35.Black Nedir? Facebook ve Instagram Engeli

35.Black Nedir sorusu son zamanlarda en sık karşılaşılan sorulardan biri. Bu sorunun sebebi ilgili ifadenin nokta içeriyor olması ve ilgili ifadenin link olarak algılanıyor olması. Bu konudaki detaylara bu yazıda erişebileceksiniz. Öncesinde ilgili sorunun neden kaynaklandığını daha iyi anlayabilmeniz için birkaç bilgi vereceğiz.

35.Black ifadesi link olarak algılanıyor

Facebook ve Instagram bildiğiniz gibi Meta şirketine ait iki marka. Bu platformlarda mesaj gönderirken ve paylaşım yaparken site adresi de paylaşılabiliyor. Özellikle Facebook üzerinde link paylaşmak oldukça kolay ve yaygın.

Facebook ve Instagram‘ın linklerini kontrol eden algoritma, bazı linkleri engelliyor. Bu linkler genellikle yeni kayıt edilmiş ya da karalisteye eklenmiş listeler olduğunda engelleme söz konusu oluyor.

Bu kadar kolay engelleme mi olur demeyin. Oluyor. webdeyazilim.com olarak zamanında böyle bir sorunun çözümünü paylaştığımız için çok fazla insandan olumlu geri dönüş aldık. İlgili hata şu şekildeydi:

35.Black Nedir? Facebook ve Instagram Engeli

Instagram biyografinize sitenizi eklediğinizde eğer siteniz yeni kayıt edilmiş ve açılmış ise Facebook ve Instagram’ın kurallarını ihlal eden sitelerden sayılıyordu. Bu da profilinizin aramalarda çıkmamasına, mesaj gönderememenize ve yorum yapamamanıza sebep oluyordu. Tabii ki bunun böyle olduğunu webdeyazilim.com olarak biz yayınlamıştık ve pek çok olumlu geri dönüş almıştık. 35.Black ise birleşik yazıldığı ve noktalı yazıldığı için Facebook tarafından link olarak algılanıyor. Bu sebeple de hata veriyor.

35.Black Nedir?

Pek çok kaynakta sorunu ve çözümü gibi içerikler paylaşılmış fakat bu kaynakların hiçbirinde 35.Black nedir, neden hata veriyor, hata nasıl meydana geliyor gibi sorulara yanıt verilmemiş. Bu içerikten sonra buna fazlaca yanıt verilebileceğini umuyoruz.

Bu ifadeyi kim neden paylaşmak istiyor bilinmez ama bu şekilde paylaşmaya kalktıkları için hata aldıkları ortada. 35 . Black gibi bir ifade yazıldığında bu paylaşım Facebook ve Instagram gibi sitelerde yapılabilir. Siteadi.com gibi bir yapıda yazıldığında 35.Black ifadesi link olarak algılanır ve güvenlik politikaları gereği bu paylaşım engellenir. Makinelere doğru emirler verilmezse makineler deneni harfiyen yapar. Burada hata link kuralları ekleyenlerin. Yani mühendislerin.

.Black ile biten tüm ifadeler engellenebilir

Bu bir uzantı olarak algılandığı için 35.black değil de 267.black ifadesini de yazmış olsanız büyük ihtimalle engellenirdi. Sadece .black ile biten değil farklı kelimeler de nokta ile bitişik kullanıldığında .com, .net, .org gibi domain olarak algılanabilir ve engellenebilir.

35.Black hatası alınırsa ne yapılmalı?

Eğer 35.Black yazıp paylaşmaya çalıştığınız Facebook ve Instagram üzerinde This URL goes against our Community Standards on spam: 35.black ifadesini görüyorsanız 35. Black şeklinde paylaşmayı deneyin.

.Black hatası her sayıda geçerli midir?

Evet, .black ifadesinden önce ne yazarsanız bu sorun ile karşılaşırsınız. Çünkü .black ifadesinin önüne, noktadan önce ne gelirse gelsin uzantısı .black olan bir site gibi algılanacaktır.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın