Başlangıç WordPress WordPress Site Hızlandırma 2020

WordPress Site Hızlandırma 2020

3
wordpress-site-hızlandırma-

 Wordpress Site Hızlandırma 2020 | WordPress, muhteşem bir CMS (içerik yönetim sistemi)  platformudur, ancak doğru şekilde optimize edilmediği takdirde oldukça yavaş da olabilir. Bu kılavuzda, web sitelerinizin performans stratejilerini nasıl yapılandırmanız gerektiğini ve bu stratejilerin sırası ile nasıl uygulanacağını anlatıyoruz. WordPress site hızlandırma tekniklerine dair ipuçları yazının devamında…

Dünyanın dört bir yanındaki işletmeler, web sitelerini güçlendirmek için WordPress’e güveniyorlar.Bu içerik yönetim sistemini kullananların yarısından fazlası çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından oluşmaktadır. 74 milyondan fazla sitede aktif olarak çalışan wordpress, ManageWp raporlarına göre rakiplerini açık ara ile geride bıraktı !

WordPress Sitenizi Hızlandırın !

WordPress’i hızlandırmak ve sitenizin yüklenme süresini kısaltmak, ziyaretçileriniz için en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için aşağıdaki önerileri takip edin.

Site Hızlandırma WordPress 2020

1.Güvenilir ve Temiz Script / Tema kullanın

Kullandığınız site yazılımının öncelikle legal şartlarda edinilmiş olması gerekiyor. Warez scriptler site güvenliğinizi ve perfomansınızı riske atacağı için kesinlikle tavsiye etmiyoruz. (bkz: Warez Script Nedir?) Kullandığınız Temanın, wordpress varsayılan temaları gibi optimize edilmiş, hafif ve yüksüz olmasına dikkat edin. Sitenizin hızlı olması arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı sağlayacaktır.

2.Önbelleklemeyi Kullanın

Sitenizin kullanıcılarınızın tarayıcılarında belirli dosyalar bırakarak defalarca yeniden yüklenmesinin önüne geçin. Zaten yüklenmiş bir şablonu defalarca yükletmek siteyi oldukça yavaş çalıştırır ve kullanıcılarınız bunu hisseder. Site şablonunuzun ve diğer dosyalarınızın her yenilemede yeniden yüklenmesi yerine ilk girişte bu dosyaların tarayıcının bazı yerlerine yerleşerek bir daha ki kullanımda oradan çağrılmasını sağlamak sitenizi oldukça hızlandıracaktır. Bu işleme önbellekleme denir. (Bkz: Tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanın!) Bunu yapan birçok eklenti mevcut. Wp Super Cache eklentisi işinizi görecektir.

3.CDN Kullanın

CDN yani site dosyalarınızın farklı lokasyonlardaki sunuculara dağıtılması ve o sunuculara en yakın ziyaretçilere sunulması teknolojisinden yararlanmanız site hızınızı ciddi anlamda artıracaktır. Web siteleri, barındıkları sunucuların lokasyonlarına yakın olan ziyaretçilere daha hızlı yüklenirken, uzak olanlara daha yavaş yüklenir. Bunun önüne geçmek için CDN teknolojisini kullanmanız gerekir. CDN kulanımı sitenizi oldukça hızlandıracaktır.

4.WordPress Veritabanını Optimize Edin

Veritabanınız üzerinde yığın halinde olan verilerin daha kararlı ve hızlı okunabilmesi için veritabanınızı tıpkı resimleriniz, css dosyalarınız, js dosyalarınız ve html kodlarınız gibi optimize etmelisiniz. Veritabanınızı optimize ederek sorgularınızın daha hızlı çalışmasını sağlabilirsiniz.

WordPress Site Hızlandırma Yöntemleri 2020

5.Kayıpsız Sıkıştırma Kullanarak Görüntüleri En İyileştirin

Resimlerinizin tamamını sıkıştırmanız ve optimize etmeniz, site hızınızı artırmak adına çok önemli bir işlemdir. Sitelerinizi tiny png sitesi üzerinden online olarak tek tek optimize edebileceğiniz gibi Photoshop üzrinden de toplu olarak sıkıştırabilirsiniz. (Bkz: PhotoShop ile resim optimizasyonu) Photoshop dışında yardımcı yazılımlar kullanarak toplu resim optimizasyonu yapmak için FotoSizer Resim Optimizasyon programını kullanabilirsiniz..

6.Gzip Sıkıştırmasını Deneyin

Site dosyalarınızın tıpkı resimleriniz gibi optimize edilmesi gerekiyor. Html kodlarınızın da dahil düzenli ve tertipli olması, tüm site hızınızı olumlu olarak etkileyeceği gibi arama motorlarında  üst sıralarda yer almanızı sağlayacaktır. Sitenizin gzip sıkıştırmasını manuel ve otomatik olarak yapabilirsiniz. Hosting hesabınızın kontrol paneline giriş yaptığınızda Web sayfasını optimize edebileceğiniz ilgili ayarları görebilir ve bu özelliği aktif edebilirsiniz. Bu işlem sitenizin hızını artıracaktır.

