Başlangıç Mobil Cihazlar Root Atma: Android Telefona Root Atma

Root Atma: Android Telefona Root Atma

0
telefona root atma

Telefona root atma işlemi basit olmasına rağmen uygulandığında bazı riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu riskler birçok kullanıcı tarafından abartılsa da yine de mevcut riskleri göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bu yazımızda ise Android işletim sistemine sahip bir telefona root atma işleminin nasıl yapıldığını, root işleminin faydalarını ve zararlarını inceleyeceğiz.

telefona root atma

Root Nedir? Neden Atılır?

Root, kök anlamına gelen yabancı kökenli bir sözcüktür. Cep telefonları, bilgisayarlar gibi kullanıcılar tarafından özelleştirilebilen cihazlar değillerdir. Cep telefonlarında özelleştirme işlemi yapabilmek için root atmak gerekmektedir.

Root işlemi başarılı bir şekilde yapılan bir cep telefonunun erişim hakları çok daha fazladır. Root işleminden sonra kullanıcı, cep telefonunun kontrolünü tamamen kendi kontrolü altına alabilmektedir. Bu yüzden de profesyonel kullanıcıların cep telefonları rootludur.

Android Root Atma İşlemi ile Neler Yapılabilir?

  • Cihazın mevcut Android sürümü değiştirilebilir.
  • Android tarafından dayatılan programlar kaldırılabilir.
  • Mobil oyunlarda çalışabilen hile programlarını kullanabilir.
  • Wi-Fi Şifre kırma gibi hack programları telefon tarafından kullanılabilir.
  • Cihazın maximum ses miktarı arttırılabilir.

Root işlemi genellikle ikinci madde olan, dayatılan programların kaldırılabilmesinden dolayı yapılmaktadır. Samsung veya diğer Android model cep telefonlarında işletim sisteminin ve firmanın dayattığı programlar genellikle işlevsel değildir ve kullanıcılar bunları kullanmazlar.

Her kullanıcı da kullanmadığı programı kaldırmak ister fakat Android işletim sistemi bu erişimi kullanıcılara sağlamaz. Bu yüzden de root işlemini tercih eden kullanıcılar, kullanmadıkları programları telefonlarından kaldırarak cihazlarının performanslarını maksimum seviyeye çıkartırlar.

Telefona Root Atma İşleminin Zararları Nelerdir?

Root işlemi sonrasında garantisi devam eden cihazınızın bozulması durumunda cihazınızda root işlemi yapıldığı için üretici firma ilgili cihazı garanti dışı kabul edecektir. Teknik servise gönderilen cihazların root işleminden geçip geçmediği kontrol edildiği için garantisi devam eden cihazların rootlanması telefonu garanti dışı bırakmaktadır.

Root işleminden sonra mevcut uygulamalarınızın uyumsuzluk yaşaması muhtemeldir. Sürekli kullandığınız uygulamaların çalışmama ihtimali yüksek olduğu için root işlemini dikkatli yapmalısınız.

Root atılan cihazlara erişim fazla olduğu için cihazların güvenlik problemi yaşaması muhtemeldir. Cihazınızda kredi kartınız tanımlıysa bunun çalınması ihtimalini değerlendirerek root atma işlemini yapmalısınız.

Başarılı bir şekilde yapılan root işlemlerinden sonra cihazın performansı artacaktır fakat tam tersi durumda söz konusu olabilir. Cihazınız için en uygun root dosyalarını bulmalısınız aksi takdirde cep telefonunun performansı düşecektir.

Android Root Atma İşlemine Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Root atma işlemine başlamadan önce cep telefonunuzun yedeğini almalısınız. Yedek almak, bu tarz işlemlerin öncesinde cihazınızı olası bir olumsuz durumdan kurtarmanızı sağlayacaktır. Telefonunuzu ve rehberinizi Google Drive’a yedekleyebilir ve root işlemi olumsuz olursa buradan tüm verilerinizi geri yükleyebilirsiniz.

