Ana sayfa Haber Kendini onarabilen telefon pilleri geliyor

Kendini onarabilen telefon pilleri geliyor

0

Kendini onarabilen telefon pilleri | Gelişen teknoloji ile beraber telefon ve dizüstü bilgisayarların kullanımı da artmış bulunuyor. Büyüyen bu pazara mensup tüm ürünlerin içerisinde de batarya bulunuyor. Daha iyi şarj süreleri ve cihaz kalitesi adına yapılan bir girişim olan Kendini onarabilen pil ve bataryalar üretilmeye başlanacak.

Karbon pillerden Li-On bataryalara geçtiğimiz zamandan bu yana  birçok şarjlı cihaz daha uzun pil ömrü sunmaya başlamıştı. Canlı diye tabir edilen ve ölmeye meyilli olan enerji hücrelerinden oluşan Li-On bataryalar Karbon piller kadar kısa bir kullanım ömrüne sahip olmasa da 1-2 yıldan uzun kullanılamıyor. İçerisindeki enerji Hücrelerinin ömrünün günden günde bitmesi bu pillerin yerine yeni piller üretme girişimlerine sebep oldu.

Batarya üreticilerinin bu girişimi Bataryaların içerisindeki bu enerji hücrelerinin kendini yenileyebilmesini sağlama temeline dayanıyor. Mutlu sona oldukça yaklaşan girişimciler artık kendi kendini tedavi edebilen bataryalar üretmeye başlayacak.

Kendini onarabilen telefon pilleri

İleride üretilecek olan ve henüz çalışmaları devam eden batarya, Angewandte Chemie dergisinde tanıtıldığına göre, seri karbon nanotüp yaprakları ile özel bir polimer katmanından oluşuyor. Bu polimer, sadece bataryanın bir hasar durumunda sızmasını engellemekle kalmıyor, hasar alan yüzeyin de kendini iyileştirmesini sağlıyor.

Önümüzdeki günlerde satılacak olan cihazların içerisinde bu bataryaları görmeyi gerçekten dört gözle bekliyoruz. Telefonların tamiri sırasında en çok masraf sonradan takılan bataryalar tarafından çıkabilmektedir. Daha uzun ömürlü cihazlar için yerinde bir teknoloji olacağına inanıyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!