zaman
Haber

1 Saniye Kaç Salise Eder Hemen Öğren! ✔️ 2022

Saniyeleri saliseye çevirmek oldukça kolay bir işlemdir. Örneğin 1 saniye kaç salise eder sorusunun yanıtını bulmak için basit bir matematik hesabı yapmak yeterlidir. Bu içerikte size 1 saniyenin kaç salise edeceğini ve bu hesabın nasıl yapıldığını öğretiyor olacağız.

1 Saniye Kaç Salise Eder?

Gün içerisinde zaman belirtmek için sıklıkla kullandığımız zaman terimlerinden biri de saniyedir. 1 saniye 60 saliseden oluşur. Saatler 60 dakikadan oluşur. Dakikalar ise her bir saati oluşturmak için 60 kere bir araya gelir. 60 dakikaya 1 saat deriz. Aynı şekilde 60 saniye 1 dakikayı oluşturur. Her bir dakikada da yine 60 saniye bulunur. Her bir saniyede ise yine 60 tane salise bulunur.

Yani, 1 saniye tam olarak 60 salisedir.

1 Saniye Kaç Salise Eder?
1 Saniye Kaç Salise Eder?

Gün (zaman) neye göre belirleniyor?

İnsanoğlunun zaman kavramı uzun yıllar önce gelişmeye başladı. İlk zamanlarda sadece güneşin tepede olduğu ve dünyayı aydınlattığı zamanlar gün olarak adlandırılırken daha sonraki zaman dilimlerinde gece de zaman denen kavramın içerisine dahil edildi.

Gündüz ve gecenin oluşturduğu zaman adı verilen bu yapı tamamen güneşe dayalı. Güneşin şimdiki noktaya geri gelmesi 24 saat kadar sürüyor. Yani güneş ışınları, 24 saatte bir aynı yeri tekrar ziyaret ediyor. Bu döngüye bir gün diyoruz. 1 günlük süre ise 24 saatten oluşuyor.

Gündüz ve gecenin süresi mevsimlere göre değişiyor. Çünkü güneş ışınları dünyaya yılın her döneminde aynı açı ile düşmüyor. Bunun sebebi dünyanın şekli ve güneş ile arasında olan hareketin açısı. Tüm bu verileri değerlendirdiğimizde zaman kavramını biraz daha iyi anlayabiliyoruz.

Saniye neyi temsil ediyor?

Dakikalar saniyelerden oluşur. Zaman terimlerinden biri olan saniye, 60 kere tekrar ettiğinde geçen süreye 1 dakika denir. Bunun sebebi sürekli olarak saniye ifade etmek yerine her 60 saniyeyi 1 dakika olarak adlandırmak ve ifadeyi kolaylaştırmaktır.

Örneğin; dünyanın güneş etrafındaki bir tam turuna bir yıl deriz. Fakat bir yılı genellikle 365 gün 6 saat olarak da ifade ederiz. bir yılı dakika ya da saniye olarak ifade etmeyiz. (Genellikle) Tam olarak bu sebeple kullanım kolaylığı olması açısından zaman dilimleri bulunur. Milisaniye, saniye, dakika, saat, gün, hafta, ay, yıl şeklinde giden bu zaman dilimlerinin matematiksel karşılığını da öğrenmekte fayda var.

Zaman hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Bu içerik webdeyazilim.com ekibi tarafından hazırlanmıştır. Soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum alanını kullanabilirsiniz.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[1 kişinin oyu: 5]
Posted by
Bilir Kişi

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilgi, belirli bir ücret karşılığında herhangi bir mahzene tıkılmamalı. (World Wide Web) Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.