Başlangıç Haber Meraklısı için bilgisayar hakkında bilinmesi gereken bilgiler

Meraklısı için bilgisayar hakkında bilinmesi gereken bilgiler

0

bilgisayar hakkında bilinmesi gereken bilgiler | Bilgisayar kullanıcıları için yazıp çizdiğimiz yazımıza hoş geldiniz. Bu yazıda bilgisayar kullanırken uygulamak isteyebileceğiniz bazı  taktikler bulunmakta. Bunların yanı sıra tecrübelerimiz ve gelen talepler doğrultusunda yazmak istediklerimiz bulunuyor. Bilgisayar kullanırken bunlara dikkat edin ve bunları uygulayın.

bilgisayar hakkında bilinmesi gereken bilgiler

  • Eğer kullandığınız programların lisansını legal yollar ile almadıysanız ve illegal işlemler ile programı kullanıyorsanız bu programları güncellediğinizde geçerli lisansları kaybolur. Güncellemeler çeşitli iyileştirmelerden oluşur fakat öncelikleri lisans kontrolü yapmaktır. Güncellemeleri denetle tuşlarına basarken ve güncellemeyi kur tuşuna basarken bunları aklınızda bulundurun.
  • Çeşitli işler yapmak için kullandığınız vpn programları ve proxy ayarları izinizi kesinlikle kaybettirmez. Sadece talepte bulunduğunuz sunucuya erişim kurmak için farklı  giriş kullanmanızı sağlar. İçeri girdiğinizde yüzünüzde bir maske olmadığından içeride herkesin sizi tanıyabileceğini unutmayın. Kötü çocuk olurken vpn programlarına sığınıp izinizi tam anlamı ile kaybettirdiğinizi düşünmeyin.
  • 16 GB diye satılan yada  500 Gb diye satılan telefon yada bilgisayarların içinde işletim sistemi kurulacak kadar eksik alan olabilir. 8 Gb akıllı telefon içinde 3GB kadar sistem dosyası bulunur. telefonu alıp içini kurcaladığınızda neden 3GB eksik geri götüreyim diye düşünmeyin. Aynısı bilgisayar için de geçerlidir. 20 GB kadar (işletim sistemine göre değişiklik gösterir) sistem dosyası bulunan diskte daha az boş alan kalmış olur. Ayrıca hafıza birimlerinin 1000’in katları ile değil 1024’ün katları ile hesaplandığını da bilmenizde fayda var. 1GB = 1024 MB | 1MB = 1024 KB şeklindedir. Bu tıpkı hazır diye tabir edilen suların 19 litre olması gibidir. Bildiğiniz birim litre diye size hesaplayabileceğiniz terimler kullanırlar. Fakat su dünyasında kullanılan terim Galon’dur. 19 lt. diye tabir edilen bir su damacanası aslında 5 galondur. Benzetme amaçlı işin suyunu çıkardım eleştirmeyin . 🙂
  • prntscr tuşu ile çekilen ekran resmi facebook, whatsapp ya da google gibi sosyal ağlarda  ctrl+v (Yapıştır) işlemi ile kolaylıkla paylaşılabilir.
  • Ekran alıntısı aracı ile seçtiğiniz bir alanı desteklenen yerlere yapıştırdığınızda resmi direkt paylaşabilirsiniz. Resmi kaydetmenize gerek yok. Bunun yanı sıra resimde yaptığınız çizimler de bu yapıştırma işlemi ile paylaşılabilir.
  • Bilgisayarınızı hızlı başlatmak için “Windows 7 de” başlat ve çalıştır kısmına msconfig, “windows 8 ve sonrası için” ise görev yöneticisi Başlangıç menüsü altında kullanmadığınız tüm görevleri devre dışı bırakın. Bilgisayarınız bundan sonra daha hızlı açılacaktır.
  • Virüs olup olmadığına karar veremediğiniz ama şüphelendiğiniz tüm dosyaları açmanın en basit ve etkili  iki yolu vardır. Bu dosyayı Sanal  Makineniz üzerinde çalıştırırsınız. Ki bunun için sana makine kurmuş olmanız gerekir. Bir diğer yolu ise sandbox denen programı kullanmanızdır. Bu program ile o dosyayı çalıştırırsınız fakat Ram yada  Sistem C üzerinde hatta kayıt defterinde bile kalıntı bırakamaz. Sadece o program içinde çalışır ve kapatınca tüm dataları ortadan kalkar.

bilgisayar hakkında bilinmesi gereken bilgiler

  • Bilgisayardan para kazanma gibi bir hayali olan varsa şunları da bilmeli ;  Bilgisayar’da illegal yollardan para kazanmaktan kesinlikle uzak durun. Spam içerik (çalıntı), ad*lt yada h*ck gibi kısa zamanda para kazandıran ama başınızı derde sokan işlemlerden de kesinlikle uzak durun. İyi bir fikir üretin. Bu ne kadar zaman alırsa alsın fikriniz iyi olmalı. Fikri ürettikten sonra onu gerçekleştirene kadar durmayın ve bu süre içerisinde ne gerekiyorsa yapın. Emin olun yapan böyle yaptı ve bundan fazla yada eksik birşey yapmadı. Yapma dediklerimi yapanlar sadece bunun yapılmaması gerektiğini görecekler. Bu da zaman ve para kaybı olarak geri dönecek.
  • Amatör kişilerin oluşturduğu virüsler, Uzmanlar tarafından geliştirilen virüslerden daha tehlikelidir. Bu aslında tamamen bakış açınıza bağlıdır. Uzmanların geliştirdiği virüsler milyonları etkiler ve belli bir amaca hizmet eder. Amatörlerin yani lamerlerin oluşturduğu virüsler ise direk şahsınıza yönelik oluşturulur. Eğer bulaştırma aşaması başarılı olursa bu sizin sonunuz olabilir. Tüm bilgilerinize erişebilir, kameranızı izleyebilir, dosyalarınızı alabilir ve sizin adınıza sizin sosyal medya hesaplarınızdan istediği herkese mesaj atabilir, paylaşımda bulunabilir. Bu yüzden amatör virüslere daha çok dikkat edin.
  • İnternette okuduğunuz bilgiler (bu yazının da olduğu gibi) büyük ölçüde görüş belirtir. Gerçeklikten uzaklaşabilir ve yorum içerebilir. Bu bağlamda “çok cahilsin azcık google’a yaz da birşeyler öğren” diyen insanlara bıyık altından rahatlıkla gülebilirsiniz. İnternetteki her bilgi doğru değildir. Büyük ölçüde yalan yanlış içerikler bulabilirsiniz. Para için birçok yazı ve içerik üreten insanlar gerçekliği ile ilgilenmezler. Bunlardan birine denk geldiğinizde gerçek olduğunu düşünüyor iseniz yeni bir bilgi edindiğinizi düşünürsünüz. Bu davranış biçimine karşı olun. Bir bilgiyi doğru olarak değerlendirmeden önce birçok makale, birçok resim ve video incelemeniz gerekebilir. Her kafadan bir ses her zaman çıkacaktır.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!