7.WordPress Eklentilerinin Sayılarını Azaltın

Sitenizde bulunan eklentileri tek tek inceleyin. Hangisinin size ne kadar gerektiğini inceledikten sonra aralarından gereksiz olduğunu düşündüklerinizi çıkartın. Birçok eklenti kullandığınızda sitenize yarardan çok zarar sağlayabilir. Sitenizin yavaşlamasını sağlayacak birçok eklentiden kaçının. Eğer hayat kurtaracak bir eklendi kurulu değilse bu eklentiyi kaldırıp sitenizi hızlandırın. Ayrıca Bkz: WordPress Eklentileri

8.Web Font Performansını Optimize Edin

Sitenizde import edilmiş ne kadar font ver ise bunları tek tek analiz edin. Google Speed test çıktılarında önbelleklenmesi engellenmiş ne kadar font var ise bunların yapılanmasını tekrar yapın. Aşağıda optimizasyon açısından avantajlı olan fontları görebilirsiniz. Grafik olarak verdiğim bu resimde hangi fontun ne kadar sürede yüklendiği görülmektedir. Bu grafik tablosu google’ın kendi raporudur ve dikkate almanızı şiddetle tavsiye ederim.

9.Font Yollarını Optimize Edin

Fontların çağrıldığı yolları gözden geçirmenizde fayda var. Eğer fontları uygun olmayan konumda yada konumdan çağırıyor iseniz sitenizin yavaşlamasına sebep olabilir. Site tasarımınızın ve genel anlamda fontlarınızın footer kısmında çağrılmasına dikkat edin. Fontlarınızın  güvenli bağlantılar olduğundan emin olun. (https)

WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır? 2020

10.Ağır Görüntüler, Kodlar ve Videoları Kaldırın

Sitenizi yoran tüm içerikleri sitenizden ya kaldırın yada yormayacak şekilde kullanın. Videolar, optimize edilmemiş resimler ve sitenizi sonsuz döngü ve işlemci kullanımına sokacak ağır yüklü işlemler sitenizi büyük oranda yavaşlatır. Bu unsurların çaresine bakmanız sitenizi büyük oranda hızlandıracaktır. Çok güçlü sunuculara sahip olsanız da sitenizde büyük bir dosya var ise bu dosya sitenizi yavaşlatır.

11.CSS ve Javascript Dosyalarınızı Küçültün

Google PageSpeed çıktılarında en çok karşılaşılan sorunlardan biri de CSS ve JS (Javascript) sıkıştırmadır. Sıkıştırmadığınız bu dosyalar sitenizi her zaman yavaşlatır. Sıkıştırma işlemi kodlarınızın daha düzenli halde olmasını sağlar. Aradaki boşlukların kaldırılması bile dosyalarınızın sıkışması anlamına gelir. Çeşitli araçları kullanarak bu dosyalarınızı sıkıştırın ve sitenizin hızını bir tık daha artırın.

12.Çeşitli HTTP İsteklerini Azaltın

Başka sitelerden çektiğiniz dosyaları ve fonksiyonları gözden geçirin. Eğer çok sayıda siteden çok sayıda hizmet çekiyor iseniz bunlar da sitenizi yavaşlatacaktır. Özellikle iframe ile çekilen içerikler siteyi hem yavaşlatır. Hemde çeşitli güvenlik zaafiyetlerine sebep olur. Sitelerinizdeki http bağlantılarını gözden geçirin ve kaldırmanın yollarına bakın.

13.Hotlinking’i devre dışı bırak

Sitenizde bulunan ve farklı dizinlerden sitenize çekilen resimlerin kullanımı sonucunda sitenizde hotlinking’ler oluşur. Bu linkler sitenizi oldukça yavaşlatır. Sitenizdeki hotlinking yapılanması için .htaccess dosyanıza şu kodları ekleyin :

RewriteEngine on RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$ RewriteCond %{HTTP_REFERER}
 !^http(s)?://(www\.)?yourdomain.com [NC] RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ –
 [NC,F,L]

Bu kodları ekledikten sonra sitenizde birçok resmin bozuk simge olarak göründüğünü göreceksiniz. İzini bulduğunuz tüm resimleri kendi sitenizde çekerek yazı içlerinde yol(link) verin. Uğraşmak istemiyorsanız .htaccess içerisine eklediğiniz satırları kaldırın yoksa bu resimlerin sürekli bozuk kalmasını sağlarsınız. Bu da sitenizin daha kötü bir imaja sahip olmasına sebep olur.
Sitenizde kullandığınız resimlerin dış kaynaklardan çekilmemesi çok önemlidir.

