Başlangıç Teknoloji Windows 10 kablolu ağı kablosuz paylaşma | Wifi Dağıtma

Windows 10 kablolu ağı kablosuz paylaşma | Wifi Dağıtma

0

windows 10 kablolu interneti kablosuz yapma | Mobil cihazların artması ile kablosuz ağlara (WİFİ) ihtiyaç artış göstermektedir. Telefonlarınızdan yada tabletlerinizden internete erişmek için WİFİ olmazsa olmaz bir ağdır. Malesef her modem wifi özelliği taşımadığı için bazı arkadaşlarımız bilgisayarlarından internet paylaşmak istemektedirler.

windows 10 kablolu interneti kablosuz yapma

Kablolu ağın kablosuz ağa çevrilmesi hakkındaki bu yazımızı okumaya devam ettiğiniz taktirde, bu konu hakkında bilgi sahibi olabilecek ve kendi wifi ağınızı oluşturabileceksiniz.

Öncelikle belirtmek isterim ki kablolu ağı kablosuz ağa çevirmenin birçok benzer yolu vardır.

Temeli aynı mantığa dayanır. Elinizde bir kablolu internet bağlantısı olmalı ve bu bağlantıyı wifi olarak dağıtabilmek için bir WİFİ adaptörünüzün olması gerekir. Wifi adaptör laptoplarda onboard (Ana karta monte edilmiş) olarak bulunurken masaüstü bilgisayarlarda harici olarak kullanılmaktadır. Bazı kasalarda wifi özelliği vardır ama sizin masaüstü bilgisayarınızda wifi özelliği yok ise kendinize bir adet Wifi adaptör almalısınız. Laptoplarında wifi özelliği olan arkadaşlar kesinlikle adaptör almaya kalkışmasın zira boş yere para vermiş olurlar. Laptopların içinde bu parça vardır. Piyasada 15 liradan başlayan fiyatlar ile bu ürünü rahatlıkla satın alabilirsiniz. Wifi adaptör ve Kablolu internet bağlantısına sahip olduktan sonra yapacağınız tek şey ise yazılım ile kendi ağınızı oluşturmak.

windows 10 kablolu interneti kablosuz yapma

İsterseniz bunu windows 10 üzerinden yapın isterseniz bir program kullanarak yapın size kalmış. Her ikisi için birer anlatım aşağıda bulunmaktadır…

Windows 10 üzerinden wifi paylaşımı

1- Windows araması yaparak AYARLAR terimini kullanın ve ayarlara girin. (Ayarlara istediğiniz yol ile girebilirsiniz.)

2- Ayarlar penceresi açıldıktan sonra AĞ ve İNTERNET olanı seçip bir sonraki pencereye geçin.

3-  Ağ ve İNTERNET ayarlarına girdikten sonra soldaki menüleri inceleyin.

Orada  Mobil Etkin Nokta bulunmaktadır. Onu açın ve aşağıdaki resimdeki gibi bilgilerinizi düzenleyip aktif edin. İnternetiniz aktif olacaktır.

Wifi noktası oluşturma programı

Eğer yukarıdaki adım benim hoşuma gitmedi, benim windows 10 sürümümde çalışmıyor yada ben daha kapsamlı birşey istiyorum diyorsanız bu adım tam size göre.

windows 10 kablolu interneti kablosuz yapma

Bilgisayarınızdan program kullanarak wifi noktası oluşturmak için aşağıdaki yazılanları yapınız…

Connectify Hotspot programını indirip kurulumunu yapın. Programı buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Bu program benimde kullanıp memnun kaldığım bir wifi dağıtma programı dır.

Programın kurulumunu yaptığınız taktirde size yönergeler ile neler yapmanız gerektiğiniz söylecektir. İngilizce anlamıyorum diyorsanız kabaca tarif edeyim ;

Kurulumdan sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

Bilgisayar açıldığında Dispatch Running olarak çalışacaktır. Dispatch açılışa yerleşir. Eğer açılışta çalışmasını istiyorsanız başlangıçtan kaldırıp manual olarak da açabilirsiniz. Size kalmış…

windows 10 kablolu interneti kablosuz yapma

Dispach açık ise Connectfy Hotspot yazılımını çalıştırın. Bulamıyorsanız windows aramasından bulabilirsiniz. Programı açtıktan sonra Settings menüsünden ayarlarınızı basitçe yapınız. Orada varsayılan olarak Dispatch seçili olacaktır. Değilse Kablolu bağlantınızı seçin yada Dispatch seçili olsun. İnterneti buradan paylaş dediğimiz bu ayarı yapmazsanız gelen interneti göstermemiş olursunuz ve wifi paylaşımı başarılı olmaz.

İnternet geliş yolunu gösterdikten sonra SSID ve PAROLA bilgilerini düzenleyip START HOTSPOT butonuna bastıktan sonra birkaç saniye içinde KİŞİSEL ERİŞİM NOKTANIZ aktif olacaktır.

Yıkarıda yazılanları yapamaz veya sorunla karşılaşır iseniz yorum yaparak bize bildirebilir, yardım alabilirsiniz. İyi günlerde kullanın…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!