Root işlemi esnasında telefonunuzun kapanmaması için şarj oranının yüksek olması şarttır. Telefonunuzun bataryası bozuksa da root işlemini şarja takılıyken yapmalısınız.

KingRoot Root Atma

Root Atma Programıyla İşlem Yapmak

Cep telefonunuza root atma işlemini iki farklı yol ile yapabilirsiniz. Telefonunuza yüklediğiniz bir uygulamayla root atabileceğiniz gibi, bilgisayara telefonu bağlayarak da root işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

KingRoot programı basit ve etkili bir uygulama olsa da bu programla yeni cihazlara root atma işlemi yapamazsınız çünkü program Android 5.0’a kadar destek vermektedir. Bu yüzden root atma işlemini cihazınızı bilgisayara bağlayarak atmalısınız. Android 5.0 sürümünün altındaki cihazları kullanan kullanıcılarımız için KingRoot programıyla root atma işlemini kısaca anlatacağız.

KingRoot ile Root İşlemi

Programı indirmeden önce Ayarlar-Güvenlik menüsünden “Bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemeye izin ver” seçeneği işaretlenmelidir. Bu işlem yapıldıktan sonra program APK olarak indirilir. Cep telefonunun “İndirilenler” bölümüne gidilir ve program buradan yüklendikten sonra en altta yer alan “Try It” butonuna basılır.

Eğer burada “Device is not Root yet” yazısı yer alıyorsa bu cihazın henüz rootlanmadığı anlamına gelmektedir. Try Root yazısına tıklandıktan sonra beklemelisiniz. İşlem %100’e geldiğinde cihazınız artık rootlanmış olacaktır.

Root’u uygulamalarda kullanmak için her uygulamada izinleri aktifleştirmeniz yani “Allow” yapmanız gerekmektedir.

Root Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kingroot programıyla atmış olduğunuz rootu geri yüklemek isteyebilirsiniz. Bunun için ise yapmanız gereken şey çok basittir. Uygulama kaldırıldığında root işlemi de devre dışı kalmaktadır. Yine de programın kalıntıları telefonun içerisinde yer aldığı için root işleminin tamamen devre dışı kaldığını söyleyemeyiz. Bu yüzden programı tamamen kaldırmak için programı çalıştırın.

Programı çalıştırdıktan sonra “Settings” kısmına gelin ve altta yer alan “Uninstall KingRoot” seçeneğine tıklayın. İşlemi “Continue” seçeneğine basarak onaylayın. “Keep a Root Backup” seçeneğinin yanındaki işareti de kaldırdıktan sonra root öncesi tüm verileriniz geri yüklenecektir.

Bilgisayardan Root Atmak

Bilgisayardan Root İşlemi Nasıl Yapılır?

Bazı kullanıcılar root işlemini cep telefonları üzerinden yapamazlar bu durumda da geriye kalan tek yöntem bilgisayardan root işlemini gerçekleştirmektir. Bilgisayardan da root işlemi için aynı programı kullanabilirsiniz. KingRoot programını ilgili linkten indirdikten sonra kurulumunu gerçekleştirin.

USB cihaz ile cep telefonunuzu bilgisayara bağlamalısınız. Bağlantı sağlandığında programın ekranında da onay verilecektir. Cihazınızdan onay vermeniz istenirse onay vermelisiniz, onay verildikten sonra işlem %100 olana kadar devam edecektir. İşlem tamamen bittiğinde ise “Rooted” ifadesi ekranda belirecektir. Bu ifade belirdikten sonra cihazınızın bilgisayar bağlantısını kapatabilirsiniz.

Bu işlemlerin aynısını tablete root atmak istediğinizde de yapabilirsiniz. Android tabletlerde aynı işletim sistemine sahip oldukları için tabletlere root atmak için ekstra bir yöntem bulunmamaktadır.

Şimdilik Yorum Bulunmuyor. İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!

Exit mobile version