Başlangıç Güvenlik Kali Linux | Reverse Engineering (Tersine Mühendislik) Araçları

Kali Linux | Reverse Engineering (Tersine Mühendislik) Araçları

3

Kali Linux Reverse Engineering Tersine Mühendislik araçları ile Penetrasyon testlerinizin bir kısmını yapabilirsiniz. Tersine Mühendislik araçlarını Kali Üzerinde aşağıdaki başlıklar ile bulabilirsiniz. Tersine Mühendislik konusunda kendinizi daha fazla geliştirebilir ve teorik bilgilere erişebilirsiniz. Bunların yanı sıra sitemiz üzerinde tüm Kali Araçlarını bulabilir ve kullanımları hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Tersine Mühendislik (Reverse Engineering) Nedir ?

Tersine mühendislik, bir aygıtın, objenin veya sistemin; yapısının, işlevinin veya çalışmasının, çıkarımcı bir akıl yürütme analiziyle keşfedilmesi işlemidir. Makine veya mekanik alet, elektronik komponent, yazılım programı gibi) parçalarına ayrılması ve çalışma prensiplerinin detaylı şekilde analizini içerir. (Wikipedia)

Yukarıda wikipedia’ye ait Tersine Mühendislik hakkında bir yazı mevcut. Tersine Mühendisliği daha sadeleştirilmiş ve anlaşılır şekilde açıklayacak olursak :

Kali Linux Reverse Engineering Tersine Mühendislik
kali linux

Tersine Mühendislik, İşleyen bir sistemin (bilgisayar sistemi, yazılım, iş yerlerindeki işleyiş, saat, otomobil ve diğer) nasıl işlediğini anlamak için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem ile işleyen bir sistemin nasıl işlediğini araştırırsınız ve sonunda o sistemin nasıl işlediğini çözmeyi amaçlarsınız. Tersine Mühendislik örnekle açıklanacak olursa, banka soymaya karar veren hırsızların, o bankayı enine boyuna tüm ayrıntıları ile araştırarak analiz etmesine benzer. Banka hakkında tüm bilgi toplanır ve buna göre strateji uygulanır. Örneğin bu denli illegal olmasına takılmayın. Anlatmanın daha iyi bir yolu (Bu konu için) zannımca yok. 🙂

Tersine Mühendislik, penetrasyon testlerinde en sık yapılan işlemlerden birisidir. Güvenlik araştırmacıları Tersine Mühendislik konusunda uzmanlaşmak için emek sarf etmektedirler. Sistemlerinizin nasıl çalıştığını bildiğiniz taktirde kendi sistemlerinize karşı Tersine Mühendislik uygulamanız daha kolay olacağı gibi başka sistemlere karşı da bu avantajı sağlayabileceksiniz. Tanıdığınız sistemin tüm açıklarını görebilecek ve giderebileceksiniz.

Kali Linux Üzerinde Bulunan Tersine Mühendislik (Reverse Engineering) araçlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Kali Linux Reverse Engineering Tersine Mühendislik araçları

 • Apktool
 • Clang
 • Clang++
 • Dex2jar
 • Edb-Debugger
 • Flasm
 • Jad
 • JavaSnoop
 • NASM Shell
 • OllyDBG
 • Radare2

Listelediğim araçlar ile Kali Linux Üzerinde Tersine Mühendislik (reverse engineering) alanında araştırmalar yapabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Tekrar ifade etmek isterim ki sitemiz üzerinde birçok Kali Linux Dökümanına erişebilirsiniz. Kali Linux Reverse Engineering Tersine Mühendislik. Konu hakkında aşağıdan yorum yapabilir ve forumumuza kayıt olarak topluluğumuza katılabilirsiniz. Kali Linux ve diğer Güvenlik Konuları hakkında içerikler sitemize eklenmeye devam edecektir. Windows odaklı tersine mühendislik kavramları için Tersine Mühendislik kategorimizi inceleyin. Videolu eğitim serimizi incelemeyi unutmayın.

Önerilen Video:

3 Yorum

 1. ARM ve RFID üzerine tersine mühendislik serisi yaparmısınız? Özellikle RFID kodlaması ve içerisindeki kodları görmek adına . Başarılarının devamını dilerim. Siteni takip edicem.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!