Başlangıç Teknoloji Uygun bilgisayar nasıl seçilir ? Nelere dikkat etilir ?

Uygun bilgisayar nasıl seçilir ? Nelere dikkat etilir ?

0

Bilgisayar almak istiyorsunuz ama hangi özelliklere sahip olması gerektiğini bilmiyor musunuz ? Ya da hangi bilgisayarı almak için ne kadar bütçeye ihtiyacınız olduğunu mu araştırıyorsunuz ? Yada öyle bir şeyi arıyor iseniz tam yerine geldiniz. Tecrübelerime dayanarak yazdığım bu yazıda hangi bilgisayarı almanız gerektiği konusunda sizlere fikirler vermeye çalışacağım…

Hemen yanda duran arkadaşımızı konuk etmek istedim. Kendisi yazı boyunca bizlere eşlik edecek ve sizlere ilham verecek 🙂 . Böyle bir bilgisayar falan almak isteyebilirsiniz. Bunu gayet normal karşılarım. Anlatımı bu kasaların dışında yapmak istiyorum. Tabi meraklılarına Asus Rog ve diğer Gamer Case leri tavsiye edebilirim. Dell Workstation, Alienware yada Poseidon alabilirsiniz. Tabi paranız yeterince varsa. Yoksa yazıyı okumaya devam edin çünki daha makul önerilerde bulunacağım.

Öncelikle bilgisayarı ne amaç ile kullanacağımıza ne olarak karar vermemiz gerekiyor. ‘ Her işime yarasın ‘ dediğinizi duyar gibiyim. Uygun fiyata malesef böyle bir bilgisayar bulmanız mümkün değil. Amatör düzeyde her istediğinizi yapabilirsiniz elbette. Mesela film izlersiniz, normal oyunları oynarsınız, internette dolaşırsınız yada buna benzer işlemleri yapabilirsiniz. Her şeyden kastınız bu ise durum değişir. Fakat bilgisayar ile ne yapacağınıza net olarak karar vermeniz gerekiyor.

Kararınızı vermeniz için neler yapılabileceği hakkında kategorilerle alan daraltıp kararınızı vermenize yardımcı olacağım. Öncelikle bilgisayar ile temel olarak ne yapılabilir onu öğrenelim. Bir bilgisayarın en genel alınma amacı İş, Oyun yada gündelik kullanım için olanıdır. Fiyatı da iş için olan yüksek Oyun için olan orta ve gündelik kullanım için olanı en uygunu şeklindedir. Gündelik kullanım için olan bilgisayarları başka işler için kullandığınızda sıkıntı çekersiniz bu yüzden bu bilgisayarları alırken lütfen hayallere kapılmayın. Oyun  bilgisayarları ile oyun oynayabileceğiniz gibi elbette ki gündelik kullanımlarınızı yapabilirsiniz fakat iş anlamında istediklerinizi veremeyecektir. İş için üretilmiş bilgisayarlar ile her istediğinizi yapabilirsiniz. Tabi o kadar bütçeniz var ise…

Burada önemli olan yukarıda da belirttiğim gibi tam olarak ne yapacağınıza karar vermiş olmanız gerekir. Bu doğrultuda şu özelliklere sahip bilgisayarları, istediğiniz amaca göre alabilirsiniz:

Gündelik kullanım için olan bilgisayarlar

Bu bilgisayarlar için çok fazla sayısal özelliklere ihtiyacınız yok. Piyasada bulunan bu günün şartları ile İntel i3 ve i5 işlemcili bilgisayarlar gündelik kullanımlarınız ve biraz fazlası için işinizi görecektir. Öyle ucuz olsun da canı çıksın denecek kadar işlevsiz bir sistem almak istemezsiniz. Bu yüzden belki biraz iş ve oyun, biraz da gündelik kullanım ihtiyaçlarınız için İntel i3 ve i5 işlemci 1GB ekran kartı 4GB ram ve 500GB Harddiski olan bir bilgisayar işinizi hayli hayli görecektir. Bunlar ve verecek olduğum bilgiler yakın değerlerdir. Tamamen klavuz amaçlıdır.

