glass

Apple AR Gözlükleri Çıkış Tarihi

Apple AR Gözlükleri hakkındaki söylentiler, ilk olarak Apple’ın giyilebilir AR cihaz için bazı patentler aldı ve bu olay 2015 ve 2017’de ortaya çıktı.

2017’de Bloomberg, Apple’ın AR Gözlüklerini 2020’de tanıtacağını söyleyen bir rapor yayınladı. Jon Prosser, videosunda Apple’ın iPhone 12 ile birlikte Apple Gözlükleri piyasaya süreceğini söyledi.

Bununla birlikte, dünya Coronavirüsten acı çekerken Ming-Chi Kuo, Apple AR Gözlükleri sürümü için zaman çizelgesini revize etti. Ona göre Apple, Apple AR Gözlüklerinin piyasaya sürülmesini 2022’ye erteledi.

Sonuçta, Apple glass ile ilgili birçok spekülasyon var ve tüm söylentiler şu an itibariyle farklı yönlere işaret ediyor.

Apple AR Gözlük Tasarımı

Apple, artırılmış gerçeklik gözlükleri için patent başvurusunda bulunduğundan beri, Apple AR glass Gözlüklerinin tasarımı hakkında birkaç söylenti var.

“Ayarlanabilir opaklık sistemi” başlıklı bir patente göre, Apple AR Gözlükleri fotokromatik lensler içerebilir. Basit bir ifadeyle lensler, civardaki güneş ışığına bağlı olarak daha açık veya daha koyu olabilir.

Fotokromatik lensler, kullanıcıların parlak ışıkta ve hatta karanlıkta bile HUD grafikleri görüntülemelerine yardımcı olur. Apple, AR Gözlüklerini uzun süreli kullanımda bile rahat hale getirmek için yüksek çözünürlüklü bir ekran ve hafif bir malzeme kullanacak.

Ayrıca, Apple’ın giyilebilir cihazları için bir ‘paket içinde sistem’ (SiP) planladığı da söyleniyor. SiP, daha az alanda daha fazla bileşen barındırabilen ve daha az pil tüketen bir çiptir.

Apple, baş hareketleri, dokunmatik arayüz ve sesle etkinleştirilen komutlar gibi farklı giriş seçeneklerini değerlendiriyor. AR Gözlükleri yüzeyleri haritalayabilir, lensin ekranında onlar hakkındaki bilgileri gösterebilir.

apple gözlük-webdeyazilim
Apple glass

Apple AR Gözlük Fiyatı

Apple AR Gözlüklerinin olası fiyatlandırması hakkında henüz pek bir şey bilinmiyor. Jon Prosser, Apple’ın 490 dolara piyasaya sürülebileceğini fakat reçeteli lenslerin ek bir ücret karşılığında satın alınabileceğini belirtti.

AR Gözlükleri bir iPhone ile kullanılacak bir aksesuar olması gerektiği için, onu 500 dolardan fazla fiyatlandırmanın bir anlamı olmayacak. Bununla birlikte, fiyattan emin değiliz.

Önerilen İçerik: Apple AirPods 3

Apple AR Gözlük Rakipleri

Apple, AR / VR teknolojisinden yararlanabilecek giyilebilir bir cihaz geliştirmek için çalışan tek şirket değil. Büyük teknoloji devlerinden AR destekli gözlükler bulabilirsiniz.

Samsung

Samsung-AR-Gözlük-
Apple glass

Son zamanlarda, Samsung, navigasyonda sürücülere yardımcı olacak AR Gözlükler için bir patent başvurusunda bulundu. Patent, sürücülere yardımcı olmak için gözlük üzerinde HUD benzeri bir ekrandan bahsediyor ve adım adım navigasyon sağlıyor. Samsung’un AR Gözlükleri işlevsellik açısından Apple AR Gözlüklerine benzemeyebilir, ancak temel konsept aynıdır.

Google

Google Gözlük-webdeyazilim
Apple glass

Şubat ayında, arama devi Google Glass Enterprise Edition 2’yi müşterilerin kullanımına sundu. Daha önce yalnızca işletmeler için mevcuttu. Google’ın AR kulaklıkları Android’de çalışır ve lenslerde göz üstü ekranlara sahiptir. Google’ın ayrıca genel kitle için kendi Apple AR Gözlük rakipleri üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Facebook

Facebook AR Gözlükleri
Apple glass

2017 yılında Business Insider tarafından tespit edilen Facebook , izleyicinin gözlerine ışık atmak için “iki boyutlu tarayıcıya sahip dalga kılavuzu ekranı” kullanan bir çift AR gözlük için de patent başvurusunda bulundu. Sosyal medya devi, meraklıları arasında oldukça popüler olan karma gerçeklik giyilebilir bir kulaklık olan Oculus Rift’e zaten sahip.

Magic Leap 1

Sihirli Sıçrama
Apple glass

Bugün piyasadaki en popüler AR kulaklıklarından biri Magic Leap 1’dir. Uzamsal ses, 5 derece geniş görüş alanı, göz başına 1,3 MP yüksek çözünürlüklü ekran, 120 Hz yenileme hızı, 8 GB RAM ve 128GB depolama.

Apple, AR Gözlüklerini piyasaya sürmekten henüz çok uzak ancak söylenti değirmeni kızgın. Apple’ın AR projeleri konusunda çoğunlukla ağzı sıkı olmasına rağmen, WWDC 2020 etkinliğinde bununla ilgili bir iki kelime duyabildik.

Photo of author

Mehmet Çoban

`TURKEY 🇹🇷 ▪︎`Edit ▪︎`Decup ▪︎`Photoshop ▪︎`Content Producer ▪︎`Social Media Management

Yorum yapın