14.Pingback’leri ve Geri Beslemeleri Devre Dışı Bırak

Pingback’ler ve Geri Beslemeler, eskiden site içeriklerinin birbiri ile alakalı olduğunu göstermek için iyi bir yoldu. Fakat değişen algoritmalar sonucunda bir sitenin diğer ile olan bağlantısını görmek pingbackler ile sağlanmıyor. Eski bir yöntem olan pingback’ler şimdilerde arama motorları tarafından artı özellik değil eksi  özelliktir. Sitenizin yavaşlamasına sebep olan bu özelliği kapatıp sitenizi bir kademe daha hızlandırabilirsiniz. Bkz: WordPress Eklentileri

15.Resim Boyutlarını Belirtin

Sitenizde kullanıcılar ve arama motorlarının botları tarafından algılanabilecek tüm resimlerin ölçülerini belirtmenizde fayda var. Kullandığınız temanın yeni olması bu özellikten faydalanmasını sağlayacaktır.  Google gibi arama motorlarının görsel sonuçlarına verdiği önemi bilmeyen yoktur. Bilmiyorsanız bile şimdi öğrenmiş bulunuyorsunuz. Google görsel sonuçlarında listelenen resimlerin ölçüleri belirtilen resimler olduğunu da bilmenizde fayda var. Resimlerinizin ölçülerini botlara bildirmeniz site hızınızı artıracaktır.

WordPress Site Açılış Hızlandırma 2020

16.Admin-ajax.php Sorununu Düzelt

WordPress 3.6 sürümünde gelen HeartBeat API’leri ile yönetim paneli için gerekli olan bazı ajax kodlarının tarayıcı tarafından çalıştırılarak bazı yüklerin sunucuya değil de tarayıcıya yönlendirilmesi sağlanmış.Wordpress  Yönetim panelimizde bazı özellikleri bu apilere borçluyuz. Bu durum yanında bazı sıkıntıları da getirmektedir. PageSpeed çıktılarına göre sitenizi yavaşlatan etmenelerden biri olan Admin-ajax.php dosyasını optimize etmeniz söylenir. Bunun için bir eklenti kullanmanız ve 60 saniye’de bir denetlenmesini sağlayabilirsiniz. Eklentiyi buradan indirebilirsiniz. Ayarlarında sadece aşağıdaki arayüzü göreceksiniz. Çeşitli ajax gecikmeleri için gösterdiğim ayarı devre dışı bırakmanız yeterli. Fakat bir sıkıntı yaşamadığınız sürece ayarların böyle kalması sitenizi hızlandıracaktır.

17.MySQL Optimizasyonu

Veritabanınızda bulunan veri yığınlarının daha stabil kontrol edilmesi için tablolar ve sütunlar kullanılmaktadır. Fakat bu alanların gereksiz bilgiler ile dolması ve düzensiz oluşturulması veri okuma ve yazma işlemlerini yavaşlatır. Bu işlemler yavaşlayınca hali ile site de yavaş çalışmaya başlar. Sitenizin daha hızlı çalışabilmesi için mysql optimizer’larını kullanın. Eklentiler hakkında araştırma yapıp en sağlıklısını ve sitenize verim katanını kullanmanız gerekiyor.

18.Güvenilir Web Sunucusu (Hosting) Seçin

Kullandığınız web yazılımı ne olursa olsun mutlaka barındırdığınız hizmetin kaliteli olması gerekiyor. Yaptığınız ve yapacağınız işlemlerin sorumluluğu her ne kadar sizde olsa da hosting firmanızın da işlerini iyi yapması gerekir. Sitelerinizin sürekli açık kalması ve disklerinin kaliteli olması çok önemli. İmkanınız var ise yüksek CPU erişimli SSD barındırma hizmetleri almanızda fayda var. Sitelerinizin hızı ve optimizasyonunu doğrudan etkileyen hosting hesaplarının kalitesine özen gösterin. Hosting satışımız mevcut. Dilerseniz iletişim‘e geçerek bu konuda hizmet ve yardım alabilirsiniz.

WordPress Site Hızlandırma Teknikleri 2020

Yukarıdaki işlemleri doğru bir şekilde yaptığınızda sitenizin hızı eskisinden çok daha fazla artış gösterecektir. Site hızınızın kullanıcı deneyimini direk olumlu etkilemesi,  arama motorlarının sitenize daha sıcak bakmasını sağlayacak ve sıralamada daha üstlerde yer bulacaksınız. Bir yandan site hızınızı optimize ederken diğer yandan da görselliğe özen göstermek zorundasınız. Kullanıcı deneyimi ile hız Arama motorlarının en çok dikkat ettiği iki etmendir. Yukarıda anlatılanlar klavuzluk etmek adına tarafımızca yazılmıştır. İşinize yaramasını dileriz. Soru görüş ve yorumlarınızı lütfen yorum olarak bildiriniz.

3 Yorumlar

    • Bu makaledeki içerikler ile sitenizin hızını artırabilirsiniz. Yapılandırmalarınıza bağlı olarak pagespeed skorunuz yükselebilir. Fakat pagespeed raporundaki puana fazla takılmamanızı tavsiye ederim. Orada yüksek puanlar almak sitenizin gerçek hızını yansıtmaz. Ayrıca orada yüksek puanlar almak için bir çok özellikten feragat etmeniz gerekebilir. Size tavsiyem kullanıcı odaklı hız testi yapın. Size ve yakınlarınıza hızlı açılıyor ise skorlara fazla takılmayın. Mobil aygıtlardan da hızlı açılmasına dikkat edin.

Ne düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Adınızı Girin!

Exit mobile version