Oyun için kullanılacak bilgisayarlar

Oyun konusu bilgisayar almak isteyenler için çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bir oyunun açılması o oyunun tam anlamı ile oynanması ( Kaldırması diye de tabir edilir ) anlamına gelmez. Yani gündelik kullanım için alınmış bir bilgisayar GTA 5 oyununu çeşitli işlemlerden geçirilerek açabilir. Ama grafik özellikleri en düşük düzeyde, donarak veya arada bir oyun durarak o oyundan zevk almazsınız. Grafik kalitesini en yükseklerde yaşamak ve donmadan oynamak için oyuncular için üretilmiş parçalardan oluşan bilgisayarları almalısınız. Bunun için ve diğer işler için İntel öneriyorum. Yapılan birçok test sonucunda ( Render, fps, diğerleri ) Denk işlemcilerin İntel olanı rakiplerini geçmiştir. Fiyatı pahalı olarak bilinir. Doğrudur, sadece intel işlemci alıp öyle süs gibi tutacaksanız intel pahalıdır. Fakat bununla birlikte bilgisayar toplayacaksanız diğerlerinin yarısı kadar uygun bir fiyat çıkar. Diğer işlemciler için kullandığınız parçaların maaliyetleri daha yüksektir ki genel anlamda onlar daha pahalı sistemlerdir. Bu yüzden sisteminizde en düşük intel i5 6.nesil işlemci bulunsun. Tercihen intel i7 olmalı. Ekran kartınız 4Gb 128 bit olsun ki grafikleri sıkıntısız çalıştırsın. Buna bağlı olarak kaliteli bir monitör veya tüm bu özelliklere sahip bir Laptop. Bunların yanı sıra eğer toplayacak iseniz en azından sistemi kurmak için bir SSD alın. Laptop alacaksanız da mevcut harddiski SSD ile aldığınız yere değiştirtin. İşlemci (CPU) ve Grafik işlemci (GPU) oyun yüklerini en aza indirirken, verilerinizin daha hızlı okunup yazılabilmesi için de bir SSD şart. SSD ne diye soracak olursanız : Harddisk görevi gören ama harddisklerden yaklaşık 5 kat daha hızlı okuma/yazma işlemi yapabilen Katı hal sürücüleridir. Tüm bunların kalitesini gölgede bırakmayacak bütçenize uygun bir monitör de almalısınız. Masaüstü bilgisayar alacak olan kişiler monitörlerine de dikkat etmeliler. Laptop alacak arkadaşlar bu özelliklerdeki bilgisayarlar zaten oyun için yapıldığından ekranı kaliteli olur. Oyunları oynarken grup konuşmaları yapabilmek ve ekstra uygulamaları  da çalıştırabilmek adına RAM kavramını iyi bilmeniz gerekir. Programların çalıştığı alan olarak bilinen RAM, bu sistem için en az 8GB olmalıdır. Zamanla yetmemesi durumunda 4GB daha ilave edilebilir. Diğer özellikler zaten bu sisteme uyan parçaların özellikleridir ve sorun çıkarmayacak kalitede olurlar.

İş bilgisayarları

Bu bilgisayarlar hakkında da merakınızı giderecek kadar kısa bilgi versem yeterlidir diye düşünüyorum. İş yapmak için alacak olanlar bilgisayarlarını gidip elleri ile koymuş gibi bulup alırlar. Ama sizin merakınızı giderebilmek adına birkaç bilgi ekleyeyim. İş bilgisayarları teknolojinin son nimetlerinden yararlanan özel üretilmiş bilgisayarlardır. İnsanların kullandıklarının aksine çok pahalı ve güçlüdürler. Genellikle grafik animasyon işleri yapan firmalar yada kişiler tarafından kullanılırlar. Çok fazla sayıda programı aynı anda çalıştırabilecek kadar RAM, tüm bu programların kayıt işlemlerini yapabilecek SSD, bu verileri hızla işleyecek ve yine kayıt edecek bir işlemci, tüm yapılan çalışmayı kayıpsız görüntüleyebilecek bir ekran ve ister oyun ister ise grafik yüklerini sorunsuz çekebilecek olan bir Ekran kartı taşıyan bu bilgisayarlar sahibini asla yarı yolda bırakmamak için üretilmiştir. Oyun oynarken güç kesilmesi, buna bağlı parçaların yanması, işlemlerin yapılması fakat görüntülemedeki sıkıntı ve buna benzer birçok sıkıntının önüne geçilmiştir. Bunların temel sebebi iş bilgisayarları olmasıdır. Sizin evde oyun oynamanız ile birilerinin büyük yazılımlar üretme çabaları maddi olarak aynı karşılanmaz. Bu yüzden iş bilgisayarları daha bir güven verir. Almak hepinize nasip olsun inşallah arkadaşlar 🙂 .

Hangi bilgisayarı alacağı konusunda hiçbir fikri olmayan insanlara yazdığım bu yazıyı umarım faydalı bulmuşsunuzdur. Soru ve görüşlerinizi aşağıdan yorum olarak yapabilirsiniz. Sormak istediğiniz hararetli bir konu var ise lütfen Soru-Cevap başlıklı forumumuza konu açarak üyelerimizin cevap vermesini sağlayınız. Bu sayede diğer insanların bu sorudan ve cevabından faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Teşekkürler.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!