Ana sayfa HEPSİ Yeni başlayanlar için web tasarım tüyoları !

Yeni başlayanlar için web tasarım tüyoları !

0

GİRİŞ

Günümüzün en popüler mesleklerinden olan yazılımcılık, kendini hızla geliştirmektedir. Sektör olarak gelişen bu meslek türü günden güne yayılmaya devam ediyor. Bu doğrultuda ihtiyaca göre yeni bölümler açılıyor ve var olan bölümler ilgi görmeye devam ediyor. İnsanların küçük yaşta bilgisayar ve internet ile tanışmaları da bunu tetiklemiyor değil. Yazılım ve bilgisayar dünyasına erken yaşta yönelmiş insanların ilgileneceği konulardan bir tanesi de web tasarım olmaya başladı. Artık herkes web site yapabiliyor sözünün aksine herkesin yapamadığını kanıtlayan web tasarımcılar, bu işi yapmaya niyetlenen kişilerin örnek aldıkları birey konumuna gelmeye devam ediyor. Bu yazımızda web sitesi nasıl kurulur, Web Tasarımı nasıl yapılır ve bunları yapmak için nelere gerektir bunlardan bahsedeceğiz. Bilgisayar bölümleri ile ilgili bilgi edinmek isterseniz Bilişim teknolojileri bölümü ve bilgisayar programcılığı bölümü başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Web tasarımcı olmak için neler gerekli ?

Bu kısmın başında belirtmeliyim ki öyle ha deyince web tasarımcı olunmuyor. Çeşitli sitelerden ve kaynaklardan edinilen temaları ve hazır scriptleri hosta kurarak kendini web tasarımcı olarak gösteren insanların sayısı bi hayli artmakta. Bu durumun bize olan etkisi müşterilerin daha önceden yaptırmış oldukları sitelerden sayısız şikayeti olması ve bu şikayetlerin çözümü adına web tasaarımcı olduğunu söyleyen kişilerin hiç bir çözüm üretmemesi/üretememesi şeklindedir. Güven duygusu sarsılmış müşterilerimiz için özel sözleşmeler oluşturup güvenlerini böyle kazandıktan sonra işlerini alıp kendilerine en uygun şekilde teslim ediyoruz. Bu zamana kadar teslim ettiğimiz hiçbir müşterinin işi geri şikayet olarak dönmedi. Olumlu birçok yorum aldık ve kitlemizi büyüttük. Bunları neden anlatıyorsun konumuza dönelim derseniz de ufak bir not düşmek isterim. Bu mantıkla çalıştığınız sürece sektöre kolay adapte olabilecek ve yaptığınız işleri ve müşteri kitlenizi büyütebileceksiniz. Eğer ki tasarım konusunda kendinizi geliştirip bunu en iyi şekilde sunabilir ve hizmetinizi güçlendirebilirseniz bu işten o zaman ekmek yiyebilirsiniz. Bunları neden yazıyor diyecek olursanız kimse kimsenin rızkını yiyemez en nihayetinde. Yeni olan arkadaşlara bu şekilde kimse tavsiyelerde bulunmuyor. Çok iyi bir yazılımcı ve tasarımcı olabilirsiniz. Bunu satamadıktan sonra hiç bir işinize yaramayacaktır. Bu doğrultuda ilerleyecek olursak işin teknik kısmına geçebiliriz.

Web tasarım konusu çok geniş bir konudur. Bunun alt başlıklarını ve konu hakkındaki teknik bilgileri vermeye başlayalım. Web Tasarım konusunda gelişmek için, işin yazılım ve tasarım kısmının birbiri ile uyumlu olması gerekmektedir. Öncelikle bu duruma alışmanız size büyük oranda fayda sağlayacaktır. Görseller ile uyuşmayan tablolar eski siteler gibi görüntü kirliliğine ve anlaşılamayacak site düzenine sebep olacaktır. Kullanıcının sitede iyi gezinebilmesi için kodlamayı yaparken tasarımda kullanılacak içeriklerin de göz önünde bulundurulmasında fayda var. Bunun yanı sıra içeriklerinizin birbirleri ile uyumlu olması ve renk uyumu çok önemlidir.

Siteyi sadece kullanıcının göreceği halde tasarlamakta yapacağınız yanlışların arasındadır. Sitenin arka planı yani mutfağı son derece önemlidir. Nasılsa kullanıcı görmüyor diye kirli bir kod sayfası bırakmamalısınız. Gerektiği kadar kod yazın ve mümkün olduğunca kısa tutun.

