Başlangıç Genel PDF Nasıl Yapılır? Bilgisayarda PDF Oluşturma Rehberi

PDF Nasıl Yapılır? Bilgisayarda PDF Oluşturma Rehberi

0
PDF Nasıl Yapılır? Bilgisayarda PDF Oluşturma Rehberi
PDF Nasıl Yapılır? Bilgisayarda PDF Oluşturma Rehberi

PDF Nasıl yapılır sorusu, birçok bilgisayar kullanıcı tarafından araştırılan ve sorulan bir sorudur. Belgelerin hatasız ve düzgün bir şekilde paylaşılması, salt okunur olması ve boyutunun olabildiğince düşük olması istendiği için PDF kullanımı neredeyse zorunlu hale gelmektedir. Fakat PDF yalnızca görüntüleme için hazırlanmış bir yazılım olduğu için, kişiler Word gibi programlar üzerinden oluşturduğu belgeleri nasıl PDF formatına çevirebileceklerini bilmiyorlar. Bu içeriğimizde sahip olduğunuz belgeleri nasıl PDF formatına çevirebileceğinizi göstermeye çalışacağız.

PDF Nasıl Yapılır? Bilgisayarda PDF Oluşturma Rehberi

PDF Nasıl Yapılır?

PDF kelimesi, Adobe Acrobat Reader uygulamasında kullanılan ve .pdf uzantısına sahip, yalnızca okunabilir sayfaları içerisinde barındıran tüm belgelere verilen bir isim olarak kullanılmaktadır. Hazırlamış olduğunuz bir sunumu, bir raporu, bir tabloyu veya bir fotoğrafı PDF formatına dönüştürerek değiştirilmesini engelleyebilir ve hatasız bir şekilde incelenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu yüzden hazırlamış olduğunuz önemli belgeleri PDF formatına çevirerek paylaşmak hem sizi daha profesyonel gösterir hem de bu belgeleri her türlü platformda sorunsuz bir şekilde incelemenize olanak sağlar. Bunun yanında PDF oluşturmak ve paylaşmak oldukça kolaydır. Eğer bilgisayarınızda PDF görüntüleme ve oluşturma yazılımlarını barındırıyorsanız işiniz çok daha kolay olacaktır.

Bilgisayarda PDF Oluşturma Rehberi

Bilgisayarda PDF Oluşturma Rehberi

Bilgisayarınızdaki dosyalarınızı PDF formatına çevireceğiniz birden fazla yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden kendinize en uygun olanını belirleyerek hemen PDF dönüştürme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. PDF Nasıl yapılır sorusunun cevabını arıyorsanız aşağıdaki yöntemleri hemen inceleyebilirsiniz. Ayrıca PDF Dosya Boyutunu Küçültme Yöntemleri başlıklı içeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

Microsoft Office Belgesini PDF Olarak Kaydetme

Bilgisayarınıza Microsoft Office programları bulunuyorsa ve bu programlar üzerinde oluşturduğunuz bir belgeyi PDF formatında kaydetmek istiyorsanız yapmanız gereken şeyler oldukça basit. Fakat PDF olarak kaydetmenin yanında normal olarak da kaydetmeyi unutmayın. Aşağıdaki örneğimizde Word kullanılmıştır ancak tüm Office programlarında aynı yolu izleyerek belgenizi PDF olarak kaydedebilirsiniz. (PowerPoint, Excel, Word)

Microsoft Office Belgesini PDF Olarak Kaydetme
 • Office dosyanızı açın.
 • Kaydetmek istediğiniz belgeyi açtıktan sonra sol üstten “Dosya” sekmesine tıklayın.
 • Açılan sayfada sol menüde bulunan “Farklı Kaydet” yazısına tıklayın.
 • Sayfanın sağ aşağısında yer alan “Gözat” ikonuna tıklayın ve dosyayı kaydetmek istediğiniz yeri seçin.
 • Seçme sayfasından çıkmadan dosyanızın ismini belirleyin ve altında bulunan “Kayıt Türü:” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan menüde “PDF” seçeneğini bulun ve seçin.
 • Kaydet butonuna basarak işlemi tamamlayın.

Bu işlemlerden sonra seçtiğiniz konuma, kaydetmiş olduğunuz belge PDF formatında kaydedilecektir. Bu yöntem ile tüm Office dosyalarınızı PDF olarak kaydedebilirsiniz. Görüldüğü üzere oldukça kolay bir şekilde PDF dosyaları oluşturabilirsiniz.

PDF Nasıl Yapılır – PDF Dönüştürme Siteleri

Eğer Office yazılımlarına erişiminiz yoksa ve fotoğraf gibi diğer dosyalarınızı bu formata çevirmek istiyorsanız, çevrimiçi yöntemleri kullanabilirsiniz. İnternet üzerinde bulunan birçok ücretli ve ücretsiz dönüştürücü sitesi üzerinden istediğiniz her türlü dosyayı PDF formatına çevirebilirsiniz. Ayrıca bu yöntemi yalnızca bilgisayarda değil, internete erişimi olan her türlü cihazda kullanabilirsiniz.

PDF Nasıl yapılır sorusunun cevabı olarak istediğiniz tüm dosyalarınızı PDF formatına çevirebileceğiniz çevrimiçi hizmetler şunlardır:

 • SodaPDF – Ücretsiz PDF Oluşturucu
 • PDF24 – Ücretsiz PDF Oluşturucu
 • FreePDFConvert
 • SmallPDF

Bu tür sitelerde yapmanız gereken tek şey, PDF dosyasına dönüştürülmesini istediğiniz belgelerinizi bilgisayarınızdan seçmek ve sisteme yüklemek olacaktır. Ayrıca PDFCreator ve Doro PDF gibi bilgisayarınıza indirerek PDF dosyaları oluşturmanızı sağlayan küçük yazılımlar da bulunmaktadır. Bu yazılımları indirerek de hızlı bir şekilde PDF oluşturma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yazdırma Yöntemi İle PDF Oluşturma

Yazdırma Yöntemi İle PDF Oluşturma

Bilgisayarınızdaki herhangi bir belgeyi .pdf olarak kaydetmenin bir diğer yolu da belgeyi yazdırmaya çalışmaktır. Herhangi bir resim, word, powerpoint sayfası, excel dosyasını .pdf olarak kaydetmek için belgeyi yazdır demeniz ve yazıcı listesinden pdf olarak kaydet seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

İçeriği Değerlendir

İlk yorumu sen yap!

Ne düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Adınızı Girin!

Exit mobile version