Kod yazmak ve tasarıma bu kadar vakit ayırmak istemiyorsanız tamda bu amaç için üretilmiş yazılımları kullanabilirsiniz.

Dreamweaver Web sitesi yaparken kullanabileceğiniz en popüler web tasarım arayüzlerinden biridir.Dreamweaver, çeşitli web yazılım dilleri kullanılarak, arayüz üzerinden kolay müdahaleler yapma imkanı veren bir web tasarım arayüzüdür. Sürekli not defterinde kod yazmaktan daha kolay site yapmanıza yardımcı olur. Bu program ile bilgi düzeyinize göre siteler yapabilir ve her hostta çalıştırabilirsiniz.

WordPress birçok kişi tarafından hazır site olarak bilinsede sadece bir php tabanlı site altyapısıdır. Kodlar ile dilerseniz uğraşırsınız dilemezseniz uğraşmazsınız. Tabiki otomatik olan bir çok sistem gibi bu sistemde istediğiniz sonuçları veremeyebilir. Bu durumlarda kodlara müdahale etmeniz gerekecek ve php-css konusunda bilgi sahibi olmanız gerekecektir. Hostunuza bir wordpress kurabilir ve içine bir tema yükleyebilirsiniz. Admin panelinden temanızın el verdiği düzeyde düzenlemeler yapabilirsiniz.

DLE kullanımı gittikçe azalan ve değer kaybeden bir sistemdir. Eskiden çok tutulmuş olmasına rağmen güncellemeleri düzenli olarak yapılmadığından artık eskisi kadar kullanılmamaktadır. WordPress ile benzer nitelikleri taşıyan DLE sistemi yine php dili ile kodlanmıştır ve TEMA yükleyerek çalıştırılmaktadır. WordPress kadar gelişmiş ve kullanışlı olmadığını belirtmek isterim.

Local Server Bu işlerde yeni olduğunuzda host ve domain işlerinden pek anlamayabilirsiniz. Host üzerinde anlık çalışmalar yapamadığınız durumlarda php gibi indexine tıklayınca açılmayacak diller için local server kullanmalısınız. Sistemlerinizi yayınlamaya gerek kalmadan anlık görüntüleyerek test edebilirsiniz. Yani siteyi kendi makinenizin içinde yayınlayarak test edebilirsiniz. Buda size zamandan büyük oranda kar ettirir.

Notepad ++ Benim ve birçok tanıdığımın kullandığı bir metin editörüdür. Atadığınız değişkenlerin belirgin renkler ile gösterilmesi ve gerekli yerlerin farklı renk ile gösterilmesi size kodlamada büyük oranda yardım sağlamaktadır. Programın diğer özelliği ise asla kasmamasıdır. Bilgisayarınızı yormadan sitenin kodlamasını yapabilirsiniz.

Filezilla bilgisayarınızdaki site dosyalarını sunucuya yüklemek için kullanılan en yaygın File Transfer Protocol (FTP) arayüzüdür. Dosyalarınızı filezilla ile hosting hesabınıza yükleyebilirsiniz.

Photoshop ve Fireworks web tasarım arayüzlerini geliştirmede kullanılan en yaygın iki grafik arayüzüdür. Bu programlar ile sitenizin görsellerini her şekilde düzenleyebilir ve oluşturabilirsiniz. Web tasarımın olmazsa olmazlarından olan bu programları kesinlikle öğrenmenizi tavsiye ediyorum…

Yukarıda anlatılan terimler web tasarım hakkında bilmeniz gereken en temel terimlerdendir. Bu terimler hakkında daha çok araştırma yapabilir ve nasıl kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bloğumuzu sık sık takip edip yeni yazılan makaleler arasında size uygun olanları inceleyebilir ve yeni bilgiler öğrenebilirsiniz. Web tasarım konusunda kendinizi geliştirmek için birçok siteye girip çıkmanız gerekebilir. Sitelerinizi kullanıcı gözüyle oluşturmanızda büyük fayda var. Birçok kişi bu hataya düşmektedir. Siz düşmeyin diye bunları yazıyoruz. Web site tasarımı için yeterli teorik bilgiyi edindikten sonra bu işe başlamanızda bir engel kalmıyor. Bir bilgisayar ve bir internet ile neler yapılabileceğini asla unutmayın.

Konu hakkındaki soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmından bize iletin ve diğer kullanıcıların da faydalanmasına yardımcı olun. Yorumlarınıza değer veriyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!